Három milliárd eurónyi devizát biztosít a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a bankrendszer a lakossági devizahitelek kivezetéséhez, hogy a bankok hirtelen devizakereslete ne jelenjen meg a piacokon. Az ugyanis tovább gyengíthetné az egyébként is gyengélkedő forintot.
Két új eszköz bevezetésével segíti a Magyar Nemzeti Bank a lakossági devizahitelek elszámolását és kivezetését, idézte a portfolio.hu a jegybank bejelentését. Ezzel egyszerre kerülnék el, hogy a forint árfolyamára nyomás nehezedjen, és hogy a jegybank devizatartaléka jelentősen csökkenjen. Az MNB programja 2014. október 13-tól áll a bankok rendelkezésére.
A jegybank a programot az elszámolásokhoz kapcsolódó szakaszban legalább 2015. március végéig fenntartja. Az MNB az árfolyamréssel, illetve az egyoldalú kamat- vagy kamatfelár-emeléssel kapcsolatos banki elszámolások fedezéséhez 3 milliárd eurós keretösszeget határozott meg, amiből a jegybank legfeljebb 1 milliárd eurót kínál fel a feltétel nélküli ügyletekre, 2 milliárd eurót pedig a rövid külső adósság csökkentési feltételhez kötött spot euro eladásokra tart fenn. Az MNB kiköti, hogy minden bank csak az ügyfelekkel szembeni elszámolásokhoz kapcsolódó devizaigényével fordulhat a jegybankhoz jelen program keretében. A devizatenderek részletes szabályait az MNB a bankokkal való egyeztetést követően alakítja ki.
Az egyik októbertől bevezetett eszközt a rövid külső adósság csökkentése érdekében vezetik be. Úgy adja az MNB a devizát, hogy elvárják a bankoktól, hogy a rövid külső adósságot csökkentsék vele. A bankok forintlikviditásáért a jegybank devizát ad, amiért az MNB azt várja el, hogy ennek legalább 50 százalékából csökkentsék rövid külső forrásukat. Az 50 százalék alkalmazására azért van szükség, mert a devizahitelek egy része olyan bankhoz kötődik, amelyeknek nincs nagy rövid külső forrásállományuk. Az így kapott devizát a banknak el kell helyeznie az MNB-nél, és csak akkor veheti ki, amikor lejár a rövid külső adóssága.
A másik eszköz egy feltétel nélküli, hosszú lejáratú eszköz: a hosszú lejáratú adósság csökkentésére szolgál, ezzel a bankok kamat- és árfolyamkockázatait egyaránt kezelni tudják, lejáratuk 2016-ra és 2017-re esik. Az MNB szerint az elszámolás és a forintosítás is szűkítheti a magyar bankok forintlikviditását, így fokozatosan csökkenni fog a jegybanknál tárolt kéthetes állomány. Ami a forintosítást illeti, a jegybank támogatja az egylépéses forintosítást, és felkészült ennek kezelésére a most bejelentett két új eszközzel. A bankok egyébként eddig nem kezdtek el bespájzolni devizában, így nem késett el a jegybank az új eszközök bevezetésével.
Forrás: Index.hu
Fotó: bevezetem.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS