Követelés miatt végrehajtás indulhat és végleg bezárhatja kapuit a Snétberger Ferenc által alapított Snétberger-központ. A Kossuth-díjas művész a Heti Válasznak adott nagyinterjújában fejezte ki felháborodását az ügy kapcsán, ahol a fiatal hátrányos helyzetű gyermekek jövőjét helyezte a problémák középpontjába.
A tehetségközpont és a vele együttműködő állami kötődésű cég szerint jogosulatlan követelés miatt indult végrehajtás a Snétberger-központ ellen. A Kossuth-díjas gitárművész elmondta, elvehetik a hangszereket, hovatovább a tehetséges hátrányos helyzetű fiatalok feje fölül akár a tetőt is.
Muszáj felemelnem a szavamat, még akkor is, ha nem közvetlenül a Snétberger Alapítvány ellen folyik az eljárás, de a fenyegetés közvetlenül érinti a munkánkat, bennünket. Számomra ez felfoghatatlan, hogy bármikor kopogtathatnak a végrehajtók az ajtón, hogy lefoglaljanak mindent ami számunkra nélkülözhetetlen. Egyszerűen nem engedhetjük meg, hogy a hangszereket elvegyék a intézettől.
– mondta Snétberger Ferenc, hozzátéve, hogy ezzel a hátrányos helyzetű gyerekek elől veszik el az esélyt a kitörésre.
Ismertette, a gazdasági válság idején a a roma ügyekre lehetett a legkönnyebben pénzt szerezni, akik pedig ezen nyerészkedni akartak, azoknak kellett egy kellően híres roma ember, így találták meg őt. A jelenlegi követelés alapja pedig a szellemi tulajdon, de a szakmai programot is a művész dolgozta ki, valamint a mentorálás lépéseit.
Snétberger szívén viseli a kialakult helyzetet, hiszen ő is rendkívüli mélyszegénységből jött, az iskolát is emiatt alapította 2011-ben, hogy felkarolhassa a hasonlóan sanyarú sorsú gyermekeket és kiutat biztosítson nekik. A művész kifejtette, rendkívül sok munkát igényel az intézmény üzemeltetése, ám amikor meghallja játszani a fiatalokat, minden nehézség elszáll, és kárpótolja a befektetett energiájáért.
Ismert, a Snétberger Alapítványt 2011-ben alapította Snétberger Ferenc, azzal a céllal, hogy fiatal hátrányos helyzetű, elsősorban roma zenei tehetségek képzését biztosítsa, hazai és nemzetközi szinten is példaértékű iskolát hozzon létre. Az alapítványt egyébként 2011 és 2014 között több pályázati kiírás alapján bő 54 millió forinttal támogatta a Nemzeti Tehetség Program (NTP). Későbbiekben 2016 őszétől a Snétberger-központ stratégiai partnerségben állapodott meg az Emberi Erőforrások Minisztériuma nevében Balogh Zoltán miniszterrel. Ezt követően év elején 25 millió forinttal, majd év végére 300 millió forint állami támogatáshoz jutott a Snétberger-programhoz szükséges eszközvásárlás, beszerzés, ingatlanfejlesztés, beruházás, kapcsolatépítés támogatására. 2017-es adatok szerint több mint 140 millió forintos támogatásban részesült az alapítvány a Nemzeti Tehetség Program jóvoltából.
Forrás: Heti Válasz; Vezető kép: Nógrád Megyei Hírlap
Facebook
Twitter
YouTube
RSS