Az olimpia hatodik napján nem nyertünk érmet, viszont közel kerültünk egy újabb aranyhoz: Hosszú Katinka a 200 m hát elődöntőjében is lehengerlően úszott, közel két másodpercet vert a mezőnyre. Cseh László szerencsére összeszedte magát a hetedik helye után, és bejutott a 100 pillangó döntőjébe – reménykedjünk, hogy dobogóra áll. Kapás Boglárka a második legjobb idővel várhatja a 800 m gyors döntőjét, könnyen előfordulhat, hogy szombat hajnalban ő is érmet szerez. A nap meglepetését a vitorlázó Berecz Zsombor szerezte: remek helyről várhatja a szombati folytatást.
Úszásban kivételesen nem a döntőket, hanem két elődöntőt figyeltük – magyar idő szerint péntek hajnalban. Merőben más okból. Hosszú Katinka három aranya után jutalomérmet szerezhet 200 méter háton, míg Cseh László feltámadásában is nagyon, de nagyon bíztunk. Mindketten biztatóan úsztak az előfutamokban, Hosszú az első, Cseh a második legjobb idővel jutott a legjobb tizenhat közé.
Hosszú Katinka szokás szerint semmit sem bízott a véletlenre, már a legjobb reakcióidő is az övé volt, s utána – mi már természetesnek vesszük, lassan a világ és az ellenfelek is – már nem adta le a vezetést. Magabiztosan, megingathatatlan tempóban úszott, és közel két másodpercet vert a másodikra. Készülhetünk negyedik aranyára, meglepő lenne, ha valaki le tudná győzni.
Hosszú 2:06.03 perces idővel újabb hat századot faragott az előfutamban felállított országos csúcsán. „Ez nem jelent semmit, nem nagyon lehet tudni, hogy ki mit tud. Azért ez nagyon kemény lesz, holnap kiderül. Utolsó döntő, élvezni kell és ennyi. Nem gondoltam volna, hogy ilyen jó lesz, még világbajnokságon sem úsztam ennyire erős időt, jókor jött ki” – nyilatkozta az MTI-nek.
Cseh László szerencsére összeszedte magát a 200 m pillangó csalódása után, és a rövidebb távon negyedik helyen bejutott a döntőbe. Klasszisunk előfutamos idejétől öt századdal elmaradva 51.57 másodpercet úszott. Korábban Kapás Boglárka úszását ünnepelhettük, a fiatal úszó előfutamában második helyen célba érve, összesítésben is a második legjobb idővel döntős 800 m gyorson. A döntőt holnap – magyar idő szerint szombat hajnalban – ússza. Cseh László és Hosszú Katinka mellett érte is szurkolhatunk.
Két cselgáncsosunk közül Joó Abigéltől (78 kg) várhattuk a komolyabb eredményt, s bár végül a hetedik helyen végzett, összességében nem lehetett rá panasz. Joó előbb a mongol Lkhamdegd Purevjargalt, majd a tavalyi világbajnok – és japán – Umeki Mamit is legyőzte, de a negyeddöntőben kikapott a címvédő, későbbi győztes amerikai Kayla Harrisontól.
Utóbbi most már igazi mumusa – a két legutóbbi olimpiát látva nem csak neki -, négy éve Londonban hiába vezetett ellene, egy esésnél kifordult a térde, elszakadt a térdszalagja, Harrison pedig kihasználta a helyzetet. Joó most is a vigaszágon folytatta, ahol hiába tűnt erősebbnek a Castillo Yalennisnál, a kubai megkontrázta a fáradtnak tűnő magyar lányt, és egy jukóval megnyerte a meccset. Joó Abigél a hetedik helyen végzett.
A fiatal, több mint ígéretes Cirjenics Miklós (100 kg) debütálásként nagyot meccselt a német Karl-Richard Frey ellen, de hiába tűnt jobbnak, aktívabbnak, erőteljesebbnek, a német hosszabbításban ipponnal legyőzte, így sajnos nagyon hamar búcsúzott.
Hozzá hasonlóan női vízilabdázóink sem ünnepelhettek. A válogatott 11–10-re kikapott Spanyolországtól, miután a harmadik negyedet nagyon elrontotta, már képtelen volt egyenlíteni – persze a bírók sem álltak mellettünk. Öröm az ürömben, hogy a csoportban mind a négy együttes továbbjut, következik a toronymagas esélyes Egyesült Államok csapata elleni meccs. Evezésben csak hajszállal maradt le a pontszerzésről a Juhász Adrián, Simon Béla férfi kormányos nélküli kettes. A duó kilencedik lett a 2000 méteres evezőversenyben, miután a B döntőben a harmadik helyen végzett.
A nap talán legkellemesebb meglepetését a finndingis Berecz Zsombor szerezte, a vitorlázó megnyerte a negyedik futamot csütörtökön, és összetettben feljött a harmadik helyre. Az Európa-bajnoki ezüstérmes Berecz az első két bóját még a második helyen vette, de aztán az élre állt, s az 55 perces részversenyt elsőként fejezte be, és ezzel összetettben feljött a negyedik helyre. A következő futamban hetedik lett, de az eredmények kedvező alakulásának köszönhetően mégis sikerült újra előrelépnie. A folytatás szombaton következik.
És egy szívderítő tény: Magyarország 5 arany-, 1 ezüst- és 1 bronzéremmel az éremtáblázat hatodik helyén áll, ezzel pillanatnyilag a legeredményesebb európai nemzet.
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS