Hosszú Katinka és Baji Balázs lett 2017 legjobb férfi és női sportolója. Az év edzője Shane Tusup lett, aki magyarul köszönte meg a díjat. A legkiválóbb együttes a Győr női kézilabda-csapata lett, amely megnyerte a Bajnokok Ligáját.
Borzasztó, haknielőadásokra emlékeztető műsorral nyitották meg az Év sportolói gálát. Jellemző a zavarodottságra, hogy az utólagos bemutatásnál szerencsétlen rendező kétszer mutatta a Napoleon Boulevard amúgy szörnyen affektálva daloló énekesnőjét, Vincze Lillát, mert már Csepregi Éva helyett is sikerült őt bevágniuk. Ez talán szimbolikus volt. Az sem volt túl épületes, hogy az est házigazdája, Szöllősi György megnyitó beszédében keményen politizálni kezdett, ennek ugyanis egy gálán – bármit is gondoljunk a magyar sportról, sportpolitikáról – semmi keresnivalója. A főszerkesztő Márai Sándortól eljutott Trianonig és a TAO-ig, majd a lelkeket átmelengető Szepesi Györgyig. Persze, ahogyan Virág elvtárs is megmondta: Minden politika. Vagy emlékezet? Továbbra sem értjük, miért kell minden egyes megnyilatkozásban Szepesivel, a kommunista rezsim futtatott mindenesével, a kétségtelenül tehetséges, de Puskás Ferencékről minden gátlás nélkül jelentő ügynökkel példálózni. Persze miután Szöllősi megjegyezte, hogy éppen Szepesitől érkezett, ez akár még érthető is lehet: talán egyfajta mentorról van szó.
De lépjünk tovább ezen. Főleg, mert akartak gyönyörű jelenetek is. Ez az este amúgy sem a moralizálásról, hanem a sportolókról és szakemberekről szólt, különösképpen – a bulvármédiának hála – Hosszú Katinkáról és Shane Tusupról. Az új időkhöz igazodva jelentjük, a pár külön érkezett, s bár mindketten győztek, ez azért keserédes napra sikerült számukra. Hosszúnak egyébként a magyar származású teniszklasszis, Szeles Mónika adta át a díjat. Mindketten kiérdemelték a vastapsot.
„Köszönöm szépen Magyarországnak. A világbajnokság itthon életem legszebb pillanata volt, pályafutásom csúcsa” – mondta Hosszú Katinka.
Az este egyik legemlékezetesebb jelenete éppen Tusupé lett, az amerikai edző magyarul kért bocsánatot, miután 2017 legjobb szakemberének választották: “Bocsánat! Nem erre számítottak, igaz? Sokan nehezen mondjuk ki ezt a szót. Nekem a legnehezebb, főleg magyarul. De most bocsánatot kérek azoktól, akik kiálttak mellettem, amikor egy vasárnapi ebéden arról vitatkozott a család, hogy Shane egy amerikai bunkó vagy sem. Akik hittek bennem, de csalódniuk kellett. Hibáztam. Sokakat megbántottam a viselkedésemmel, tőlük is elnézést kérek. […] De a sok munka közben nem vettem észre, hogy példaképpé kellene válnom. Hogy ami korábban belefért, már nem fér bele. Elfáradtam, kimerültem. Sokat hibáztam. A világbajnokság nagyobb csoda volt, mint az olimpia.”
Feleségéhez, Hosszú Katinkához is szólt, aki jól láthatóan megérintett ez a beszéd: „Köszönöm Neked, hogy akkor bíztál bennem, amikor senki más. Mindig azért dolgoztam, rászolgáljak a bizalmadra. […] Végül köszönöm azoknak, akik szerint megérdemlem ezt a díjat. Gondolom, inkább szakmai érvek szóltak mellettem, mint a szimpátia. De idén azon fogok dolgozni, hogy ez megváltozzon. Köszönöm Magyarország!”
Az év legjobb férfi sportolójának Baji Balázst választották. Az atléta fölényesen nyerte meg ezt a versenyt, nem véletlenül, hiszen történelmet írt a világbajnokságon, sprintszámban az első magyar érmet szerezte. A gálán egyébként a legjobb futballistákat is díjazták, Mészöly Kálmán életműdíjat kapott, amit meghatódva vett át. Egy másik sportlegenda, Balczó András is elismerésben részesült. Balczó nagyon örült a fantasztikus fogadtatásnak, intelme az volt a sportolóknak, hogy legyenek a mostani, süllyedő világ ellentétei.
A fontosabb kategóriák végeredménye:
Az év férfi sportolója:
1. Baji Balázs (atléta) 863 pont
2. Szatmári András (kardvívó) 341
3. Liu Shaolin Sándor (rövid pályás gyorskorcsolyázó) 292
Az év női sportolója:
1. Hosszú Katinka (úszó) 1086 pont
2. Babos Tímea (teniszező) 480
3. Márton Anita (atléta) 448
Az év csapata hagyományos csapatsportokban:
1. Győri Audi ETO KC (női kézilabda) 766 pont
2. Szolnoki Dózsa (férfi vízilabda) 524
3. Férfi kosárlabda-válogatott 424
Az év csapata egyéni sportágak csapatversenyeiben:
1. Tenisz, Davis Kupa-válogatott (Balázs Attila, Fucsovics Márton) 515 pont
2. Férfi 4×100-as gyorsúszóváltó (Kozma Dominik, Németh Nándor, Holoda Péter, Bohus Richárd) 495
3. Női kajak négyes (Takács Tamara, Medveczky Erika, Fazekas-Zur Krisztina, Vad Ninetta, Lucz Dóra) 404
Az év edzője:
1. Shane Tusup (Hosszú Katinka edzője) 477 pont
2. Cseh Sándor (szolnoki vízilabda) 340
3. Ambros Martín (győri kézilabda) 301
Fotók: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS