Október 8-án, szerdán megkezdődik az egykori moszkvai magyar kereskedelmi képviselet (Kerki) épületének eladása miatt indított büntetőper a Budapest Környéki törvényszéken – erősítette meg a Magyar Hírlap korábbi információját Koszta János, a bíróság szóvivője.
A különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés miatt indított eljárásnak hét vádlottja van: Székely Árpád volt moszkvai nagykövet, Horváthné Fekszi Márta, a Külügyminisztérium egykori közigazgatási államtitkára, Tátrai Miklós, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) volt vezérigazgatója, Császy Zsolt, az MNV volt értékesítési igazgatója, Morvai Attila, az MNV egykori jogi és vagyonhasznosítási igazgatója, Bodnár Terézia, az MNV volt ingatlan vagyonért felelős igazgatóhelyettese és S. Ilona, az MNV volt vagyonhasznosítási jogi menedzsere.
Ismert, a Gyurcsány Ferenc miniszterelnöksége idején történtek miatt indított büntetőpert a Budapest Környéki Törvényszék tavaly májusban felfüggesztette, mondván, olyan lényeges bizonyítékok beszerzésére volt még szükség, amelyek nélkül nem lehetett volna érdemben elbírálni az ügyet. Ezek a dokumentumok az Oroszországnak benyújtott jogsegélykérelemmel megérkeztek, a procedúra lezárásáig viszont nem lehetett újabb tárgyalást kitűzni a büntetőperben.
Az orosz főváros kiemelt központi részén található Kerki egykori épülete a Kreml közelében található, a vád szerint az ingatlan eladását Székely Árpád hozta tető alá, az áron aluli értékesítés miatt keletkezett vagyoni hátrány mértékéről több becslés is született, ezek között van olyan, amely szerint a magyar államot csaknem tizennyolcmillárd forintos kár érte. Nem tisztázott még, hogy a volt moszkvai nagykövet kinek az utasítására járt el, annyi bizonyos, hogy a Gyurcsány-kormány 2005-ben döntött a Kerki eladásáról, mivel a kabinet megítélése szerint a komplexum fennartása drága volt, és nem is volt indokolt a fenntartása.
A 2008-ban eladott épület vevője egy luxemburgi hátterő, Diamond Air nevű cég volt, amely Viktor Vekszelberg orosz oligarcha érdekeltségébe tartozott. A Kerki egy évvel későbbi, újbóli értékesítése Oroszországban is büntetőeljárás tárgya lett, mivel azt a Magyarországnak kifizetett vételár hétszereséért vásárolta meg az egyik orosz minisztérium.
Forrás: Magyar Hírlap
Fotó: Magyar Hírlap
Facebook
Twitter
YouTube
RSS