Hidvéghi Balázs fideszes európai parlamenti képviselő elutasította a magyar sajtószabadság helyzetével kapcsolatban az Európai Parlament (EP) egyik szakbizottságának szerdai ülésén megfogalmazott bírálatokat.
Az állampolgári jogi, bel- és igazságügyi bizottságban (LIBE) meghallgatást tartottak a média- és a szólásszabadság állásáról. A brüsszeli ülésen Erdélyi Péter, a 444.hu munkatársa kijelentette, hogy Magyarországon az utóbbi években rendkívül beszűkült a független sajtó mozgástere, és az újságírókat bizonyos esetekben a szó szoros értelmében is fenyegetik, ráadásul a hatóságok részéről is előfordulnak megfélemlítési kísérletek. Elmondta: a kormányzati szereplők és az állami intézmények legtöbbször egyszerűen nem válaszolnak a kérdésekre, Orbán Viktor kormányfő több, mint öt éve nem adott interjút független magyar újságnak, eközben pedig a hatalom példátlan központosítással kiépítette saját médiabirodalmát több, mint 400 médiatermék összevonásával.
A világon nagyon sok országban jóval nehezebb és veszélyesebb újságírónak lenni, mint Magyarországon. Azonban ez, amiről én beszéltem, nem máshol történt. A mai Magyarországon, amely a NATO és az Európai Unió tagja
– zárta prezentációját.
Patrick Penninckx, az Európa Tanács információs részlegének vezetője leszögezte, hogy bár a szabad sajtó a demokrácia egyik fő pillére, egyre nagyobb veszély fenyegeti, és a válaszintézkedések sem feltétlenül pozitívak. Hangsúlyozta: az elmúlt években három újságírót öltek meg az Európai Unióban, több sajtóterméket bezárásra kényszerítettek, gyorsan terjednek az álhírek, gyakori a riporterek megfélemlítése és nehéz a minőségi újságírás finanszírozása.
Julie Majerczak, a Riporterek Határok Nélkül brüsszeli irodavezetője mély aggodalmát fejezte ki a helyzettel kapcsolatosan. Számos esetet kiemelt több országban, beszélt romániai, lengyelországi, máltai, de franciaországi, olaszországi és hollandiai visszásságokról is. Nagy problémának nevezte a médiaellenes retorika terjedését, az újságírók elleni gyűlöletkeltést, és kijelentette: különösen aggasztó, ha ebben politikai vezetők is részt vesznek. Ennek kapcsán Magyarországot is említette, mondván, ellenséget képeznek a sajtó egyes részéből, kirekesztve a nem kormánypárti médiumok munkatársait.
Donáth Anna Júlia, a Momentum képviselője kiemelte: a független, oknyomozó újságírók elhallgattatására “nagyon komplex eszközrendszer” működik Magyarországon, az érintettek pedig igazán a rendőrségre sem számíthatnak.
Felszólalásában Hidvéghi Balázs elismerte, hogy a szabad média kulcsfontosságú eleme a demokráciának, azonban aláhúzta, hogy Magyarországon szabadabb és élénkebb a közbeszéd, mint sok más európai országban. A magyar helyzetről szóló beszámolókat rendkívül egyoldalúnak és manipulatívnak minősítette “még a LIBE sztenderdjeihez képest is”.
Lehet valaki politikai aktivista, de akkor ne nevezze magát objektív újságírónak!
– jelentette ki Hidvéghi. Az EP-képviselők bíráló hozzászólásai kapcsán pedig megjegyezte:
Magyarországot évek óta támadják, ennek a valódi oka az, hogy a magyar kormány szembemegy azzal a rossz brüsszeli bevándorláspárti politikával, amelyet rá akarnak erőltetni az összes tagállamra.
Fotó: Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS