Az egyik legesélyesebb Schiffer-utód, az egykori fideszes Hadházy Ákos a PestiSrácok.hu-nak azt mondta, a parlamentbe kerülvén Orbán Viktornak tenne fel olyan kérdéseket, amiket eddig nem tudott. Az LMP antikorrupciós szakszóvivője szerint nem rendíti meg a zöldpártot, hogy távozott a vezetője, azon dolgoznak, hogy támogatottságuk egyre nagyobb legyen.
Ön szerint az embereket – hogy az LMP eddigi slágertémáit idézzük – a korrupció, az ügynökakták titkossága, a dolgozói szegénység, vagy az oligarchák térnyerése zavarja jobban?
Vannak erről szóló közvélemény-kutatások, amelyek szerint a szegénységet, az egészségügyet és az oktatást teszik előre az emberek. A korrupciós probléma csak a hatodik helyen szerepel a listán. Én azonban azt gondolom, legtöbben tudják azt, hogy az első helyen álló problémák mögött legtöbbször a korrupció áll. Tehát a korrupció az ok, és az emberek látják az ok és okozat közötti összefüggést. Lassan már nem tudják követni a korrupciós ügyeket, annyi van belőlük.
Szél Bernadett az Indexnek adott interjúban úgy fogalmazott, hogy ha ő és Schiffer András felszólaltak a parlamentben, akkor mindenki odafigyelt rájuk. Ha Ön lenne Schiffer András utódja, önre is odafigyelnének?
Kevesen figyelnének, mert azt szoktam látni, hogy a mi képviselőink ott ülnek, a másik oldalon viszont már nem nagyon ül senki. Nem lenne nagyon, aki figyeljen. A parlament szerepe nagy probléma. Schiffer András lelépéséből javasolnám azt átgondolni, hogy az egyik indoknak a parlamenti munka kiüresedését nevezte. Ez így van. Nyilván azért ambicionálna, hogy néhány kérdést feltegyek a miniszterelnök úrnak, akivel korábban egy párthoz tartoztunk, viszont azóta sem tudtam feltenni a kérdéseimet.
Ön szerint is kellene az LMP hálózatán, szervezetén fejleszteni?
Persze, és ez zajlik is. De optimista vagyok, mert szerintem ez elég jól halad. Egyre többen keresik meg a pártunkat, és azt se felejtsük el, hogy az LMP elszenvedett egy óriási traumát, egy pártszakadást. Amikor beléptem a pártba egy százalékon állt a támogatottsága a közvéleménykutatások szerint, most pedig egy stabil 5-6 százalékot mérnek. Ez azt mutatja, hogy stabilan 200-250 ezer szavazó szavazna az LMP-re. Emellett pedig nagyon sok tartaléka is van a pártunknak, hiszen második választási lehetőségként tekintenek ránk. Fontosnak tartom, hogy nagyon sok ismert személyre, mint egy szellemi támogatóra számíthatunk. Számítok arra, hogy ők is nyíltan fel fogják vállalni az LMP-hez fűződő szimpátiájukat.
Tehát azt szeretnék elérni, hogy olyan pozitív arculata legyen az LMP-nek, ami mögé büszkén oda mernek állni az emberek?
Pontosan ezen dolgozunk. Erre látok is esélyt. Hónapról hónapra egyre több támogató jelentkezik.
A kiábrándultakat, akik jelenleg nem hisznek abban, hogy lehet más a politika, meg tudja győzni az LMP? Hogyan tudná a zöldpárt elhitetni, hogy lehet más?
A hét történései kifejezetten azt mutatják, hogy lehet más. Az, hogy egy parlamenti párt egyik vezetője, és egy fontos pozícióban lévő politikus felálljon, és azt mondja, hogy nem cél a pozíció, hanem eszköz és erről lemondjon, mást pártban nem tudnám elképzelni. Az is azt mutatja, hogy lehet más, hogy nem rendíti meg a pártot egy ismert vezető távozása. Ez azért van, mert jók a belső elrendezések. Ahhoz, hogy ezt elfogadtassuk időre van szükségünk, mert nekünk nincsenek hatalmas pénzügyi eszközeink, és nem vagyunk hajlandóak hergelő, heccelő, illetve hazug szólamokat használni, bár ezek segítenének növelni a százalékainkat.
Ha bizalmat kapna, és Ön lenne a férfi társelnök, folytatná a korrupcióinfót?
Természetesen, bár ez nem aktuális kérdés jelen pillanatban. A korrupcióinfót nagyon fontosnak tartom, mert a leggrandiózusabb visszaélés sorozatnak tartom azt, amit úgy hívunk, hogy európai uniós pénzek kipörgetése. Erre viszont nem tudom másként felhívni a figyelmet, minthogy újabb és újabb ügyeket tárok a nyilvánosság elé. Más járható utunk nincs erre, csak az, hogy hétről hétre bemutatok egy-egy ügyet, és sajnos az erre az évre való témám már megvan.
Hány év alatt alakult ki ez a gyakorlat? Szinte kivétel nélkül mindegyik ügyben ugyanazt látjuk: cégeken keresztül pörgetik ki az uniótól fejlesztésekre kapott pénzeket.
Félek attól, hogy ez egy hosszabb folyamat. Vannak jelek, amik arra mutatnak, hogy ez már a Fidesz kormány előtt is folyt. De az utolsó két-három évben pörgött fel nagyon, azóta sűrűsödtek fel az annyira szemtelen kifizetések, amiket korábban nem vállaltak föl. Amikor egy-egy ügyet nyilvánosságra hozok nem is nagyon szokta a kormány tagadni, inkább azt szokták mondani: ahol pénz van ott visszaélés is van.
Két év alatt megtud-e erősödni annyira ezután a kisebb válság után az LMP, hogy újra bejussanak a parlamentbe?
Persze, ez meggyőződésem. Van egy stabil választórétegünk, amit minden felmérés és kutatás bizonyít. Itt már csak az kérdéses, hogy hány százalékkal jutunk be, nem az, hogy bejutunk-e.
Olvasta a Magyar Idők csütörtöki cikkét, amely szerint Soros Györgyhöz köthető szervezetnél dolgozott Szél Bernadett?
Nem olvastam, de azt gondolom, hogy Soros támogatásban nagyon sokan részesültek ebben az országban. Félek, hogy Soros úr emlegetése nem szól másról, mint hogy elterelje a figyelmet a fontos és valós kritikákról. Soros-ösztöndíjban részesült Orbán Viktor és a kormányszóvivő is, de azt gondolom, hogy nem ez a legnagyobb baj a tevékenységükkel.
Önállóan készül a választásokra a frakcióvezető nélküli LMP
Változatlan marad az LMP alapértéke, és önállóan készülnek a 2018-as választásokra – közölte a zöldek szerdai sajtótájékoztatóján Szél Bernadett a párt jelenleg „magányos” társelnöke. Az LMP várhatóan július 31-ig dönt a távozó Schiffer András társelnök utódlásáról, míg a frakcióvezető személyéről és országos képviselői mandátumáról az őszi parlamenti ülésszak kezdetéig dönt az LMP kongresszusa – tette hozzá a párt közös elnökségi és frakció ülése után tartott sajtótájékoztatóján Szél Bernadett. A lehetséges jelöltek nyílt kampányban versengenek majd Schiffer András helyeiért, és az is megeshet, hogy nem ugyanaz a személy lesz az LMP társelnöke és képviselője. Az új vezető megválasztásáig Szél Bernadett egyedül gyakorolja a társelnöki jogkört. A női társelnök szerint nem az a kérdés, hogy kivel, hanem az, mit szeretnének tenni a magyar emberekért. „Helyes az önvizsgálat egy ilyen helyzetben” – mondta Szél Bernadett, aki szerint megszívlelendőek Schiffer András a párttal összefüggésben megfogalmazott kritikái. Mások mellett ezekről is tárgyalt a pártvezetés és a frakció a szerdai együttes ülésen. Döntéseikben mindig „összetartóak és kitartóak”, aminek az LMP újszerű politikai gyakorlatban az az ára, hogy sokszor lassabban tudnak döntéseket hozni – magyarázta a távozó társelnök hatékonyságra vonatkozó kritikáját Szél. Elmondta: Schiffer András továbbra is segíteni fogja a pártot. “Ebből még egy olyan jó együttműködés is kisülhet, amelyben András is jól érzi magát és számunkra is kedvező lesz” – fogalmazott Szél Bernadett. A párt bizalmát élvező női társelnök kiemelte azt is, hogy bizonyos ügyekben együtt működnek a különböző pártokkal, példaként említette a földeladások ügyét. Schmuck Erzsébet frakcióvezető-helyettes politikustársai mellett szintén köszönetet mondott a távozó Schiffer Andrásnak az eddigi munkájáért, mondván, vezetése alatt az LMP legkisebb parlamenti frakcióként is az egyik legfajsúlyosabbá vált a megszólalások és törvényjavaslatok révén. A folytonosság az LMP-frakció munkájában tetten érhető majd – folytatta -, továbbra is küzdenek az ügynökakták nyilvánosságért, az antikorrupciós csomagjukért, ahogy a dolgozói szegénység vagy a szabadkereskedelmi egyezmények ellen is.
Vezető kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS