Egyértelműen ki lehet jelenteni, hogy ez terrorcselekmény történt, jelentette be az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) elnöke Alekszandr Bortnyikov a 224 áldozatot követelő, október végén lezuhant orosz repülő kapcsán.
Terrorcselekmény vezetett a Sínai-félszigeten október végén lezuhant orosz gép katasztrófájához, tájékoztatta az orosz FSZB elnöke Vlagyimir Putyin orosz államfőt. A repülőn elhelyezett csomagok illetve a géproncsok elemzésekor a szakértők robbanóanyagot találtak, így most már nagy biztonsággal kijelenthető, hogy a katasztrófához a gépen felrobbanó pokolgép vezetett – tájékoztatott Alekszandr Bortnyikov.
Korábban az is kiderült, hogy az amerikai és bit titkosszolgálatok tájékoztatták az egyiptomi járatok pilótáit, hogy ne maradjanak a térségben hosszabban 25 ezer láb alatt, mert a Sínai-félsziget környékén tartani lehet a Iszlám Állam támadásaitól, akik rendelkeznek olyan fegyverekkel, amelyekkel ilyen magasságban lelőhetik a gépeket.
Korábban több portál is hírt adott róla, hogy a arm-es-sejki repülőtéren dolgozók névtelenül azt nyilatkozták az AP hírügynökségnek, hogy komoly biztonsági hiányosságok voltak a reptéren, így az is elképelhető, hogy mindössze 10 eurót fizettek a terroristák az alkalmazottaknak, hogy azok szemet hunyjanak a biztonsági protokoll áthágása fölött. A Reuters úgy tudja, hogy kedden őrizetbe vették a reptér két dolgozóját, akik a gyanú szerint segítettek feljuttatni a robbanószerkezetet a gép fedélzetére. Az üggyel kapcsolatban összesen 17 embert tartanak őrizetben.
Az FSZB most az elkövetők felkutatásán dolgozik, ráadásul felajánlottak egy 50 milliós nyomravezetői díjat azoknak, akik ebben segítségükre lesznek.
Putyin ezzel egy időben bejelentette, hogy Oroszország fokozza a Szíriára mért légicsapásokat, ám a Kremlből kiszivárgott dokumentumok alapján tudható, hogy az orosz vezetés nem támogatja többé Bassár el-Aszad szír elnököt. A Der Spiegel úgy tudja, hogy az oroszok egy 18 hónapos cselekvési tervet készítettek, amelynek első lépéseként eltávolítanák a szír elnököt, majd tárgyalásokat kezdenének az ellenzéki erőkkel támogatva kormányalakítási törekvéseiket. „Nincs konkrét terv a szíriai rendezésre, de több megközelítés is felmerült” – reagált Mikhail Bogdanov orosz külügyminiszter-helyettes a dokumentumokkal kapcsolatos hírekre.
Bassad közben még szeptemberben egy interjúban úgy fogalmazott, a külföldi nyomás ellenére sem távozik a hatalomból. Aszadot 2014-ben a szavazatok 88,7 százalékával választották újra.
Index/Origo
Facebook
Twitter
YouTube
RSS