A katalán parlamenti választásokon hármas holtversenyt és függetlenségpárti győzelmet is jósolnak azok az exit poll közvélemény-kutatások, amelyeket az urnazárás után hoztak nyilvánosságra vasárnap este.
A Gesop kutatóintézet felmérése szerint – amelyet egyebek mellett az El Periódico katalán lap közölt – a Katalán Szocialista Párt (PSC), valamint az eddigi kormánykoalíciót adó függetlenségi Katalán Köztársasági Baloldal (ERC) és az Együtt Katalóniáért (Junts pel Catalunya) egyaránt 31–33 közötti mandátumra számíthat a törvényhozásban. A spanyol közszolgálati televízió (TVE) – a GAD3 közvéleménykutató cégre hivatkozva – az ERC győzelmét valószínűsítette 36–38 közötti mandátumszámmal, második helyre téve a PSC-t 34–36 képviselői hellyel, és harmadikként jelezve az Együtt Katalóniáért 30–33 mandátum közötti várható eredményét. Utóbbi pártot azonban győztesnek mérte a SocioMétrica intézet 34–36 mandátummal. Az El Espanol online lapban megjelent kutatás szerint a második a PSC lehet 29–31 képviselővel, amelyet az ERC követ 27–29 mandátummal.
Az eredmények alapján a katalán függetlenséget képviselő pártok többségbe kerülhetnek az újonnan alakuló parlamentben. Mindhárom felmérés nyolc párt biztos bejutását jelzi, kilencedikként mandátumra esélyes az Európai Katalán Demokrata Párt (PDeCAT) is. Most először bekerülhet az autonóm parlamentbe a Vox bevándorlásellenes, ultranacionalista párt. A választás nagy vesztesének az Állampolgárok (Ciudadanos) liberális középpárt lehet 6–7, illetve 9–10 mandátummal az eddig 36 helyett.
A szavazói részvétel alacsony volt: az eddig közzétett, délutáni 18 órás adat 45 százalék volt, ami 22,5 százalékkal kevesebb, mint a legutóbbi választáson. A választásra jogosult 5,6 millió szavazóból több, mint 265 ezren levélben adták le voksukat; soha ennyien nem éltek még ezzel a lehetőséggel. A szavazás sok helyen kétórás késéssel vette kezdetét, mert a szavazatszámláló bizottságba kisorsoltak közül többen nem jelentek meg, így póttagokra volt szükség. A feladatra kijelölt 82 ezer emberből 34 ezren kértek felmentést a járványhelyzet miatt, a központi választási bizottság (JEC) 22 ezer esetben megadta ezt az engedélyt. Azok, akik jóváhagyás nélkül maradtak távol, a jogszabályok szerint pénzbírságra és szabadságvesztésre is számíthatnak.
A koronavírus-járvány miatt a szavazást rendkívüli egészségügyi óvintézkedések mellett rendezték meg a szokásosnál jóval több szavazóhelyen, hogy így csökkentsék a létszámot egy-egy helyszínen. Piacokon, sportközpontokban, templomban, bikaviadal-arénában, és még az FC Barcelona stadionjában is lehetett voksolni. Napközben a Femen nemzetközi feminista civil szervezet aktivistáinak egy csoportja meztelen felsőtesttel demonstrált az egyik szavazóhelyiségnél a Vox párt ellen, Ignacio Garriga listavezető szavazásakor.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/EFE/David Borrat
Facebook
Twitter
YouTube
RSS