Háromszázezer forint pénzbüntetéssel sújtott egy belgyógyászt a Pécsi Törvényszék szerdán jogerősen abban a büntetőperben, amely egy vakbélműtéten átesett fiatal halála miatt indult.
A húszéves fiatalember hasi görcsökre, hányásra, hasmenésre panaszkodva 2010. július 19-én ment be a Pécsi Tudományegyetem sürgősségi klinikájának ambulanciájára, ahol vérvétel után gyulladást diagnosztizáltak. Azzal bocsátották el, hogy a tünetei gyomorbélhurutra utalnak, ezért diétázzon, de másnap jelentkezzen a háziorvosánál, és menjen el újabb vérvételre is. A beteg ennek nem tett eleget, erősödő fájdalmai miatt azonban július 22-én visszatért az intézménybe. Ott kétszer is megoperálták, de belehalt a perforálódott vakbél okozta fertőzésbe.
Az ambulancián ügyelő rezidenst és belgyógyász szakorvost első-és másodfokon is bűnösnek találták halált okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetésben, a beteget megoperáló sebész főorvost azonban bűncselekmény hiányában felmentették. A törvényszék annyiban változtatta meg az elsőfokú ítéletet, hogy a belgyógyász esetében pénzbüntetést szabott ki.
Kende Péter, aki az orvosi műhibák kérdésével több könyvében is foglalkozott, az ATV Startban felháborítónak nevezte a kiszabott ítéletet, amely szerinte az áldozat családja számára is megalázó. Az ügyvéd szerint érthetetlen, hogy miközben már egy kisebb közlekedési szabálysértés esetén akár évekre elvehetik a jogosítványt, a hanyagságukkal emberek halálát okozó orvosokat nem tiltják el a hivatásuk gyakorlásától. Kende szerint az ilyen esetekben sokkal célravezetőbb lenne egy, az amerikaihoz hasonló rendszert alkalmazni, ahol az orvosnak gyakorlatilag mindene rámehet, ha felelőtlenül végzi a munkáját.
Kende szerint könyveivel egy hatalmas gátat sikerült átszakítania, hiszen az emberek végre mernek beszélni erről a problémáról, az egészségügyben zajló folyamatok azonban sajnos éppen ellentétes hatást váltanak ki. Az államosítás és a támogatási rendszer átalakítása ugyanis megint csak a “szervezett felelőtlenséget” fokozza, ahelyett, hogy az orvosok felelősségét próbálná erősíteni – vélekedett Kende Péter.
Forrás: atv.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS