A tiltott támogatást elfogadó és a szabálytalanul gazdálkodó pártok számvevőszéki vizsgálatával kapcsolatban a nemzetgazdasági miniszter egyeztetést kezdeményezett a NAV és a Magyar Államkincstár vezetőivel – közölte közleményében az illetékes tárca.
Az Állami Számvevőszék megállapítását követően a tiltott párttámogatásnak megfelelő összeget az érintett pártoknak kell befizetniük, az ennek megfelelő összegű büntetés érvényesítése a Magyar Államkincstár feladata. A Magyar Államkincstár az érintett pártoknak fél év felkészülési időszakot biztosít, kérelemre részletfizetési lehetőséget ajánl fel, melynek kezdete ez év július elseje.
Varga Mihály azt javasolja a NAV-nak, hogy ne indítson behajtási eljárást július 1-ig
A nemzetgazdasági miniszter azt javasolta a NAV-nak, hogy mindezek figyelembe vételével ne indítson behajtási eljárást és ne érvényesítsen inkasszót az országgyűlési választásokat megelőzően. Így az Állami Számvevőszék által előírt fizetési kötelezettségek a pártok választások előtti költségvetési gazdálkodását és a kampánytámogatásokat nem érintik. A törvényeket mindenkinek be kell tartani, a politikai pártoknak is, a törvénysértés következménye alól felmentést adni senkinek nem lehet.
Az érintett politikai pártokat felszólítjuk arra, hogy a törvénytelen gazdálkodás miatti befizetési kötelezettségek ütemezéséről, a részletfizetés rendjéről kezdeményezzenek egyeztetést a Magyar Államkincstárral, valamint a NAV-val
– áll a közleményben.
Mint arról már korábban beszámoltunk, az Állami Számvevőszéknek kizárólag a pártok elszámolására vonatkozó dokumentumok, adatok tekintetében van ellenőrzési jogosultsága. Hangsúlyozták, hogy a Jobbik ellenőrzése esetében mindenben a hatályos törvényi előírások szerint, alkotmányos kötelezettségeinek megfelelően jártak és járnak el. Emlékeztettek, hogy 2014. január 1-jével módosult a párttörvény tiltott támogatásokra vonatkozó szabályozása. A módosítást megelőzően a pártok szabályozott módon szinte „bárkitől” fogadhattak el vagyoni hozzájárulást, így a jogi személyektől, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságoktól és magánszemélyektől is. A módosítás következtében azonban 2014. január 1-től tilos a jogi személyektől, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezettől, más államtól, külföldi szervezettől és nem magyar állampolgár természetes személyektől származó vagyoni hozzájárulás elfogadása.
A Jobbik szerint átverés a részletfizetési lehetőség
Volner János, az ellenzéki párt alelnöke szerint Orbán Viktor megijedt és visszavonulót próbál fújni, utóbbi azonban csak látszólagos, a mögött csak pillanatnyi taktikai szempontok állnak.
Semmi garancia nincs arra, hogy nem hajtják be a Jobbikon a jogtalan bírságot a választásokig
– fogalmazott. Volner János közleményében az ellenzéki pártokkal szemben hozott ÁSZ-döntések visszavonását és új vizsgálat lefolytatását követelte, továbbá jelezte: törvénymódosítást kezdeményeznek azért, hogy a számvevőszéki döntések esetében is lehessen bírósági felülvizsgálat.
Nem csak a Jobbik bukott meg az ÁSZ-ellenőrzésen
Arról még decemberben számoltunk be, hogy a Jobbik után további négy ellenzéki párt is fennakadt az Állami Számvevőszék előre bejelentett ellenőrzésén.
Az Együtt esetében 9,5 millió, az LMP, a Párbeszéd és a DK esetében 8 millió forint értékben állapítottak meg törvénybe ütköző, tiltott pártfinanszírozást. A jelentéstervezet kézhezvételétől számítva minden szervezetnek 15 napja van észrevételei, és kifogások esetén az azt igazoló bizonyítékai benyújtására. Juhász Péter pártelnök és Szigetvári Viktor választmányi elnök a Jobbikhoz hasonlóan képtelen volt méltósággal viselni a buktát és reagálásukat kamerák kereszttüzében, sajtótájékoztató kíséretében nyújtották be az ÁSZ-nak.
DK: nem tárgyalunk, nem alkuszunk és nem fizetünk
A Demokratikus Koalíció a Nemzetgazdasági Minisztérium közleményére úgy reagált:
egyetlen huncut fityinget, lyukas garast, megveszekedett forintot sem fizetünk az ÁSZ-nak. Sem egy összegben, sem részletfizetéssel, sem késleltetve
– írták közleményükben, hozzátéve, hogy nem tárgyalnak a „demokratikus intézményeket megszálló, azokkal bunkósbotként bánó hatalom egyetlen pártkatonájával sem, így a Nemzetgazdasági Minisztériummal, a Magyar Államkincstárral, vagy az ÁSZ-szal”.
Forrás: MTI, PS; fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS