Alapjaiban rendítette meg Hollywoodot, hogy a legsikeresebb stúdióvezetőt, filmes mogult, a 65 éves Harvey Weinsteint szexuális zaklatások miatt távolították el saját vállalata éléről. Ismételten lelepleződött a liberális Hollywood erkölcstelensége, képmutató magatartása? A magas pozícióban levő férfiak megint csak visszaéltek hatalmukkal- derül ki a Válasz.hu cikkéből.
Múlt héten a New York Times tényfeltáró cikke robbantotta az ügyet: Hollywood egyik ikonja, Harvey Weinstein több évtizeden át szexuálisan zaklatta beosztottjait, feltörekvő színésznőket. A hírhedt szállodai szobákban nem egyszer meztelenül fogadta a fiatal nőket, előttük zuhanyozott, elégítette ki magát, masszásra kényszerítette, fogdosta őket. Többekkel megalázóan, durva módon beszélt. Weinstein több sértettet peren kívül pénzzel kárpótolt. Bár magatartása régóta nyílt titok volt, mégsem lázadozott ellene senki. Nem véletlen: Harvey Weinstein a filmipar egyik legeredményesebb vezetője volt, előbb a Miramax, később a Weinstein Stúdió élén. Kiváló szeme volt a tehetségek kiválasztásában és elkötelezetten harcolt a produkciókért. Sorozatban gyűjtötte az Oscar-díjakat ( Szerelmes Shakespeare, Az angol beteg, Chicago, A Gyűrűk Ura, A király beszéde stb.). Nem volt olyan év, amikor filmjeit ne jelölték volna különböző díjakra. Rendezőket fedezett fel, (Quentin Tarantino, Steven Soderbergh), színészeket juttatott Oscarhoz (Gwyneth Paltrow, Kate Winslet, Juliette Binoche, Jennifer Lawrence). Aki mögött Weinstein állt, biztos befutó lett.
A liberális elveket valló Harvey Weinstein a politikában is aktív szerepet játszott. A Demokrata Párt jelöltjeit, többek között Barack Obamát és Hillary Clintont is nagy összegekkel támogatta. Sokszor járt a Fehér Házban. Obama lánya, Malia a Weinstein Stúdióban gyakornokoskodott egy nyáron át. A demokrata politikusok a Weinsteintől kapott pénzt jótékonysági intézményeknek továbbították a botrány kirobbanása után. A Weinstein-ügy után sokan képmutatással vádolják a női egyenjogúságot támogató, erkölcsi prédikációkat hangoztató Hollywoodot. Hol a felháborodás? – kérdezik, és emlékeztetnek arra, mekkora tiltakozás kísérte Donald Trump minden nőellenes megnyilvánulását. Az elnök egyébként jól ismerte Harvey Weinsteint, ahogyan a legtöbben a New York-i elitből.
Ugyanakkor az amerikai jobboldalnak sincs túl sok joga az erkölcsi kioktatásra. Alig egy évvel ezelőtt a konzervatív média zászlóshajója, a Fox hírcsatorna alapító igazgatóját, a 76 éves Roger Ailes-t bocsátották el szexuális zaklatások miatt. Egy műsorvezetőnője jelentette fel. Ailes alig fél évvel később meghalt. Ailes után nem sokkal a csatorna egyik sztárját, arcát, Bill O’Reilly-t rúgták ki. A vádak hasonlóak voltak: miközben O’Reilly a családi értékekről szónokolt műsoraiban, munkatársnőit fogdosta a színfalak mögött.
Harvey Weinstein azzal védekezett, hogy „dinoszauruszként” még mindig a 60-as, 70-es évek szexuális forradalmának szellemében élt. Mára nagyon megbánta tetteit. Állítólag terápiára megy, orvosoktól, pszichiáterektől kér segítséget. De nemcsak a „dinoszauruszok” kezelik le munkatársnőiket, tekintik őket szexuális tárgynak. A leghaladóbbnak mondott Szilícium-völgyben is hasonló dolgokat művelnek 30-40 éves vezetők. Több panasz látott napvilágot start-upok, befektetők női dolgozóitól is: az Uber alapító igazgatójának, Travis Kalanicknak a munkahelyi morál és az orgiák miatt kellett távoznia saját vállalatától.
Forrás: Heti Válasz; Vezető kép: Vox.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS