Az Issyk Kul folyó partján, Kirgizisztánban szeptember 3. és 8. között zajlott Ázsia egyik legrangosabb sporteseménye a Nomád Világjátékok, ahol magyar hagyományőrzők is felléptek. A Játékokat Steven Segal nyitotta meg. A rendezvényen többek között lóverseny, vadászat madárral, kutyával, íjászat, bírkózás versenyszámban tették próbára tudásukat a résztvevők. A Játékok különlegessége a buzkasi, ahol két lovascsapatnak kell egy döglött kecskét eljuttatni a célba. A magyar csapat összesen 6 érmet szereztek (1 aranyérem, 5 bronzérem).
Hazaérkeztek azok a sportolók, akik Magyarországot képviselték Kirgizisztánban a Nomád Világjátékokon. A rendezvényt szeptember 3-8 között, az Isszik-tó ( Issyk-kul) partján, valamint a Kircsin-völgyben (Kyrchyn-canyon) tartották meg. A nomád sportok olimpiájaként emlegetett eseményen a házigazdák mellett 53 ország küldöttei vettek részt. A sporteseményt látványos külsőségek közepette maga a kirgiz elnök, Almazbek Atambaev és Steven Segal nyitotta meg.
A kirgíz szervezők felkérésére az egyik főbemutatót a Magyar Turán Szövetség lovasharc válogatottja tartotta. Ezen jelen volt Kirgizisztán kulturális minisztere, sport és oktatási minisztere, nemzetközi szervezetek küldöttei, több mint 10 ország diplomatái, Magyarország kazakisztáni nagykövete, és a magyar külügyminisztérium három fős küldöttsége. A Nomád Világjátékokon Magyarországot a Kurultájt szervező Magyar-Turán Alapítvány által delegált sportolók, valamint a magyar bothúzó válogatott (mas-wrestling) képviselték. A magyar delegáció összesen 28 főből állt.
A bemutatózók mellett a magyar küldöttség egy 13 főből álló sport csapatot is magába foglalt, amely révén a magyarok 7 sportágban is versenyeztek (lovas íjászat, tradicionális íjászat, íjász távlövés, lovas birkózás, kirgiz birkózás, övbirkózás, bothúzás). A kis létszám ellenére (Közép-Ázsia országai száz főt meghaladó delegációkkal vettek részt) Magyarország kiemelt sikert ért el. Az egyik legfontosabb nomád sportban, a lovasíjászatban magyar győzelem született Vermes István jóvoltából, és a bronzérmes is egy magyar, a győztes fia Vermes Balázs lett. Tradicionális íjász távlövésben Szabó József bronzérmes lett. Tradicionális kirgiz birkózásban (kyrgyz kurosh ) Hagyó Gábor és Tóth Róbert is bronzérmet szerzett. Juhász Dominik pedig bothúzásban lett szintén bronzérmes. Sportolóink összesen 6 érmet szereztek (1 aranyérem, 5 bronzérem). További magyar siker, hogy Szlovákia képviseletében is főleg felvidéki magyar hagyományőrzők versenyeztek és a három éremszerző mindegyike magyar.
A Nomád Világjátékokat legközelebb 2018-ban rendezik meg.
Forrás: PS/PS fotók: Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS