A horvát kormány hétfői ülésén természeti katasztrófa sújtotta területté nyilvánította Sziszek-Monoszló (Sisak-Moslovacka) megyét, valamint Zágráb és Károlyváros (Karlovac) megye egyes részeit a múlt héten történt két erősebb földrengés miatt. A károk enyhítésére válságstábot állítottak fel, melynek élére Tomo Medved védelmi minisztert nevezték ki – közölte Andrej Plenkovic kormányfő.
Új válság van, ezért új válságstábot kellett létrehozni, amely a földrengés okozta károk felszámolásával és az újjáépítéssel foglalkozik majd – hangsúlyozta a kormányfő, hozzátéve, hogy amennyiben újabb katasztrófa következne be, tűzvész vagy valami más, az újabb válságstáb élére Davor Bozinovic belügyminiszter kerül. A múlt hétfői és keddi 5,2-es, illetve 6,3 erősségű közép-horvátországi földrengésnek hét halálos áldozata és huszonnyolc sérültje van, az utórengések pedig folyamatosak. A károk nagyságáról egyelőre csak becslések állnak rendelkezésre. Ivo Zinic, Sziszek-Monoszló megye elöljárója a sajtónak hétfőn úgy nyilatkozott: közel háromezer épület vált lakhatatlanná. A földrengés súlyos károkat okozott a 116 ezres lakosságú megye négy városában: Sziszeken, Petrinjában, Glinan és Hrvatska Kostajnicaban, valamint több járásban. A károk ötvenezer lakost érintenek.
Eddig 14 171 bejelentés érkezett anyagi károkról, amelyből 4194 épületet vizsgáltak meg a szakemberek. Ebből ezer ideiglenesen, nyolcszáz pedig teljesen használhatatlan – mondta az elöljáró. Hozzátette ugyanakkor, hogy a rengés sújtotta térségben több száz gazdasági épület, tizenegy iskola és közel az összes templom megsérült, öt közülük teljesen összeomlott. A legnagyobb problémát ötszáz család elhelyezése jelenti, a számuk pedig tovább nő. Eddig kétszáz lakókonténer érkezett a megyébe, ezekből azonban legalább ezerre lenne szükség. Stjepan Kozic, Zágráb megye elöljárója elmondta: több mint ezer ingatlan sérült meg a földrengésben Zapresic, Velika Gorica, Ivanic Grad és Jastrebarsko városában, továbbá több járásban. Zapresicben három lakótömböt kellett kiüríteni. A nyolcvanegy családot a közeli szállodában helyezték el, sokan azonban rokonaiknál, barátaiknál kerestek szállást. A városban a bíróság épülete, a népfőiskola és Szent Péter templom is megsérült. Károlyváros megyében háromszáz épületen okozott károkat a földrengés.
Forrás: MTI, Fotó: MTI/EPA/Antonio Bat
Facebook
Twitter
YouTube
RSS