A Bundesbank szándékai szerint 2020-ra Németországba szállítják a német nemzeti aranytartalék felét. Egészen mostanáig Németország baráti országok bankjaiban tárolta az aranyát. Mivel azonban a német polgárok az aranyat inkább szeretnék Németországban látni, a Bundesbank komplex projektbe kezdett a tartalék hazahozatalára.
A Bundesbank aranykincse legendás: a több mint 270.000 aranytömb a második legnagyobb tartalék a világon. Ennek a 3384 tonna nemesfémnek a többségét azonban történelmi okokból külföldön tárolják – még. Mivel 2013-ban a német Bundesbank úgy határozott, hogy fokozatosan hazaviszi az aranyát Frankfurtba, így még összesen 674 tonnát kell 2020-re átköltöztetniük az amerikai Federal Reserve és a Bank of France széfjeiből.
“Nagyon jól haladunk a menetrenddel. 2020-ra, a német arany fele Németországban lesz” –
ígérte a Bundesbank elnökségi tagja, Carl-Ludwig Thiele.
Az egyesítéskor alig volt 77 tonna Németországban
Összehasonlításképpen: 2012 végén még csak az arany tartalékok 31 százaléka, vagyis 1036 tonna volt Frankfurtban. Ez ugyan elég sok, mint Thiele hangsúlyozta: “Mi nem visszakaptuk az aranyat, mert az soha nem is volt itt, a német újraegyesítés időpontjában például csak 77 tonna volt Németországban – biztonsági okokból a hidegháború miatt.” Abban az időben a német bankban tárolt aranytartalék csak két százalékát tette ki a teljes állománynak.
Annak, hogy a legtöbb német aranyat korábban az amerikai Federal Reserve, a párizsi Bank of France és a londoni Bank of England, széfjeiben tárolták, történelmi okai vannak. Az ötvenes-hatvanas években a német aranykincs gyorsan nőtt: a gazdasági csoda éveiben a Német Szövetségi Köztársaság a masszív dollárexportját az amerikai Federal Reserve-ben aranykövetelésekre váltotta át.
Érték: 109 milliárd euró
Ma a Bundesbank az Egyesült Államok után a második legnagyobb aranykincs tulajdonosa a világban. Jelenleg a tömbök értéke 109.000.000.000 eurót tesz ki. Ugyanakkor, mivel az árak ingadoznak, az aranytartalékok piaci értéke 1997-ben még csak 25,200,000,000 euró volt (25,2 milliárd) a legmagasabb szintje 2012-ben elérte 137.500.000.000 eurót (137,5 milliárd). 2012-től a frankfurti intézmény évente néhány tonnával el is adott, az aranykészlet így 2014-re 2930 kg-ra zsugorodott.
A hidegháború idején a német aranyat szándékosan kívül tartották az ország határain. Az euró bevezetése óta azonban a Rajna egyik vagy másik oldalán ugyanaz a valuta alkalmazandó, ezért a tartalék párizsi parkoltatása legalábbis fölösleges, az ott tárolt arany veszélyhelyzetben nem váltható át másik valutára. Ezt a tárolási helyet ennélfogva teljesen fölszámolják.
Marad azért külföldön is
Ez azonban New Yorkra és Londonra nem érvényes. Emiatt az USA-ból mindössze 300 tonnát szállítanak át Németországba a több mint 1500 tonnás tartalékból, és a 35.640 aranytömb Londonban érintetlen marad. Ez utóbbinak kézzelfogható oka van, mint Thiele megjegyezte: „Fontos, hogy veszélyhelyzet esetére óvintézkedéseket tegyünk. Ennélfogva az arany egyik részét a világ legnagyobb tartalék-valutájának kiadási területén hagyjuk, ez az USA, a másik részt viszont a Bank of Englandban hagyjuk, Londonban, azért, mert a legnagyobb aranykereskedelmi székhely a világon.
Forrás: Der Spiegel
Fotó: der spiegel
Facebook
Twitter
YouTube
RSS