A napokban küldte meg a Fővárosi Törvényszék a Fellebbviteli Főügyészségnek a rendőri korrupció vádjával folyamatban lévő büntetőügy elsőfokú ítéletének iratanyagát – közölte megkeresésünkre a törvényszék. Miután az elsőfokú ítéletet, amelyben Hopka Lajost, az NNI speciális osztályának vezetőjét és társait 6-11 év börtönbüntetésre ítélték, februárban hirdették ki, ez azt jelenti, hogy hét hónap kellett ahhoz, hogy egyáltalán az első fokon eljáró bíróságról tovább induljon az ügy a másodfok felé. Hogy mikor lehet egyáltalán a másodfokú eljárás, azt senki sem tudja megmondani. Ami azonban szikár tény– és ezen semmilyen magyarázat nem változtat–, hogy Hopka Lajos és társai évek óta szabadok, szabadlábon várják ügyük kimenetelét. A Fővárosi Törvényszék szerint szó nincs parkoltatásról. A rendkívül kiterjedt ítélet és a titkosítás miatt kellett több mint fél év az ítélet írásba foglalására és az iratok vádlottakkal való megismertetésére.
Hopka Lajost, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) speciális bűnözői csoportok elleni osztályának egykori vezetőjét és Kalmár Tamást, a BRFK egykori közrendvédelmi főosztályvezetőjét, Gulyás Imrét, az NNI szervezett bűnözés elleni főosztályának egykori vezetőjét és Koblencz Attilát, a BRFK volt felderítő nyomozóját 2012-ben vették őrizetbe, a Nemzeti Védelmi Szolgálat feljelentése alapján indult eljárásban.
A Vizoviczki Lászlóék elleni nyomozás során derült ki, hogy az “éjszaka császára” főrendőröket és rendőrségi vezetőket fizetett azért, hogy 52 szórakozóhelyből álló birodalma úgymond védett legyen, zavartalanul, hatósági ellenőrzések nélkül tudjon működni. Több rendőr rendszeresen kapta a juttatását a szolgálataiért, mint a fizetést. Cserébe “Vizó” mindig előre tudta, mikor kell esetleg razziára készülnie, s így az esetleges látszat ellenőrzések alkalmával sem lehetett semmi különösebb baj.
Bűnszervezetben, vezető beosztású hivatalos személy által kötelességszegéssel és üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés és más bűncselekmények miatt összesen 22 személy ellen emeltek vádat. Közülük heten rendőrtisztek voltak, öten vezető beosztásban. A büntetőper a Fővárosi Törvényszék katonai bírósága előtt 2015-ben kezdődött. Nyolcan beismerő vallomást tettek és elfogadták a rájuk indítványozott büntetést. Tizennégy terhelt büntetőpere nyolcadik éve tart. Elsőfokon ez év februárjában született ítélet. A korrupt rendőrök súlyosabb ítéletet kaptak mint maga a diszkópápa néven emlegetett maffiózó. Míg Vizoviczkit hét év börtönre ítélték, azokra a főrendőrökre, akiket a korrupció vádjában bűnösnek találtak 6-11 év börtönbüntetést osztottak ki amellett, hogy fegyelmivel azonnal eltávolították őket a rendőrség kötelékéből.
Koblencz Attila 9 év, Hopka Lajos 11 év, dr. Gulyás Imre 11 év, Kalmár Tamás 10 év, Orosz Péter 6 év fegyházbüntetést kapott, amit ki is kell tölteniük. Mivel minden vádlott és védőik fellebbezést jelentettek be, az ítélet nem emelkedett jogerőre, hanem másodfokon folytatódik a Fővárosi Ítélőtáblán.
De hogy mikor, az jó kérdés…
A közelmúltban megkerestük a Fővárosi Ítélőtáblát és megkérdeztük, mikor várható a másodfokú eljárás kezdete, kiszignálták-e már az ügyet, mire azt a választ kaptuk, hogy még az iratokat sem kapták meg. Ezt követően a Fővárosi Törvényszékhez fordultunk. Megkeresésünkre Szabó József Tamás, másodfokú büntetőbíró, a Fővárosi Törvényszék szóvivője azt mondta, a napokban tudták továbbküldeni az iratokat a Fellebbviteli Főügyészségre.
Ennek az az oka, hogy rendkívül kiterjedt, összesen 930 oldal maga az ítélet, amit írásba foglalni is hosszabb időt vett igénybe. Bár az írásba foglalás a nyár folyamán megtörtént, annak a kézbesítése is bonyolult a titkosítás miatt. Előre egyeztetett időpontban olvashatják át a terheltek egy titkosított ügyekhez rendelt ügykezelő irodában
-mondta Szabó József.
Hozzátette, hogy október 2-án tekintette át az iratokat az utolsó terhelt is. Az iratok megismerése egyébként mindegyikük esetében több napot vett igénybe. Az ügy kiterjedtségét mutatja, hogy a teljes nyomozati anyag például 60.000 oldal.
Bár eredetileg 30 napja van a bíróságnak egy ítélet írásba foglalására, amit szükség esetén további 30 nappal meg lehet hosszabbítani, a korrupt rendőrök ügye semmiképp sem tekinthető egy általános, szokványos ügynek, amit a normális keretek között lehetne lefolytatni.
A PestiSrácok.hu korábban megszerezte a titkosított ügy nyomozati iratait, ennek köszönhetően ismerhette meg a példátlan korrupciós ügy részleteit a közvélemény. Hopka Lajos ezért pert is varrt a nyakunkba és 8 millió forintot szeretett volna sérelemdíjként bezsebelni, de keresetét elutasította a bíróság. A Fővárosi Ítélőtábla döntésében külön hangsúlyozta, hogy egy ilyen kiemelt súlyú, a közérdeklődésre számot tartó ügyben fokozott érdek fűződik ahhoz, hogy a sajtó a közvéleményt a lehető legszélesebb körben tájékoztassa.
Vezető kép: Hopka Lajos a PestiSrácok.hu ellen indított per tárgyalásán/Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS