Lemondta részvételét csütörtökön az amerikai, a francia és a holland pénzügyminiszter, illetve a brit külkereskedelmi miniszter is az október végén Rijádban tartandó Future Investment Initiative nevű befektetési konferencián Dzsamál Hasogdzsi szaúdi ellenzéki újságíró feltételezett meggyilkolása miatt.
Bruno Le Maire a francia közszolgálati televízióban jelentette be, hogy nem utazik el jövő héten a szaúdi fővárosba a “sivatagi Davos” néven ismertté vált rendezvényre. A francia pénzügyminiszter szerint súlyosak a Hasogdzsi eltűnésével kapcsolatban eddig napvilágra került részletek, és a szaúdi hatóságoknak ezekre magyarázatot kell adniuk. Le Maire hozzátette: utazásának lemondása ugyanakkor nem kérdőjelezi meg a Szaúd-Arábia és Franciaország közötti stratégiai partnerséget. Patrice Caine, a francia Thales űrkutatási és hadiipari óriáscég vezérigazgatója szintén lemondta résztvételét. Wopke Hoekstra holland pénzügyminiszter bejelentette: mégsem vesz részt a rijádi konferencián. Nem sokkal később a holland kormány lemondta egy kereskedelmi delegációjának novemberre tervezett szaúd-arábiai látogatását is. Az utazásokat a kormány megbízásából szervező PSPS Consultants vállalat szóvivője elmondta: egyelőre felfüggesztik a Szaúd-Arábiába tervezett holland kereskedelmi missziókat. Liam Fox brit külkereskedelmi miniszter szintén bejelentette a találkozó lemondását, az erről tájékoztató kormányszóvivő pedig hozzátette, Nagy-Britannia továbbra is figyelemmel követi a nyomozást Dzsamal Hasogdzsi ügyében és elvárja az ellenzéki újságíró eltűnéséért felelős személyek felelősségre vonását. Steve Mnuchin amerikai pénzügyminiszter is bejelentette távolmaradását. A politikus Twitter-üzenetében azt írta, találkozott Donald Trump elnökkel és Mike Pompeo külügyminiszterrel, és megállapodtak, hogy nem vesz részt a jövő heti találkozón.
Az utóbbi napokban már számos meghívott vendég és médiapartner mondta le részvételét az október 23. és 25. között tartandó Future Investment Initiative fórumon. Nem lesz jelen végül Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) főigazgatója, illetve az Uber és a Viacom vállalat vezetői sem. Lemondta a részvételt a CNN amerikai hírtelevízió és a Financial Times című brit napilap is, valamint a The New York Times, a The Economist és a Huffington Post is. Vlagyimir Putyin orosz elnök a Valdaj nemzetközi vitaklub szocsi plenáris ülésén Hasogdzsi eltűnésével kapcsolatban kijelentette, hogy Moszkva megvárja az ügyben folytatott nyomozás eredményét és csak azt követően dönt arról, hogyan alakítsa kapcsolatait Rijáddal. Véleménye szerint azoknak, akik úgy gondolják, hogy gyilkosság történt, bizonyítékokat kell felmutatniuk. Meglátása szerint az Egyesült Államok bizonyos fokig felelős a történtek miatt, mert Hasogdzsi állandó lakosa volt annak az országnak. Pompeo azt tanácsolta Trumpnak, hogy adjon még pár napot a szaúdiaknak a vizsgálatokra az eltűnt újságíró ügyében. Hozzátette: Mohamed bin Szalmán szaúdi trónörökös személyesen ígérte meg Trumpnak az átfogó vizsgálatot, amikor az amerikai elnök telefonon felhívta őt.
Válságtanácskozás Rijádban
Hasogdzsi október 2-án tűnt el hazája isztambuli konzulátusán, amikor bement a közelgő házasságkötéséhez szükséges dokumentumokért. A konzulátus épületét és az időközben Szaúd-Arábiába hazautazott konzul rezidenciáját átvizsgáló török hatóságok szerint hang- és videofelvételek bizonyítják, hogy Hasogdzsit az épületben egy aznap érkezett tizenöt tagú szaúdi különítmény meggyilkolta, feldarabolta, majd a földi maradványokkal még aznap visszautazott Szaúd-Arábiába. A Yeni Safak című, kormányközeli török napilap szerint az egyik gyanúsított, Mesal Szaad al-Bosztáni, a szaúdi légierő hadnagya közlekedési balesetben életét vesztette Rijádban. A lap felvetette annak lehetőségét, hogy a balesettel akarták elhallgattatni Bosztánit. Kiderült az is, hogy a gyilkos csoportból többen a szaúdi trónörökös belső köreihez tartoznak. Szaúd-Arábia és Törökország közösen folytat vizsgálatot, Rijádban eddig tagadták, hogy az uralkodóház tagjai bármit is tudtak Hasogdzsi sorsáról. Lapjelentések szerint a szaúdi uralkodócsalád különböző ágait képviselő, hat-hét vezetőből álló, úgynevezett bölcsek tanácsa Rijádban válságtanácskozásra ült össze. A The Washington Post című amerikai lap közreadta Hasogdzsi utolsó cikkét, amelyet a szaúdi újságíró közvetlenül az eltűnése előtt küldött a lapnak. Az arab világnak most a véleményszabadságra van a legnagyobb szüksége című írásában Hasogdzsi egyebek mellett azt hangsúlyozta, hogy a Közel-Kelet országainak most szabad kezet adtak ahhoz, hogy egyre erőteljesebben hallgattassák el a médiát. Voltak idők, amikor az újságírók még úgy hitték, hogy az internet megszabadítja az információkat a nyomtatott sajtóhoz köthető cenzúrától és ellenőrzéstől. De ezek a kormányok, amelyeknek a léte függ az információk ellenőrzésétől, egyre agresszívan blokkolták az internetet – írta Hasogdzsi, aki hozzátette: a hatóságok riportereket tartóztattak le és hirdetőkre gyakoroltak nyomást. Demokrata párti szenátorok nyílt levélben szólították fel Trumpot és a vállalatbirodalmában dolgozó két fiát, hogy hozzák nyilvánosságra Szaúd-Arábiához fűződő üzleti kapcsolataikat. Amerikai lapértesülések szerint Szaúd-Arábia kedden, Mike Pompeo rijádi látogatása idején százmillió dollárt utalt át Washingtonnak az északkelet-szíriai helyzet stabilizálásához való hozzájárulásként.
Forrás: MTI; Fotó: Euronews
Facebook
Twitter
YouTube
RSS