Az interneten újra, és újra felbukkanó álhír csupán, hogy a városi tömegben ügyeskedők ellophatják az érintős bankkártyáinkon lévő összegeket – derült ki az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) és a Magyar Bankszövetség keddi közös sajtótájékoztatóján. A rendőrség azt tanácsolja az embereknek, hogy inkább gondolkodjanak és tájékozódjanak, mielőtt hasonló témákat megosztanak a közösségi médiában.
Az utóbbi hetek egyik slágertémája a Facebook-on, hogy az egyre több ember által használt érintős bankkártyákról – paypass – a az erre specializálódott tolvajok könnyedén ellophatják a rajta lévő egyenleg egy részét a városi tömegben, ehhez pedig mindössze egy, az üzletekben is használt terminálra van szükségük. Az elmélet alapja az, hogyha a trükközőknek sikerül elég közel kerülniük a kiszemelt áldozatukhoz, akkor az említett eszközzel le tudják emelni a táskában, vagy a ruházatban lévő kártyáról a pénzt. A témában futótűzként terjedő bejegyzések számos emberben komoly rémületet váltottak ki, sokan azt posztolták, hogy visszamondják pénzügyi szolgáltatójuknál az érintős kártyájukat.
Az Index szerkesztőségének tagjai a napokban saját magukon próbálták ki a lopásokról szóló hírek valóságalapját, és egy terminállal megpróbáltak kisebb összegeket leemelni saját kártyáikról. A kísérlet tanulsága az volt, hogy mindössze egyetlen esetben, egy farzsebben, csupaszon tartott kártyáról sikerült leemelni egy kisebb összeget úgy, hogy a terminált közvetlenül a nadrághoz érintették. A belső zsebben, pénztárcában tartott kártyák esetében az eljárás nem működött. Azt az Index nem tisztázta, hogy a terminált honnan vették, az ugyanis a digitális, az adóhatósághoz közvetlenül bekötött pénztárgépek tartozékai, vagyis az az elmélet nem igaz, hogy ilyet bárki beszerezhet, mert megszerzéséhez bejelentett, hivatalos regisztrációba vett kereskedelmi tevékenységet kell folytatni, másképp a hasonló eszközök forgalmazói nem adhatnak el senkinek ilyen termékeket.
Németh Ágnes rendőr ezredes, az ORFK Bűnmegelőzési Osztályának vezetője keddi sajtótájékoztatóján elmondta, hogy megvizsgálták a fenti hírek valóságtartalmát, ilyen bűncselekményről szóló bejelentés azonban nem érkezett, ilyen ügyben nyomozást a rendőrség nem folytatott. Az elektronikus zsebtolvajokról szóló álhírek –ugyanazokkal a fotókkal – már évekkel ezelőtt számos országban felbukkantak. Az osztályvezető külön kiemelte, hogy a közösségi médiában megosztott tartalmak valóságtartalmát minden esetben ajánlott ellenőrizni, mielőtt megosztanánk.
Fotó: Youtube
Facebook
Twitter
YouTube
RSS