A Századvég Gazdaságkutató vezetője, Heim Péter szerint a Fidesz a Jobbiktól tartva tartja fenn harcos retorikáját, de ez káros az országra nézve. Szerinte hét éve recesszióban van az ország, és a Fidesznek ki kellene egyeznie a fővárosi értelmiséggel. „A rezsicsökkentéssel már elmentünk a falig: tovább nem lehet folytatni. A hazai lakossági gázárak lejjebb jöttek nemzetközi összevetésben, így az áramárak is. De ha a szolgáltatáson nem marad marzs, akkor ez a működtetés rovására fog menni. Konzervatív közgazdászként nem hiszek abban, hogy bármilyen ágazatot nonprofittá kellene alakítani” – mondta Heim, aki szerint a kormány által megcélzott nonprofit energiaszektor inkább baloldali gondolkodásra vall, ezért nem örül neki.
A közgazdász várakozásaihoz képest rosszul szerepelt a Fidesz a választáson, és szerinte ezen „el kellene gondolkodni”. „Az emberek nem szeretik a hosszú háborús hadviselést. Egy részük már belefáradt ebben, s békére vágyik” – mondta. Szerinte a Fidesznek a budapesti eredményéből is le kellene vonnia a felelősséget, és ki kell egyeznie a fővárosi értelmiséggel. A Jobbik megerősödését pedig a fiatalok elpártolásával magyarázza, szerinte velük nem igazán foglalkozott a kormány az előző ciklusban. „Azt viszont látni kell: az értelmiségi fiatalság nem keleten, hanem nyugaton akar élni” – mondta. Heim a kormány szerinte legfontosabb céljáról azt mondta, hogy túl sokat költenek a gazdasági szektor támogatására, ezért elsősorban innen kellene elvonni pénzt az oktatásba és az egészségügybe.
„Az ország alapjának a szellemi tőkének kell lennie, ennek erősítése nélkül sehová sem fogunk jutni. Magyarország lassú lecsúszása a szomszédokhoz képest mindaddig folytatódni fog, amíg rá nem jövünk, hogy a humántőkébe való befektetés kulcsfontosságú. Mivel aránytalanul sokat költünk a gazdasági szektor támogatására, ezért elsősorban erről a területről lehetne pénzt kivonni, s az oktatásba, valamint az egészségügybe átcsoportosítani. Szingapúr vagy Finnország, s még Amerika sikerének is a versenyképes oktatási rendszer az alapja. El kellene érni, hogy megint legyenek kiváló iskoláink és egyetemeink. Nem kell ezernyi egyetemet fönntartani. Legyen egy tucat, rájuk viszont áldozzunk tisztességesen: forrásokat semmiképp se vonjunk ki a rendszerből” – mondta a hetilapnak.
A teljes interjú itt olvasható. Fotó: Heti Válasz
Facebook
Twitter
YouTube
RSS