Az Aradon kivégzett tizenhárom honvéd tábornok vérbeli katona volt, kitűnően értették mesterségüket, személyesen adtak példát mindarra, amit elvártak embereiktől, a hazát szolgálták mindhalálig – emelte ki a honvédelmi miniszter hétfőn, az aradi vértanúk emléknapján Budapesten, a Batthyány-mauzóleumnál mondott ünnepi beszédében.
Hende Csaba kiemelte: a tizenhárom aradi vértanúra emlékezve azt sem felejtjük el, hogy a magyar nemzet újjászületett azáltal, hogy hajlandó volt harcolni a közös jogok védelmében. A honvédelmi miniszter felidézte: a Batthyány-kormány kiváló politikusai rohamléptekben építették ki a magyar államot. A kezdetben a honvédelmi tárcát is felügyelő Batthyány irányításával nyár végére felálltak az első honvédzászlóaljak, amelyek már szeptember végén “jelesre vizsgáztak” Pákozdnál.
Gróf Batthyány Lajos mindig a béke és a megegyezés útját járta – mondta a Hende Csaba, hozzátéve: tárgyalni indult, de nem hallgatták meg, letartóztatták, majd “gyáva és aljas módon kivégezték” az osztrákok. Hende Csaba úgy fogalmazott: a nemzet sohasem felejtette el hőseit. Nevük mindig a szabadságot jelentette, és reményt adott a legsötétebb órákban is – mondta, hozzátéve: a jelenlegi nemzedék feladata, hogy felhasználva a kor által nyújtott lehetőségeket, megtalálja a gyarapodás, a továbblépés útjait mindenki számára.
“Így jöhet létre az az erő, a szabadság ereje, amely minden időben képes megtartani a nemzetet” – emelte ki a miniszter, hozzáfűzve: “mindenkivel szövetkezünk a jó akarat, a kölcsönös érdek és a közös értékek szellemében, de senki által sem hagyjuk magunkat kihasználni, vagy önös érdekek nevében leckéztetni”.
A Fiumei úti sírkertben tartott megemlékezés a történelmi zászlók bevonulásával kezdődött. Majd néma főhajtással Magyarország első miniszterelnökének emlékhelyénél koszorút helyezett el a kormány nevében Hende Csaba honvédelmi miniszter, a Köztársasági Elnöki Hivatal nevében Haszonicsné Ádám Mária főigazgató, és az államfő szárnysegédje, Szegő László dandártábornok, az Országgyűlés nevében pedig Latorcai János (KNDP) alelnök. Koszorúzott Kónya István, a Kúria elnökhelyettese, Bitskey Botond, az Alkotmánybíróság főtitkára, Lajtár István, a legfőbb ügyész helyettese, Boross Péter volt miniszterelnök, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnöke, valamint Benkő Tibor vezérkari főnök is.
Déltől rendhagyó történelemóra keretében, a rendezvényen részt vevő mintegy ezer középiskolás diák – történelmi áttekintést nyújtó kísérő vezetésével – a korszakhoz kapcsolódó emlékeket bemutató, hét állomásból álló sétán vehetett részt a Fiumei úti Sírkertben. A kormány 2001-ben nyilvánította a magyar nemzet gyásznapjává október 6-át, amikor az 1848-49-es forradalom és szabadságharc leverése után Aradon kivégzett 13 vértanúra, valamint az ugyanezen a napon Pesten kivégzett gróf Batthyány Lajosra, Magyarország első független, felelős kormányának miniszterelnökére emlékeznek. Az erről szóló rendelet értelmében – az iskolákban is megemlékezéseket tartottak.
Forrás: MTI
Fotó: honvedelem.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS