Még több forrásra, még több kórházfejlesztésre és újabb béremelésekre lehet számítani idén az egészségügyben – mondta Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyi államtitkár az MTI-nek. Folytatódik Budapest történetének legnagyobb kórházfejlesztése, a következő években hétszázmilliárdot költenek a fővárosi és Pest megyei intézmények fejlesztésére.
A bejelentett fejlesztéseknek köszönhetően huszonöt kórházban, illetve hét önálló szakrendelőben lesz fejlesztés, idén a Közép-Magyarországi régióban harmincmilliárdot költenek kórházfejlesztésre, folytatódik az orvosi eszközök beszerzése, a mentőautók lecserélése és a béremelés. Az érdekképviseletekkel kötött megállapodás szerint az egészségügyi szakdolgozók bére novemberben újabb nyolc százalékkal emelkedik, így 2016 és 2019 között átlagosan hatvanöt százalékkal nő a bérük. A mentődolgozók bére januártól tizedével emelkedik. 2010 után a rendszerváltás óta a legnagyobb, több mint ötszázmilliárdos fejlesztést hajtottunk végre az egészségügyben: országszerte épültek, illetve újultak meg a kórházak, rendelők – hangsúlyozta Ónodi-Szűcs Zoltán. A legnagyobb fejlesztések a konvergencia régiókban – Budapesten és Pest megyén kívül – voltak, így ma már a vidéki kórházak jelentős részében 21. századi körülmények között gyógyulhatnak a betegek. A főváros fekvőbeteg-ellátó intézményhálózata azonban jelentős lemaradásban van.
Az államtitkár jelezte: a kormány bizonyította és bizonyítja, hogy az egészségügyet komolyan veszi. A fővárosi intézményhálózat több mint négy millió embert lát el, a budapesti és Pest megyei emberek is 21. századi minőséget érdemelnek. Ezért – a nemzetgazdaság pozitív eredményeinek köszönhetően – a kormány úgy döntött, hogy az ország legnagyobb népességű területén koncentráltan történjen fejlesztés, amely kiterjed az infrastruktúra és az eszközállomány megújítására. A budapesti egészségügyi rendszer átalakítása során fontos cél, hogy komplex, sokszakmás, sürgősségi ellátásra is alkalmas centrumkórházak jöjjenek létre, amelyek lehetőség szerint egy telephelyen működnek az év minden napján, minden szakmában. A fejlesztés lehetővé teszi a betegbiztonság és a betegelégedettség növelését, a fővárosi egészségügyi szakellátásokat igénybe vevő lakosság komplex ellátási színvonalának emelését és az azokhoz való hozzáférés megkönnyítését, valamint kiemelt szempont a sürgősségi esetek hatékonyabb ellátása is.
Három centrumkórház lesz Budapesten, fejlesztések az agglomerációban
Az egészségügyi államtitkár elmondta: Budapest legnagyobb kórházfejlesztési programja indult el 2017-ben, és a következő nyolc-tíz évben a kormány várhatóan hétszázmilliárdos fejlesztést hajt végre a fővárost és az agglomerációt is kiszolgáló kórházakban. A fővárosban három centrumkórház jön létre és további huszonöt budapesti és Pest megyei kórházat, valamint számos szakrendelőt fejlesztenek. A kormány nagy figyelmet fordít az egészségügyi dolgozók körülményeinek javítására: 2010 óta több körben béremeléseket hajtott végre. 2012 és 2013 után 2016-ban egy újabb többéves béremelési program indult el, amelynek során több mint kilencvenhétezer egészségügyi dolgozó részesült jelentős béremelésben. Az egészségügyi szakdolgozók négy lépcsős béremelése során 2016 szeptemberétől átlagosan 26,5, majd 2017 novemberétől tizenkét százalékos béremelést kaptak. 2018-ban és 2019-ben pedig újabb nyolc-nyolc százalékos emelésre számíthatnak a szakszervezetekkel kötött megállapodás szerint. A szakorvosok és kórházi szakgyógyszerészek százhét, illetve százezer forintos alapbéremelést kaptak 2016-ban és tavaly, a rezidensek pedig ötvenezer forintos emelésben részesültek.
Ónodi-Szűcs Zoltán jelezte: a kormány a fentiek mellett ösztöndíj-lehetőségeket biztosít az egészségügyi dolgozóknak. 2011-ben elindították a Rezidens Támogatási Programot, mely most hat ösztöndíj-típust tartalmaz, és szakterülettől függően nettó száz, százötven, illetve kétszázezer forint többletjövedelmet biztosít. Az elmúlt években több mint négyezren részesültek rezidens ösztöndíjban. A Michalicza-ösztöndíjjal támogatják a felsőfokú végzettséggel rendelkező ápolókat és mentőtiszteket a mesterfokozat megszerzésében, elősegítve ezzel a magasan képzett, hivatástudattal és megfelelő gyakorlati tapasztalattal rendelkező, egyetemi végzettségű ápolók biztosítását, motiválva őket a hivatásuk szerinti tartós elhelyezkedésre.
Forrás: MTI Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS