Tagadta bűnösségét és a Nemzeti Védelmi Szolgálatot (NVSZ), valamint az ügyészséget támadta vallomásában a vesztegetéssel vádolt volt angyalföldi szocialista alpolgármester, Hiszékeny Dezső. A politikus szerint az ellene titkos adatgyűjtést folytató NVSZ, valamint a vádat képviselő Központi Nyomozó Főügyészség tudatosan, politikai megrendelésre készült a lejáratására. Ha Hiszékenyt és bűntársát bűnösnek találja a bíróság, akár nyolc év börtönbüntetésre is ítélhetik őket.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
A vádirat ismertetésével, valamint a vádlottak meghallgatásával megkezdődött a volt angyalföldi alpolgármester, és bűntársa pere szerdán a Fővárosi Törvényszéken. A vád szerint 2013 januárjában Hiszékeny Dezső, akkori angyalföldi alpolgármester Szabó Sándor közvetítésével jogtalanul 5 millió forintot kért magának azért, hogy az önkormányzat tulajdonában lévő, a Visegrádi utca 9-es szám alatt található Rigoletto üzlethelyiség bérleti jogát egy vállalkozónak kiadja. A tárgyaláson a Központi Nyomozó Főügyészség Hiszékeny Dezsőt vezető beosztású személy által elkövetett hivatali vesztegetés elfogadásával, míg Szabó Sándor másodrendű vádlottat bűnsegédlettel és befolyással üzérkedéssel vádolta meg. A vádirat lényege, hogy az ügyben tanúként is idézett Balogh István 2013. január 20-án megkereste a Hiszékeny Dezsővel jó kapcsolatban álló Szabó Sándor másodrendű vádlottat egy Visegrádi utcai üzlethelyiség bérleti jogának megszerzése ügyében. Hiszékeny Dezső 2013. január 30-án a Márton László néven vállalkozóként jelentkező fedett nyomozónak megmutatta az üzlethelyiséget, majd február 6-án az irodájában ötmillió forintot kért a bérleti jog megszerzéséért, később egy étteremben pedig azt is közölte, az ingatlant árverés útján 30 millió forint alatt megvásárolhatja és elintézi, hogy ő legyen az árverés nyertese. A szerepvállalásáért a korábban meghatározott összeget kérte, majd a fedett nyomozó kifejezte vételi szándékát. A vád szerint ezt követően az önkormányzat Hiszékeny Dezső kezdeményezésére 2013. március 14-én meghirdette az üzlethelyiséget árverés útján történő értékesítésre.
Koncepciós eljárásról beszélt a szocialista politikus
Hiszékeny tagadta a terhére rótt bűncselekményt, vallomásában elmondta, megdöbbent, amikor 2014 júliusában a médiából arról értesült, hogy az ügyészség vesztegetéssel gyanúsítja. A szocialista országgyűlési képviselő ártatlannak vallotta magát és állította, nem kért és nem is kapott senkitől vesztegetési pénzt. Szerinte politikai indíttatású koncepciós eljárást folytattak ellene, amelynek nyomozása egy forgatókönyv szerint zajlott. Hozzátette, az ügyébe elsőként bekapcsolódó Nemzeti Védelmi Szolgálat a politika elvárásának megfelelően túllépte hatáskörét, és konkrét bizonyíték nélkül „tudatosan készült egy ellenzéki politikus lejáratására”, „ami az egész társadalomra veszélyes”. Megemlítette azt is, a nyomozók minden lépését figyelték, az ingatlant, amit megmutatott, a magát nyíregyházi vállalkozónak kiadó fedett nyomozónak, betechnikázták, telefonját lehallgatták. Az elsőrendű vádlott kitért rá, utóbbira „az engedélyeket a nyomozási bírók úgy osztogatják, ahogy más a levegőt veszi”. Szerinte az egész történet az NVSZ kreálta, az ellene valló, büntetett előéletű koronatanút is a szolgálat készítette fel – magyarázkodott a volt XIII. kerületi alpolgármester. A politikus utalt rá, a tanú valamilyen megállapodást köthetett a nyomozóhatósággal. Hiszékeny a vádat képviselő Központi Nyomozó Főügyészséget is politikai elfogultsággal vádolta meg, amit az ügyész visszautasított. Drávay Balázs leszögezte: a vádat szakmai meggyőződés alapján és nem politikai megrendelésre képviseli.
Hiszékeny bólintással jelezte, hogy elfogadja a kenőpénzt?
A volt alpolgármester nehezményezte, hogy az ügyészség a fedett nyomozó jelentésére alapozta a vádakat. Elhangzott, a Márton László nevű fedett nyomozó a Hiszékennyel való találkozást úgy dokumentálta, hogy a politikus bólintással jelezte, hogy elfogadja a vesztegetésre szánt összeget. De a beépített rendőr feljegyezte még, hogy a politikus más, a bűnösségét alátámasztó mozdulatot is tett: a bal kezével kétszer is ötöt mutatott, ami feltételezhetően az ötmillió forintot jelentette. Hiszékeny erre reagálva hangsúlyozta, lehet, hogy a beszélgetés során bólintott, „de az nem olyan szándékkal történt, ahogy azt az ügyészség állítja”. Azt viszont tagadta, hogy a kezével bármit is mutatott volna. Közölte azt is, nem is tudott volna bal kezével az ötmillió forintra utalni, legfeljebb négy és fél millióra, mivel egy sportsérülés következtében nem tudja kinyújtani a kisujját.
Elmaradt a koronatanú meghallgatása
A másodrendű vádlott Szabó Sándor, akit az ügyészség bűnsegédlettel, valamint befolyással üzérkedéssel is vádol, jelezte, egyelőre nem kíván a bírói szakban vallomást tenni. Annyit elmondott, hogy nem érzi magát bűnösnek és úgy gondolja „egy cselszövés áldozata lett”. A bíróság szerdai tárgyaláson meghallgatta volna a büntetőügy kulcsfontosságú tanúját is, aki a vád szerint a fedett nyomozót összehozta a másodrendű vádlottal, ám Hiszékeny védője azt kérte Kalina József tanácsvezető bírótól, hogy Balogh István kihallgatására egy későbbi időpontban kerüljön sor. Kádár András szerint, mivel nem áll rendelkezésükre minden, a tanúval kapcsolatos okirat, ezért ez sérti a fegyveregyenlőség elvét. A törvényszék helyt adott az indítványnak, a tárgyalást pedig május 27-re napolta el. Amennyiben a szocialista képviselőt és vádlott társát bűnösnek találják, akár nyolc év börtönbüntetésre is ítélhetik őket.
Fedett nyomozó buktatta le
Elsőként a Magyar Nemzet számolt be arról, hogy a politikus személyesen mutatta meg az ügyben eljáró fedett nyomozónak a XIII. kerületi önkormányzat tulajdonában álló üzlethelyiséget. A lap azt írta, az eljárás nyomozati iratai között olyan kép- és hangfelvételek is szerepelnek, amelyek folyamatában mutatják be, amint Hiszékeny bizalmasa összehozza a későbbi országgyűlési képviselőt a magát vállalkozónak álcázó fedett nyomozóval. A nyomozó először a Visegrádi utca 9. szám alatt található, egykor Rigoletto presszóként működő üzlethelyiség bérlési lehetőségéről érdeklődött, majd felvetette, hogy megvenné az ingatlant. Az ajánlatra a hangfelvételek tanúsága szerint Hiszékeny előbb nemet mondott, azonban napokkal később – mint azt az eljárás során rögzített telefonbeszélgetések bizonyítják – bizalmasán keresztül felvette a kapcsolatot a leendő vevővel. Amikor a szocialista politikus ismét találkozott a fedett nyomozóval, közölte vele, hogy ötmillió forintért cserébe szó lehet az ingatlan eladásáról is.
Címlapfotó: MTI/Soós Lajos
Facebook
Twitter
YouTube
RSS