Miután a magyar kormány júniusban elfogadta az LMBTQ-ellenes törvényt, és Mark Rutte holland miniszterelnök rámutatott, hogy az országnak nincs többé keresnivalója a európai közösségben, az Európai Uniónak kiutasítási eljárást kellene indítania Magyarország ellen, majd megfontolni, hogy ugyanezt tegye Lengyelországgal is – olvasható a Handelsblattban közölt vendégkommentárban, melynek szerzője a Massachusettsi Műszaki Egyetem közgazdász professzora, a híres közgazdász, Daron Acemoglu.
Az EU küldetése a demokratikus intézmények bevezetése nemzetek feletti szinten, amire a nyugati országoknak kell jó példát mutatniuk – szögezi le a szerző, aki Jimmy Carter amerikai elnök 1977-es beiktatási beszédét idézi:
A szabadságot más országokban úgy lehet a legjobban előmozdítani, ha megmutatjuk, hogy a mi demokratikus rendszerünk utánzásra méltó
Az EU 2004-es közép- és kelet-európai bővítése kezdetben sikeres volt. Szinte elképzelhetetlennek tűnik, hogy Magyarországon ilyen gyors demokratikus változás következett volna be az uniós tagság és finanszírozás lehetősége nélkül. Ma azonban a keleti bővítés Európa Achilles-sarkának tűnik. Magyarország és Lengyelország ma az EU működési zavarainak és intézményi gyengeségeinek szimbóluma. Egy bő évtized után a Fidesz kormányzása alatt a demokrácia halálos sebet kapott, és kétséges, hogy a választók képesek lesznek-e leváltani a jelenlegi kormányt. A cikk írója elmondta, az Európai Uniónak végre határozottan fel kellene lépnie Magyarországgal és Lengyelországgal szemben, például úgy, hogy leállítja az uniós támogatások kifizetését, és megfosztja a tagállamokat szavazati joguktól az Európai Tanácsban. Ha Magyarország nem tér vissza a demokráciához rövid időn belül, akkor el kell hagynia az Európai Uniót, hogy az európai projekt fennmaradhasson – véli Acemoglu.
Forrás: Mandiner ; Fotó: MTI/EPA pool/John Thys
Facebook
Twitter
YouTube
RSS