Több szempontból különlegességnek számít Hosszú Katinka, mert az úszásban és azon kívül is úttörő munkát végez. Saját elmondása szerint nem sok szabadidejük van férjével, Shane Tusuppal, mert az edzések és versenyek mellett saját márkájukat, illetve cégüket, az Iron Lady-t vezetik, ő pedig személyében is összekapcsolja a két tevékenységet. Háromszoros olimpiai bajnok sportolónk a magyar vállalkozások sikerlehetőségéről és brandépítéséről tartott kerekasztalbeszélgetés után válaszolt a sajtó sporttal kapcsolatos kérdéseire is. Szóba került a sportolók menedzselése, valamint az utánpótlásnevelésben rendszeresen elkövetett hibák is.
A riói olimpia egyéni számokban legeredményesebb versenyzője elhozta az idei évben nyert összes érmét, amelyekkel két asztalt raktak tele. Meglehetős túlsúlyban vannak az aranyérmek, ezekből 172-t nyert idén, míg ezüstből 35, bronzból pedig 17 jött össze. Az évet értékelve kitért rá, hogy az olimpia után rajta is erőt vett az ún. olimpiai másnaposság, de ezen túllendült, új célokat tűzött ki, és már látja a jövőt.
Úttörő sport- és üzleti modell
Hosszú beszélgetőtársai a vállalatvezetési témában Molitórisz Károly, az Univer vezérigazgatója és Lévai Bálint, a Biotech USA ügyvezető igazgatója voltak. A beszélgetés vezérfonalát a munkatársak megfelelő módú motiválása, a cégfejlesztés és a brandépítés képezte. Utóbbi szempontjából Hosszú Katinka különleges helyzetben volt, hiszen az ő esetében – az általános gyakorlattól eltérően – előbb létezett a brand, mint maga a cég, a sporttevékenységével pedig folyamatosan erősítheti is. Szavai szerint mind az úszásban, mind a cégvezetésben ugyanaz a filozófiájuk:
Vagy győzünk, vagy tanulunk.
Olimpikonunk úgy fogalmazott, amit ők az úszásban megvalósítanak, az nem új dolog, hanem más sportágakban működő, onnan áthozott minta. Ebben ugyanaz az előnyük, mint a hátrányuk, hiszen úttörőként nincs kit és mit másolniuk az úszásban, viszont lépéselőnyben vannak a versenytársakhoz képest. A kérdésre, hogy világelsőként mihez képest igyekszik előrébb jutni, azt mondta:
A fejemben élnek olyan elképzelt úszók, akiket kergetek, és utol akarok érni.
A Gyárfás-üggyel kapcsolatban kapott kérdésre úgy reagált, hogy nem gondolkozott rajta, az mennyit árthat vagy használhat az üzleti vállalkozásának, mivel abba a magyar úszósport javítása végett állt bele. Figyelemmel követi az eseményeket, a már megtörtént változást pozitívumnak nevezte, de kiemelte, hogy a további változásnak is jó irányba kell mennie. Vélhetően arra utalt ezzel, hogy Gyárfás Tamás távozása után sem csitultak el a kedélyek az úszószövetségben, ráadásul még a lemondott elnök visszatérése sem kizárt. Hosszú Katinka arra a kérdésre, hogy ki fog-e állni valamelyik elnökjelölt mellett, azt válaszolta, nem az úszóknak kell megmondaniuk, ki legyen az elnök, de csapatmunkára építő rendszert kell kialakítani.
Eredménykényszer helyett élvezze a gyerek az úszást!
A PestiSrácok.hu kérdésére, hogy az Iron Aquatics által behozott, Magyarországon eddig nem létező sportmenedzselési módszer hogyan hathat a klubéletre, Hosszú Katinka azt mondta, reméli, hogy a teniszhez hasonlóan, erős branddel rendelkező úszók fognak felbukkanni, és ezáltal a sportág is kinövi magát. Hozzátette, hogy az Iron Aquatics erre biztatja az úszóit, és ebben segítené is őket. A beszélgetés során elhangzott az edzésmódszerrel kapcsolatban, hogy
Lehet ezt úgy is csinálni, hogy élvezze a gyerek.
Erre reagálva feltettük a kérdést Hosszú Katinkának, hogy lehetséges-e keresztülvinni ekkora paradigmaváltást Magyarországon. Emlékezetes, hogy Egerszegi Krisztina három olimpia után, mindössze 22 évesen visszavonult, többször elmondva akkoriban, hogy teljesen elege van az úszásból, és több más klasszisunk is bőven harminc előtt befejezte az úszást. Katinka válasza szinte szóról szóra egybecsengett azzal, amit a kézilabdaedző Zsiga Gyula mondott korábban a PestiSrácok.hu-nak a saját sportágára vonatkoztatva:
Komoly gondot jelent az eredménykényszer, amivel már egészen fiatalon terhelik a gyerekeket, sokszor maguk a szülők is, pedig eleinte nem az eredményekre kéne helyezni a hangsúlyt, hanem a megfelelő technika kialakítására. A berögződött technikán később már nagyon nehéz változtatni, az olimpiai és nemzetközi eredmények viszont később fognak jönni. A hosszú pályafutásra kellene koncentrálnunk.
Ezt azért tartja nehéz útnak, mert egy kis csoporttal próbálják megvalósítani, és behozni az újfajta szemléletet Magyarországra. Eszerint a lényeg fiatal korban a jó technika elsajátítása, és nem az időeredmény, a többi klub viszont eközben azon van, hogy minél többet nyerjenek a gyerekek, akik emiatt rengeteget úsznak.
Ez egy hosszú folyamat lesz, de remélem, minél kevesebbszer fogjuk azt látni, hogy 15-16 évesen már kiégnek az úszók. Sokan már ennyi idősen annyit úsztak eredménykényszer alatt, hogy mire odakerülnének a felnőtt korosztályba, már nem akarnak úszni. Emiatt van, hogy a magyar válogatott gerincét a bőven huszonéves úszók adják, mögöttünk, a fiatalabbak terén viszont űr van.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS