Brüsszeli politikusok szerint az eddigieknél is nagyobb összegű támogatásokat, segélyeket kell folyósítania Európának a leszakadt térségekbe, hogy elzárja a migrációs csapot. Ezzel szemben Michael A. Clemens ismert amerikai közgazdász azt mondja, a külföldről érkező gazdasági segélyek nem lassítják, hanem felpörgetik a leszakadt térségekben az emigrációt. Ugyanis a külföldről érkező pénzekből elérhetővé tett alapszolgáltatásokat, mint az internet, a mobileszközök és a nyelvoktatás a helyeik arra használják, hogy felkészüljenek az európai útra, illetve életükre – írja a 888.hu.
A legtöbb olyan elszegényedett ország, amely nagyarányú, külföldi segélyeket kapott, lakosait tekintve robbanásszerű kiáramlást produkált – mondta Michael A. Clemens.
Az általa a bonni Munkaügyi Kutatóintézetnek készített kutatás végeredményei szerint az efféle felzárkóztatásra szánt segélyek szinte minden esetben elérnek egy úgynevezett “fejlettségi üvegplafont”, ami fölé már nem tudják tornázni az adott nemzet életszínvonalát az alapvető és átfogó kedvezőtlen gazdasági, forrásbeli, politikai és infrastrukturális tényezők miatt.
A magasabb fizetésekből származó plusz bevételt is szinte kivétel nélkül az emigrációs költségekre fordítják a kedvezményezettek – véli a közgazdász.
Úgy látja, a megoldás az együttműködésben rejlik, magyarán az európai országoknak közösen kell kidolgozni egy olyan stratégiát, amellyel nemcsak rövidtávú többlet forrásokat biztosítanak az emigrációra készülőknek, hanem olyan helyi lehetőségeket, melyek ottmaradásra, hosszútávú, stabil építkezésre készteti őket.
888.hu/Die Welt, Vezető kép: Jeff J Mitchell/Getty Images
Facebook
Twitter
YouTube
RSS