A horvát rendőrök rendszeresen erőszakosan léptek fel migránsokkal szemben, és bántalmazták is őket – állítja az Are You Syrious? és az Üdvözöljük elnevezésű horvát civil szervezet jelentésében, amelyet hétfőn ismertetett Zágrábban. A rendőrség vizsgálja a vádakat.
A civil szervezetek a menekültek elmondása alapján arra a következtetésre jutottak, hogy gyakori és folyamatos rendőri erőszakos fellépésről van szó a horvát-szerb határon, ami veszélyezteti a menekültek biztonságát és egészségét.
Az erőszak nem szűnt meg, a megvert és kitoloncolt menekültek száma pedig egyre nő
– figyelmeztettek. Az aktivisták nem először hívták fel a figyelmet a szerintük létező rendőri túlkapásokra.
Nem tettek feljelentést
Zoran Niceno, a határőrség vezetője sajtótájékoztatóján elmondta, humanitárius szervezetek időről időre azzal vádolják a horvát rendőröket, hogy erőszakosan lépnek fel a migránsokkal szemben, de ezeket az információknak nehéz utána járni, mert nem ismert az állítólag bántalmazott illegális határsértők identitása, a helyszín, az idő és a sérülések jellege. Hozzátette, a migránsok a szóban forgó bántalmazásokról nem tettek feljelentést a szerb hatóságoknál sem. Bejelentette, függetlenül attól, hogy a civil szervezetek tesznek-e feljelentést a migránsok bántalmazása miatt vagy sem, a rendőrség ki fogja vizsgálni az ügyet.
Nem akarjuk előre azt mondani, hogy valami megtörténtek vagy nem, ellenőrizzük fogjuk az információkat
– mondta, majd hozzátette, a civil szervezetektől azt kérték, állításaikat támasszák alá bizonyítékokkal. Mint mondta, sem a belügyminisztérium, sem a rendőrség nem adott arra vonatkozó utasítást, hogy a migránsokkal szemben erőszakosan kell fellépni.
Hogy voltak-e szabálytalanságok és hatalommal való visszaélések, kiderítik majd a vizsgálatok
– hangsúlyozta.
Az utóbbi közel másfél évben több mint egymillió illegális bevándorló érkezett Nyugat-Európába az ellenőrizetlen migránsáradattal. Tavaly márciusban azonban a nyugat-balkáni útvonalon található országok fokozatosan lezárták határaikat a migránsok előtt. Macedónia, Szerbia, Horvátország és Szlovénia is csak azokat engedi be, akik a jogszabályoknak megfelelően útlevéllel és vízummal rendelkeznek, vagy ott akarnak menedéket kérni. Horvátországban 2015 szeptembere óta csaknem 700 ezer illegális bevándorlót vettek nyilvántartásba, de az országba belépő migránsok száma azóta a töredékére csökkent. A belügyminisztérium legfrissebb adatai szerint az év első négy hónapjában a horvát hatóságok 1113 közel-keleti bevándorlót tartóztattak fel a határokon, közülük 180-an kértek menekültstátuszt Horvátországban.
Forrás: MTI; fotó:
Facebook
Twitter
YouTube
RSS