A menedékkérők tagállamok közötti áthelyezésének rendszere az Európai Unió legfontosabb, szolidaritást kifejező eszköze, a tagállamoknak nincs lehetőségük több kifogást találni ezzel kapcsolatban – jelentette ki az Európai Bizottság migrációs politikáért felelős tagja csütörtöki brüsszeli sajtótájékoztatóján.
Dimitrisz Avramopulosz hangsúlyozta, az uniós tagországok politikai akaratán múlik, hogy szeptemberig teljesítik-e kötelezettségvállalásaikat, és segítséget nyújtanak-e Görögországnak és Olaszországnak a területükön jelentkező migrációs nyomás csökkentése érdekében. Elmondta, hogy az áthelyezés üteme elmarad a célkitűzéstől, márpedig a felelősség méltányos megosztása nem működik szolidaritás nélkül, ezért a bizottság arra szólítja fel az unió tagállamait, hogy gyorsítsák fel az áthelyezés ütemét – hangsúlyozta az uniós biztos.
Avramopulosz megjegyezte, hogy eddig Málta és Finnország tett legtöbbet kötelességeinek teljesítése érdekében, viszont – a bizottság fogalmazása szerint – Magyarország, Ausztria és Lengyelország továbbra sem hajlandó részt venni a rendszerben. Az EU-biztos a bizottság szerződések szerinti hatáskörei érvényesítésével fenyegette meg azokat a tagországokat, amelyek nem tesznek eleget az uniós határozatoknak. Mint mondta, a bizottság arra is felkéri a tagországokat, hogy március végéig szüntessék meg az európai határ- és parti őrség személyi és eszközállományában mutatkozó hiányosságokat.
Juncker még mindig csak beszél a megoldásról
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke az uniós migrációs politika javítása érdekében kidolgozott brüsszeli javaslat bemutatásakor Donald Tusk európai tanácsi elnöknek írt levelében úgy vélekedett, hogy az Európai Unió migrációkezelési politikájának hitelességében központi szerepet játszik a kölcsönös bizalom, amely lehetővé teszi, hogy a tagállamok együttesen járjanak el akkor, ha egy uniós ország magas migrációs nyomásnak van kitéve. A bizottság által kidolgozott, felelősséget megkövetelő és szolidaritáson alapuló kezdeményezések az EB elnöke szerint lépésváltáshoz vezetnek, amelyek által az unió képessé válik a migráció kezelésére és humanitárius kötelezettségeinek is megfelel.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS