Nagyüzemet gerjesztett az ellenzéknél a mai Kormányinfó, csak úgy záporoztak az „Orbán, te tetted ezt!” műfajú nyilatkozatok a baloldali pártoktól. A hagyományokhoz híven a DK volt a legagresszívebb, az MSZP a legérzelmesebb, a Párbeszéd a legtudálékosabb, a Jobbik a legszigorúbb, az LMP a legszakmaibb, a Momentum pedig a legreménytelenebb. A kormány a baloldali pártok társadalmi beágyazottságával, támogatottságával, hitelességével arányos terjedelemben válaszolt a felvetésekre.
A DK szokásához híven nem finomkodott: kerek-perec kijelentette, hogy mindenről is Orbán tehet. A koronavírus-járvány, az ellátási láncok járvány utáni akadozása, az orosz–ukrán háború és az EU által mesterségesen ránk zúdított energiaválság nem olyan dolgok, amelyeket a DK említésre érdemesnek tart; a párt egyedül a miniszterelnököt tette felelőssé az élelmiszerek 30,9 százalékos inflációjáért az elmúlt 12 hónapban. A Gyurcsány-Dobrev-párt szerint a megszorítások, az adóemelések, az infláció és a rezsiemelés közepette
olyan helyzetbe kerültünk, amit a gazdasági világválság sem hozott.
Ők már csak tudják, hiszen a világválságba éppen Gyurcsány vezette bele az országot úgy, hogy már előtte, békeidőben, az európai szintű konjunktúra éveiben sikerült legatyásítani.
Amíg Orbán van, addig válság is van
– így ígérte be végezetül a DK a 2010 előtti kánaánt.
Az MSZP-nél is van tétje a dolognak, hiszen azt hangoztatják, hogy 24 éve nem volt ilyen infláció, ám ha még tovább nő esetleg, akkor az 1994–1998 közti időszakhoz lesz mérhető, amikor az MSZP-kormány alatt szálltak el az árak, ugyancsak békeidőben és európai energiaválság nélkül. Komjáthi Imre elnökhelyettes szerint a kormány a rendszerváltás óta a legsúlyosabb megélhetési válságba sodorta az országot, és a 27 százalékos áfa által nyerészkedik az áram és gáz árának emelésén. A szocialista párt 5 százalékos áfát javasol az energiahordozókra.
A Párbeszéd terjedelmes közleményében az áll, hogy az Orbán-kormány hosszú évekkel lemaradt több alapvető fontosságú intézkedéssel, amelyek korábbi bevezetésével ma jóval kisebb lenne a magyar lakosságot sújtó szociális és energiaválság. A párt a távhőóramérők beszerelésére vonatkozó hosszú távú programot sürgette, valamint bírálta, hogy a kormány – például Finnországhoz hasonlóan – környezetpusztító erőművekkel kezelné az energiaválságot. A Párbeszéd a napelemeket és hőszivattyúkat sújtó adók kivezetését szorgalmazza, és eltörölné a szélerőművek tilalmát. Az önmagát zöldnek hirdető párt arról nem írt, hogy a napelemekből és szélkerekekből származó, újrahasznosíthatatlan szeméttel mit kezdenének, továbbá hogyan küszöbölnék ki a szélkerekek állatvilágot károsító hatásait.
A Jobbik a közintézményekre vonatkozó, 18 °C-os fűtési korláton rémüldözött, horrorintézkedést és energiadiktatúrát emlegetve csempészett némi költészetet a sajtóközlemények száraz és unalmas világába. A baloldali párt szerint a kormány magukra hagyta a közintézmények dolgozóit, képtelen megvédeni az embereket a rekordinflációtól, a brutális áram- és gázszámláktól, és az uniós forrásokat sem tudják hazahozni. Az MSZP-vel összhangban a Jobbik is az energiahordozók áfáját csökkentené.
Az LMP szóvivője zöld fordulatot és energiahatékonyságot emlegetett. Gál József szerint a Fidesz 12 év után értette meg, hogy az energiahatékonyság növelése és az energiaigény csökkentése a megoldás, ám a kormányzás szintjén uralkodó káoszt jelzi a 18 °C-os korlátozás. A szóvivő szerint stadionépítések helyett a közintézményeket és lakóházakat kellett volna leszigetelni az elmúlt 12 évben. A nap- és szélenergia tekintetében a Párbeszéd álláspontját visszhangozta, ő azonban említette a geotermikus energiában rejlő lehetőséget is, továbbá az LMP rászorultsági alapon adná a rezsitámogatást.
A Momentum csak annyit üzent, hogy
Kitartás!
A kormány tömören reagált a bírálatözönre:
A kormány minden költségvetési forrását arra fordítja, hogy az átlagfogyasztás mértékéig a rezsicsökkentett árakat hosszú távon minden családnak biztosítsa. Ezért született az a döntés, hogy a kormány a takarékoskodást magán kezdi.
Forrás: MTI/OS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS