A Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom Család – karrier – egyensúly címmel online konferenciát szervezett a Házasság hete programsorozat keretében, ahol a család fontosságáról, a járvány okozta nehézségekről és arról is szó esett, hogyan érdemes kezelni a felvetődő konfliktusokat egy házasságban, hogyan kell megőrizni a párkapcsolat intimitását, és kezelni annak válságait, megbecsülni a házasság szépségét és értékét. Az eseményen Herczegh Anita, a köztársasági elnök felesége és Novák Katalin tárca nélküli miniszter is felszólaltak.
A Házasság hete programsorozat több, mint két évtizede indult az Egyesült Királyságból, Magyarország 2008-ban csatlakozott a mozgalomhoz. A rendezvény célja, hogy felhívja a figyelmet a házasság, a család értékeire, és segítséget nyújtson a házasságra készülőknek vagy a párkapcsolati problémákkal szembesülőknek.
Szeretettel forduljunk egymás felé!
A konferencián köszöntő beszédet mondott Herczegh Anita, a köztársasági elnök felesége, a központi programok fővédnöke, aki beszédét egy rövid történettel kezdte a mindenki által annyira vágyott belső egyensúlyról. Herczegh Anita – mint mondta – egy édesanyától hallotta a történetet, aki két és fél éves kislányát rövid időre rábízta elsőszülött kamasz fiára, míg ő beült a strand egyik medencéjébe, hogy onnan figyelje a gyerekeket. Amikor a serdülő megunta a pici pesztrálását, a lelkére kötötte: maradjon a családi pokrócon, majd magára hagyta. A csöppség egy darabig türelmesen várt, unatkozott, és aggódva nézett szét, mivel egyetlen családtagot sem látott maga körül. Néhány perc tétovázás után felállt, az egyik kezét a fejére tette, a másikkal megfogta a pocakját és nekiindult, hogy az ismeretlen emberek tömegében „megkeresse az övéit”. A szüleitől és testvéreitől tanult gesztusok segítségével megnyugtatta, érzelmileg stabilizálta önmagát, és így képessé vált rá, hogy megbirkózzon egy új, számára megterhelő helyzettel.
Herczegh Anita szerint kétpólusú világban és kétségek között élünk, sokszor magunk is kétségek között őrlődünk: vajon az eszünkre, vagy a szívünkre hallgassunk, a családunkkal vagy a munkánkkal törődjünk többet? A jó küzd a rosszal, az immunrendszerünk szembeszáll egy új vírussal, a déli félteke népei versengenek az északon élőkkel, és közben fény derül, majd árnyék vetül falvainkra és városainkra – mondta Herczegh Anita, aki hozzátette: ebben a polarizált rendszerben mélyen vágyunk a az ellentétekből fakadó feszültségek feloldására. Arra az egységre, amely új, a korábbinál magasabb szintű rendet teremt az életünkben.
Fizikai és lelki egyensúlyunk megteremtésének művészetét a többi emberrel való közösségben, szerencsés esetben a családunk oltalmában kezdjük megtanulni
– mondta el Herczegh Anita, aki hozzátette:
Hiszek a család és a munka összhangba hozhatóságában, miközben a család elsőbbségét vallom, különösen egy nagy család esetében, ahol más-más korosztályhoz tartozó gyerkőcök zsivajától hangos a lakás.
A köztársasági elnök felesége úgy véli, hogy a házastársak egymást segítő kölcsönös támogatása megteremtheti a család és munkahely közötti kényes egyensúlyt. A családból fakadó derű és remény támogatást adhat a munkahelyen átélt sokféle stressz leküzdésében is. Kiemelte:
Azt tapasztaltam, nőnek és férfinak is az örömöt, az igazi kiteljesedést az adja meg, ha karjaiban ringathatja kicsinyét, ha szeretettel gondoskodhat gyermekéről.
Egy katolikus teológus szavaival élve Herczegh Anita elmondta: talán semmi más nincs ebben a világban, ami olyan erővel törné meg az önzést, mint az, amikor egyszerűen ránézünk a gyermekeinkre. Irántuk érzett szeretetünkben megkapjuk azt a kiváltságot, hogy úgy érezzünk, ahogyan Isten érez és elöntsön minket az önzetlenség, az öröm, az elragadtatás és a vágy, hogy engedjük: egy másik ember élete valóságosabb és fontosabb legyen, mint a sajátunk. A fővédnök feltette a következő kérdéseket: mi valósulhat meg álmainkból a sorsunk sodrásában? Valóra válthatók-e leghőbb vágyaink? Erre választ csak maga az élet adhat – mondta. Ami rajtunk múlik, az az, hogy nő és a férfi képes legyen kifejezni szeretetét és tiszteletét a másik iránt, egymással összefogva gondozzuk és neveljük gyermekeinket: a jövő nemzedékét. Végül leszögezte:
Mi, akik tartós és boldog házasságban élünk, csak bátoríthatjuk azokat, akik még bizonytalanok. Tudjuk, mert megéltük: a családalapítás minden nehézség ellenére az egyik legcsodálatosabb dolog a világon, elköteleződésünkből születik, és tele van meglepő, nagyszerű pillanatokkal.
A köztársasági elnök felesége azzal zárta köszöntőjét, hogy elmondta: az életben a legnagyszerűbb pillanatok váratlanul érik az embert és abból származnak, hogy úgy köteleződünk el egy feladat mellett és veszünk részt benne, hogy nem várunk érte viszonzást.
Ha valaki megtalálta a párját, fontos, hogy igent tudjon mondani a házasságra
Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszter megnyitó beszédében elmondta, hogy az utóbbi tíz évben kétszeresére emelkedett a házasságkötések száma, és folyamatosan emelkedik a gyermekvállalási kedv is. Novák kiemelte, hogy az utóbbi tíz év családbarát politikájának már láthatók az eredményei, hiszen negyven éve volt utoljára olyan magas a házasságkötések száma Magyarországon, mint tavaly.
2020-ban száznegyvenezer fiatal kötelezte el magát egymás mellett, míg tíz évvel korábban hetvenezren kötöttek házasságot
– mondta Novák Katalin.
Emellett az utóbbi években Magyarországon nőtt a legnagyobb mértékben a gyermekvállalási kedv az Európai Unió tagállamai közül
– tette hozzá. Novák Katalin szerint a kormány támogatást ad és segítséget nyújt ahhoz, hogy ne kelljen évekig halogatni a gyermekvállalásról szóló döntést csak azért, mert nem állnak rendelkezésre a megfelelő anyagi feltételek. Ha valaki megtalálta a párját, fontos, hogy igent tudjon mondani a házasságra. Ehhez nyújt segítséget a családi adókedvezmény, a babaváró támogatás és számos más intézkedés is, így a huszonöt év alatti fiatalok szja-mentessége is. A miniszter kiemelte: ez mind ahhoz ad segítséget, hogy a fiatalok megvethessék a lábukat és anyagilag is meg tudjanak erősödni, családot alapíthassanak.
A cél az, hogy minden vágyott gyermek megszülethessen. A Házasság hetén fontos, hogy beszéljünk arról őszintén, amit a házasság jelent: szépséget, kihívást, sokszor nehézségeket, néha bosszúságot is, de még mindig ez a legjobb, amit valaha kitaláltak arra, hogy együtt tudjunk élni egymással
– tette hozzá a miniszter.
Skrabski Fruzsina: a házasságkötés pillanatától élsz igazán
A Három Királyfi, Három Királylány Alapítvány elnöke, Skrabski Fruzsina elmondta, hogy számára a házasság a legfontosabb, és ha a kislánya felnő, azt szeretné, ha ugyanilyen szép házassága lenne, mint neki.
Nem ismerek jobb létformát, mint a házasság
– mondta el Skrabski Fruzsina, aki hozzátette, hogy húszévesen még nem tudta, jól dönt-e, de onnantól kezdett el élni igazán, amikor férjhez ment. Azóta nem szorong, bármit megtehet, szárnyai vannak, mert támogatja a szerelme, és csodás családjuk van.
Éljen a házasság! A házasság a legjobb dolog, becsüljük meg, tartsuk meg! Legyen minél több boldog házasság!
– zárta szavait az alapítvány elnöke. Az eseményen előadást tartott Bagdy Emőke klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta is, aki a család és a munka dinamikájáról beszélt a koronavírus hatásaival összefüggésben.
Forrás: PS/MTI; Vezető kép: MTI/Balázs Attila
Facebook
Twitter
YouTube
RSS