A nyugati kultúra megfeledkezett a gyermekvállalásról, az élet reprodukálásáról. Ha a felelősségvállalás és az élet élvezete nem összeegyeztethető, akkor az európai kultúra meg fog szűnni – nyilatkozta a 888.hu-nak adott interjújában Gazda Albert, a Magyar Nemzet publicisztikai rovatának vezetője. Mint fogalmazott: „Akkor kezét csókolom, szevasz európai kultúra, szép voltál. Más kultúrák is szűntek már meg. De ezen múlik tényleg. Nem a migráción, nem az iszlám fenyegetésen, hiszen a fegyverek továbbra is a nyugati kultúránál vannak, és ez így is marad sokáig. De ha kihalunk, akkor kész.”
A közíróról – korábbi írásai alapján – joggal feltételezhetjük, hogy szerinte a politika cselekvés. Egyúttal elismeri, a kommunikáció is egyfajta politikai cselekvés, a hatalom megszerzése, vagy éppen megtartása érdekében. Gazda véleménye szerint azonban ma a politika eszmei és erkölcsi értelemben kiüresedett. Úgy vélte, a magyarországi baloldal elvesztette, a jobboldal pedig feladta azokat az eszmei, ideológiai és morális alapokat, amelyekkel megítélése szerint jó ideig rendelkezett. Gazda Albert az igazi kérdést abban látja, hogy a hatékony politikának mi a valóságtartalma erkölcsileg és eszmeileg. Itt példának hozza a közjó említését, amely nem mindenki számára jelenti ugyanazt, sőt, és hogy olyan időszakban vagyunk, amikor a cselekvés is sokkal több kommunikáció, mint valóságos tartalom. A riporter felvetésére, miszerint egy politikusnak az adott viszonyok és hús-vér emberek között kell hatékony politikát csinálnia, a publicista helyeselve válaszolt, ám hozzátette, neki nem az a feladata, hogy bírálja és befolyásolja mások döntéseit, csupán az, hogy véleményt formáljon róluk. Gazda többször hangoztatta a múltban magáról, hogy száz százalékban liberális, ám mégis másként, mint ahogyan a mindennapi felfogásban elterjedt a liberális jelző.
Hogy a legegyszerűbb példát hozzam, nekem egyszerre fáj – bár nem túl jó szó ez a fáj, de nem jut hirtelen az eszembe jobb – a holokauszt és Trianon. Én nem versenyeztetem őket. Magyarországon nagyon sokan versenyeztetik őket, innen is, amonnan is. Ezek a fajta versenyek engem nem érdekelnek.
– mondta. Hozzátette, nem gondolja, hogy a nyugati kultúra vagy Európa menthetetlenül halad az összeomlás felé. Szerinte két hatalmas nagy probléma van: az egyik, hogy az élet arra való, hogy reprodukálja, továbbvigye, továbbörökítse önmagát, erről viszont a nyugati kultúra megfeledkezett. Gazda a gyermekvállalásról, és az ezzel kapcsolatos felelősségről elmondta, vannak olyan liberális barátai, akiknek van 4-6 gyerekük, és teljesen jól elvannak az élettel. Szerinte ha a felelősségvállalás és az élet élvezete nem összeegyeztethető, akkor az európai kultúra meg fog szűnni.
Akkor kezét csókolom, szevasz európai kultúra, szép voltál. Más kultúrák is szűntek már meg. De ezen múlik tényleg. Nem a migráción, nem az iszlám fenyegetésen, hiszen a fegyverek továbbra is a nyugati kultúránál vannak, és ez így is marad sokáig. De ha kihalunk, akkor kész
– emelte ki Gazda. A másik probléma, ami szerinte említésre méltó és fontos, hogy Európának akkor van értelme, ha egész Európában gondolkodunk, geográfiai, kulturális, történeti, civilizációs értelemben is. Hozzátette, szerinte az ő életében nem kell még elbúcsúzni az európai kultúrától, és kiemelte: rengeteg mindent, a konkrét kulturális teljesítményeken túl fel sem lehetne sorolni, hogy mi mindent köszönhetünk neki. Gazda Albert nem tagadta, hogy léteznek terrorcselekmények, de véleménye szerint „nem a bevándorlók széles tömegei követik el a merényleteket, hanem szervezett csoportok, ugyanúgy, ahogy a hetvenes években tette az IRA, az ETA vagy a Vörös Brigádok”. Szerinte az egész civilizációs kérdés:
Nem az követi el a merényleteket, aki azért jön ide, mert jobban szeretne élni
– hangsúlyozta. Ezzel együtt elismerte, „mégiscsak gazdasági bevándorlókról van szó, nem pedig menekültekről, ahogy azt a bevándorláspárti álláspont hangoztatja”.
Kárpátaljával kapcsolatban úgy vélte, nagyon nem tett jót az elmúlt három év, hiszen „visszatértünk a huszonöt évvel ezelőtti állapotokhoz”. Ennek ellenére nem gondolja, hogy összeomlott volna minden, és szerinte talán nem is fog, de a politikai káosz és a szervezett bűnözés újra régi fényét idézi véleménye szerint. Azt mondta, az ukrán politikát nagymértékben meghatározza, milyen viszonyt alakít ki az orosz kisebbségével, ezért „amikor olyan kurzus van, mint most, tehát oroszellenes kurzus, akkor az rossz a magyaroknak is”. Példaként említette az új orosz nyelvtörvényt, amely a következményeit tekintve ellehetetleníti az orosz mellett a magyar nyelvű oktatást és a kultúrát is.
Muszáj optimistának lenni, mert van két gyerekem, ráadásul olyan dolgokat szeretek, a jégkorongot, a bor- és a sörkultúrát, amik nagyon szépen teljesítettek a rendszerváltás után, és még van is bennük tartalék
– mondta. Az interjú lezárásaként Gazda elmondta, Magyarország tényleg jobb hely lett, amelynek szerinte részben Budapest az oka. „Vannak dolgok, amiktől Magyarország nemhogy elviselhető, de szeretetre méltó” – tette hozzá.
A teljes interjút ITT elolvashatja.
Forrás, vezető kép: 888.hu.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS