Az 1999-ben Dunaszerdahelyen kilencedmagával meggyilkolt Pápay Tiborra és a valószínűleg szintén megölt Jozef Hamalára próbálta terelni a gyanút Jozef Rohác (képünkön), a Fenyő-gyilkosság elsőrendű vádlottja a csütörtökön felolvasott nyomozati vallomása szerint. A csütörtöki tárgyaláson az is kiderült, hogy Portik Tamás adta Rohácnak a Fogász becenevet…
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Több szemtanút, Zsóvár Imrét, valamint Jozef Rohác és a másodrendű vádlott Ladislav Trnka – aki a vád szerint sofőrként segédkezett a gyilkosságban – szlovákiai barátait hallgatták meg csütörtökön a Fenyő-gyilkosság perén a Fővárosi Törvényszéken. A tárgyalás elején a gyilkossághoz használt, horvát Agram géppisztolyt is megtekinthette az elsőrendű vádlott ügyvédje, dr. Fülöp Tamás. A bíró viccesen megjegyezte, hogy a vádlottak is megnézhetik a fegyvert, mert „állítólag nincs megtöltve”.
A szemtanúk nem sok mindenre emlékeztek
Az 1998 február 11-i brutális gyilkosság több szemtanúját is meghallgatták, valamint beszámolójukat felolvasták a törvényszéken. A 17-es számú tanú volt az első, aki a néhai médiavállalkozó segítségére sietett, „megnézte az áldozatot”. A tanú a kollégájával néhány autóval Fenyő János kocsija mögött haladt, amikor rálőttek az áldozatra a kocsijában. A banki alkalmazottként dolgozó férfi a cselekményt és a tetteseket nem látta, csupán a mellette utazó munkatársa, aki látta, hogy egy férfi leadja a lövéseket, a rendőrségnek is ő telefonált. A tanú elmondta még, hogy perceken belül több autót is látott, ami a merénylet után szabálytalanul visszafordult és elhajtott, de azt nem tudta megmondani, hogy a világos színű – gyilkossághoz használt – Mitsubishit látta-e. A 26-os számmal jelzet tanú ezzel szemben látta az elkövetőt, de nem tudott róla pontos leírást adni. Ezt több okkal is magyarázta, egyrészt kocsiból látta, így a magasságát nem tudta megállapítani, mert „onnan nézve csalóka”, másrészt az elkövető „nagyon be volt öltözve, az arca szinte teljesen el volt takarva”. A tanú annyit jegyzett még meg, hogy a gyilkos „nyugodtan sétált, a kanyar után kezdett el futni” és azt is látta, ahogy eldobja a fegyverét. Legjobban az elkövetőt a 30-as számmal jelzett tanú figyelhette volna meg, mivel 2 méterre állt tőle. A férfi a Margit utcai albérletébe tartott, amikor látta a bérgyilkost, mellette haladt el, a 26-os tanúhoz hasonlóan állította, hogy az arca el volt takarva a merénylőnek, csak a szeme és az orra látszott ki. A tanú egy 1998-as felismertetésen Portik Tamás albán testőrét – aki valóban ott volt a helyszínen a gyilkosság időpontjában – Salihi Meadot azonosította Fenyő János gyilkosaként, de „csak a mozgása alapján”. A tanú csütörtöki tárgyaláson már azt mondta, hogy akár Rohác is lehetett, akit akkor látott. Ezután felolvasták annak – az azóta már elhunyt – tanúnak a vallomását, aki kis híján elütötte a médiavállalkozó gyilkosát. Az úttesten átrohanó, a tanú Ladájával elsodort elkövetőt először Acifi Nijaziban azonosította, ám a felismertetésben már módosította álláspontját, ugyanis az albán csak arcra hasonlított arra a férfira, akit látott, de testfelépítésben már egyáltalán nem.
Ferencsiket akarták lerabolni
A Prisztás gyilkosságban nemrég meghallgatott Zsóvár Imre már másodszor tett tanúvallomást a Fenyő-gyilkosság ügyében, noha konkrétan erről a bűncselekményről semmilyen tudomással nem bír. A tanácselnök a férfi Szlovákiában tett 1999-es tanúvallomását ismertette, s emiatt kellett ismét megjelennie Zsóvárnak. A tanú elmondta, hogy 1999 október 26-i fejbelövését követően tette a terhelő vallomását Rohácra és az energolosokra. Mivel mindenképp védelmet, külföldre jutást szeretett volna elérni magának és családjának, így az a vallomása nem minden esetben fedi a valóságot. Bár Zsóvár azt hozzátette, hogy a Rohác ellen tett vallomásában alig mondott valótlanságot. Ezen a tárgyaláson is szóba került, hogy 1991-ben ismerte meg Rohácot Szlovákiában, akivel barátok lettek, együtt jártak billiárdozni, illetve egy közös balhét is terveztek, csempészeket akartak kirabolni. Zsóvár újra elmondta, hogy az energolosokkal ő hozta össze a szlovák bérgyilkost, noha Ferencsik Attilát, a cég egyik későbbi igazgatóját együtt akarták „lerabolni”. Zsóvárnak ugyanis Ferencsikék sok pénzzel tartoztak neki, amit a rengeteg hitegetés ellenére nem kapott meg. Ekkor támadt az az ötletük Roháccsal – aki a saját bevallása szerint is csóró volt még akkoriban – , hogy szedjék el Ferencsik pénzét: „ Ferencsiknek sok pénze van, vegyük el tőle”. A dolog végül elült, de Zsóvár szerint szociopata Rohác később meg akarta ölni a Brazilként ismert Energol-igazgatót, de Ferencsik kiszúrta Rohác egyik figyelő emberét és a merénylet meghiúsult. Egy-két év múlva pedig Zsóvár közvetítésével Rohác már az olajmaffia legsikeresebb cégének, az Energol Rt-nek a nagykőrösi telephelyét őrizte embereivel. Épp emiatt a telepőrzés miatt elszámolási vita alakult ki Zsóvár és Rohác között, amiben Portik, aki ismerte már akkor Rohácot, a szlovák mellé állt. Zsóvár szerint Portik adta a Fogász nevet Rohácnak, de az nem hangzott el a tárgyaláson, hogy miért.
Rohác Pápay Tibor és Hamala nyakába varrná Boros Tamás felrobbantását és a Fenyő-ügyet
A tárgyaláson tanúként megjelentek a vádlottakat menteni próbáló, szlovák tanúk. Egyikük a vádlottakat szülővárosukból, Léváról ismerik, s mindkettőjükkel jó kapcsolatot ápoltak. Törzshelyük egy Orient nevű – Stefan Rohác által üzemeltetett – kávézó volt, ahol napi több órát töltöttek el egy nagyobb társaságban, köztük Roháccsal és Trnkával. A tanúk beszámoltak egy különös esetről, ami még a 90-es évek végén történt: állításuk szerint Jozef Hamala – akit szintén ismertek – zaklatottan berohant a kávézóba és Roháccsal akart beszélni, „mert nagy problémája van a Pápayakkal” Ezután Rohác és Hamala elvonult, nem hallották a tanúk, hogy miről beszélgettek, „de mintha valami robbantást is emlegetett volna Hamala”. A bíró ezután ismertette Rohác ezzel kapcsolatos nyomozati vallomását. A vallomásban az szerepel, hogy Rohác szerint Hamala közölte vele a kávézóban, hogy megismerkedett a Pápay Tiborral, nekik dolgozik pénzért és nagyon ideges, mert közreműködött két leszámolásos ügyben, az Aranykéz utcai robbantásban és a Fenyő-gyilkosságban. Rohác vallomása szerint ezután Pápay megérkezett az Orient kávézóba, félrehívta Hamalát, pár percet beszéltek, majd Hamala – már megnyugodva – Pápay Tiborral együtt távozott a kávézóból. A per további tanúk – köztük Rohác testvére, Stefan Rohác – meghallgatásával január 7-én folytatódik.
Fotó: Hírfókusz.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS