Scott Walker republikánus elnökjelölt-aspiráns az NBC amerikai csatorna egy adásában beszélt arról, hogy indokolt lenne falat emelni az Egyesült Államok és Kanada határán.
A politikus ezt azzal magyarázta, hogy az illegális bevándorlás nem csak délről, a mexikói határ felől fenyegeti Amerikát, de az északi féltekéről belépők miatt is indokolt lehet egy kerítéssor felállítása. „New Hampshire államban szóba került a kérdés. A helyieknek jogos félelmei vannak, így biztonságpolitikai megfontolásból mindenképp meg kell vizsgálnunk az ügyet” – véli Walker.
Kanadában idén több mint kétszáz kanadai állampolgár próbált meg különféle terrorszervezetekhez, főként az Iszlám Államhoz és a Boko Haramhoz csatlakozni, írja a Magyar Idők Online. Az amerikaiak éppen ezért tartanak tőle, hogy Kanada felől terroristák léphetnek be az országba. Erre példa a Millenium Bomber esete, amikor egy Kanadában élő, algériai származású terrorista robbantani akart Los Angeles nemzetközi repterén.
A republikánus elmondta, a terrorizmussal szemben harc miatt nem csak a határok biztosítását, hanem a haza védelmét is jelentheti a kerítés. „Itt nem a falépítés a központi kérdés. Biztosítanunk kell, hogy a titkosszolgálatok és a védelmi erők rendelkezzenek a megfelelő infrastruktúrával, hogy megvédjenek minket.”
A Republikánus Párt elnökjelöltségéért küzdő Walker korábban épp azért kritizálta Barack Obama elnököt, mert a politikus az „iszlamista terror” helyett inkább a klímaváltozás elleni küzdelemre koncentrál. Donald Trump, a republikánus párt botrányhőse például a teljes déli határon falat emelne. „Senki nem ért jobban a falépítéshez, mint én. Remek falat építek a déli határon, és a költségeket Mexikóval fizettetem meg” – hangoztatta Trump elnökjelöltségét bejelentő beszédében.
Az Egyesült Államok és Mexikó között a 3400 kilométeres határ harmadán vannak kamerákkal és érzékelőkkel felszerelt falszakaszok, amelyek célja a drogkereskedelem és illegális bevándorlás visszaszorítása. Kanada és az Egyesült Államok között húzódik a világ leghosszabb határa, 8891 kilométeren át.
Forrás: Magyar Idők Online; fotó: határzár Amerika és Mexikó között
Facebook
Twitter
YouTube
RSS