A nemzetközi hackercsoport az interneten tette közzé videoüzenetét, amelyben harcot hirdetett a párizsi terrorakciókat magára vállaló Iszlám Állam ellen. A videón egy Guy Fawkes-maszkot viselő férfi azt mondta, „ezek a támadások nem maradhatnak büntetlenül. Az eddigi legnagyobb műveletünket fogjuk ellenetek megindítani. Sok hackertámadásra számítsatok. A háború meg lett hirdetve. Készüljetek. Nem bocsájtunk meg és nem felejtünk“.
Az Anonymus egy XVII. századi nagy-britanniai összeesküvőt, Guy Fawkes-t választotta szimbólumává. A nemzetközi hackercsoport 2004-ben alakult a világháló cenzúrája ellen, és azóta több kibertámadást is végrehajtottak aktivistái. Az idén januárban, ugyancsak Párizsban végrehajtott merényleteket követően az Anonymus már bejelentette, hogy az IÁ és az al-Kaida szélsőségesei ellen kibertámadásokat tervez.
Ormós Zoltán internetes szakjogász szerint akár hasznos is lehet, hogy az Anonymus nemzetközi hackercsoport is harcot hirdetett a párizsi merényletek után az Iszlám Állam terrorszervezet ellen. A szakértő a “fantomok” harcának nevezte az eseményeket, hiszen, miként az Anonymus, úgy “relatíve” az Iszlám Állam is egy fantomszervezet.
Az internetes szakjogász kifejtette, az Anonymus sokféle módon veheti fel a harcot a terrorszervezet ellen. Egyrészt átvehetik egy email-fiók vagy egy közösségi oldalon lévő profiljuk feletti irányítást. Ezáltal az ottani tartalom helyett saját üzeneteiket oszthatják meg, például egy eddig az Iszlám Államot népszerűsítő oldalon a párizsi merényletek áldozataira való megemlékezésről szóló üzeneteket oszthatnak meg.
Ezeket “sima fióktöréssel” is megvalósíthatják – mondta a szakértő, megjegyezve, hogy az Anonymus akár a terrorszervezet számítógépes rendszereibe is behatolhat. Ott titkos megfigyeléseket végezhetnek, adatokat szerezhetnek meg, nyomokra bukkanhatnak, amelyeket tovább adhatnak a bűnüldöző hatóságoknak is – hangsúlyozta.
Ormós Zoltán kitért arra is, maguk a szakértők is csodálkoznak azon, miként lehetséges, hogy egyes – a terrorszervezet által megosztott – tartalmak a Facebook-on, a Twitteren, a Youtube-on sokszor hetekig, akár hónapokig is fent maradnak. Egyes szakértők úgy vélekednek, hogy a káros tartalmat is egyfajta “elrettentésül” tartják fent a hatóságok. Mások szerint olyan gyorsan hoznak létre új fiókokat, hogy azokat a hatóságok nem tudják követni – mondta Ormós Zoltán, de megjegyezte, ő maga ezt nem tartja valószínűnek.
Megemlítette ugyanakkor a kérdés üzleti hátterét is, hiszen – mint mondta – a közösségi oldalak számára az ilyen tartalmak magas látogatottságot, így jelentős bevételt hoznak. Az internetes szakjogász kiemelte, hogy a hatóságoknak számos eszköze, módszere van már az internetes tartalmak ellenőrzésére, kiszűrésére, sok esetben nem is emberek, hanem szoftverek végzik el ezt a munkát. Ormós Zoltán példaként elmondta azt is, hogy az amerikai kongresszus a Twitter teljes tartalmát lementi. Ha egy másodpercig is volt csak fent valami, hiába törölték, az Egyesült Államok “könyvtárában” ez akkor is megmarad.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS