Ítélethirdetés várható hétfőn az úgynevezett őssejt-ügy megismételt elsőfokú eljárásában a Fővárosi Törvényszéken – írja a 24.hu. Az ügyben mások között Pákh Imre műgyűjtőt, Fásy Ádám és Seffer István plasztikai sebészt többek között emberen végezhető kutatás szabályainak megszegésével, emberi test tiltott felhasználásával és kuruzslással vádolják.
A vád szerint egy ukrán tudós módszerei alapján magyar és ukrán orvosok engedély nélkül nyújtottak őssejtkezelést gyógyíthatatlan betegeknek – méghozzá több millió forintért. A vállalkozáshoz szükséges cég alapításában vett részt Pákh Imre elsőrendű vádlott és Fásy Ádám negyedrendű vádlott.
Az elsőfokú ítélet 2015 tavaszán született. Ebben megállapították, hogy a vádlottak jelentős befektetéssel egy kaposvári plasztikai sebész magánklinikáján őssejt-laboratóriumot hoztak létre, majd együttműködési megállapodásokat kötöttek környékbeli kórházakkal, ahonnan alkalmanként 10-15 ezer forintért terhességmegszakításokból származó szöveteket kaptak.
Egy hozzátartozó leplezte le az egészségügyi bizniszt. a tettesek egy részét gyakorlatilag tetten érték, amikor egy budapesti egészségügyi intézményben éppen őssejtkezelésre készültek 2009 nyarán.
Az első fokon eljáró bíróság szerint 25 emberen biztosan végeztek őssejt kezelést, ők mindannyian gyógyíthatatlan rákbetegek voltak. A kezelésekért 5 millió forintot kellett fizetni. De akadt, akitől kevesebbet, és olyan is, akit ingyen kezeltek. Volt olyan tanú, aki arról számolt be, hogy nem javult az állapota, míg mások arról beszéltek, hogy kedvező változásokat tapasztaltak a kezelés után. 21 rendbeli csalás vádja alól felmentette a vádlottakat, mondván, nem bizonyítható, hogy a betegeket tévedésbe ejtették. Kilencből nyolc vádlottat ugyanakkor elmarasztaltak emberen végezhető kutatás szabályainak megszegése, emberi test tiltott felhasználása és kuruzslás bűncselekménye miatt, és ezért felfüggesztett szabadságvesztésre, valamint sok millió forintos pénzbüntetésre ítélte őket.
A Fővárosi Törvényszék Pákh Imrét 10 hónap, két évre felfüggesztett szabadságvesztésre és tízmillió forint pénzbüntetésre ítélte, a másodrendű vádlott ukrán orvost, Jurij Baltaytist – akiamerikai állampolgár – tíz évre kitiltották Magyarország területéről. A harmadrendű vádlott, Seffer István ismert kaposvári plasztikai sebész 1 év 2 hónap börtönbüntetést kapott három évre felfüggesztve és ötmillió forint pénzbüntetést. A negyedrendű vádlottat, Fásy Ádámot 10 hónap, két évre felfüggesztett börtönbüntetésre és hétmillió forint pénzbüntetésre ítélték első fokon. Négy segítőt ugyancsak két és három évre felfüggesztett szabadságvesztéssel sújtottak, egy asszisztenst pedig felmentettek első fokon.
Az ügyet másodfokon tárgyaló Fővárosi Ítélőtábla azonban 2016 májusában úgy döntött, hogy az elsőfokú ítéletet hatályon kívül helyezi és új eljárás lefolytatását írja elő a Fővárosi Törvényszéknek. A táblabíróság szerint az ítélőtábla szerint az elsőfokú bíróság abból indult ki, hogy nem állapítható meg a vádlottakkal szemben a csalás, mivel nem állt fenn a megtévesztési szándék. Az ítélőtábla szerint azonban a törvényszék nem indokolta meg, hogy az ezzel ellentétes bizonyítékokat miként értékeli – írja a 24.hu.
A megismételt elsőfokú eljárás januárban kezdődött a Fővárosi Törvényszéken.
24.hu, Vezető kép: nepszava.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS