A sportág egyik legnagyobb klasszisa is hihetetlenül boldog lehet egy bronzéremmel – ez is bebizonyosodott akkor, amikor Hosszú Katinka a harmadik helyen végzett a 200 m pillangó döntőjében. Másnak is örülhettünk: Bernek Péter döntőt úszhat 200 m háton, a 4×200-as női gyorsváltó pedig a 6. helyen végzett.
A magyarországi vizes világbajnokság csütörtöki napján sokáig csak azt nézhettük, hogy azokban a számokban, ahol korábban magyar aranyérmekért, érmekért szurkolhattunk (200 m vegyes, 200 m mell), ezúttal a mieink nélkül rendezték meg a döntőt és az elődöntőket. Gyurta Dániel 17. helyéről korábbi cikkünkben már beszámoltunk, de ahhoz is nehéz hozzászokni, hogy 200 vegyesen jelenleg nincs versenyképes magyar úszó. Tudjuk, hogy az utóbbi számot az amerikai Michael Phelps és Ryan Lochte uralta az elmúlt esztendőkben az őket újra és újra hatalmas versenyekre késztető Cseh Lászlóval, s ezúttal is egy honfitársuk, Chase Kalisz nyert. Kalisz olyan remekül ment mellúszásban, hogy japán riválisa már nem tudta lehajrázni a gyorson. Jó lenne ha Tokióban már egy magyar is bele-beleszólhatna az amerikai-japán különversenybe. Gyurta számában feltűnt egy üstökös, a fiatal – mindössze húszéves – orosz Anton Chupkov új világbajnoki csúccsal jutott be a fináléba. Hogy még jobban fájjon klasszisunk hiánya: Chupkov éppen Gyurta rekordját döntötte meg.
Hosszú hatalmasat úszva lett bronzérmes
Fél hét körül következett az este egyik leginkább várt futama: Hosszú Katinkáért és Szilágyi Liliánáért szurkolhattunk a 200 m pillangón. Hosszú a hetes, Szilágyi az 1-es pályán kezdett, és Hosszú rögtön az első hosszon bizonyította, hogy éremért indult. Bár világklasszisunk mindent megtett, az ismét bebizonyosodott, hogy a varázslatos hangulat ellenére ezen a világbajnokságon ő sincs vasból. A szám specialistái közül ketten is megelőzték, de így is megszerezte a bronzérmet!
Jó volt látni, hogy mennyit jelenthet egy harmadik hely Hosszúnak: mosolygósan jött ki a medencéből.
Szilágyi már a döntőbe jutással is nagy tettet hajtott végre, végül hetedik lett, ez akkor is szép eredmény, ha látszott, jóval többre számított. Van még ideje bőven. Mireia Belmonte és Franziska Hentke végzett az első és második helyen. „Nem vagyok megelégedve az úszásommal, annak viszont nagyon örülök, hogy hazai közönség előtt egy világbajnoki döntőben vehettem részt. Jó úton vagyok, ez egy jó állomás volt. Azt hiszem, kicsit bátortalan voltam még ehhez, nem igen hittem még el, pedig el kéne már. A szívem még nem igazán engedi, hogy továbblépjek” – mondta Szilágyi Liliána. Hosszú természetesen nem nyilatkozott, hiszen a 4×200-as gyorsváltóra készült!
Bernek országos csúccsal a döntőben! Telegdy is nagyot úszott
A 200 m hát első elődöntőjében Bernek Péterért és Telegdy Ádámért szurkolhattunk, mindketten egyéni csúcsot úsztak, Bernek ezzel még az országos rekordot is megdöntötte. Bizakodva – és némileg ellendrukkolva – vártuk a második futamot, bár Telegdy döntőjében nem igen reménykedtünk. Ehhez képest ő összesítésben a 9. helyen végzett, így éppen lemaradt a fináléról, ahová Bernek 6. helyen bejutott!
A végére jött az a szám, amelyben titkon – nagyon titkon – éremben reménykedtünk. A női 4×200 gyors döntőjében az amerikaiak és a kínaiak ellen nyilvánvalóan nem volt esélyünk, de a harmadik hely egy csodálatos úszással elérhetőnek tűnt, bár ismerve a körülményeket – Hosszú nem sokkal előtte még döntőt úszott -, a pontszerzéssel is elégedettek lettünk volna. Vagyis lettünk, hiszen végül össze is jött: Hosszú mindent beleadva a 6. helyre hozta be a váltót. Így a Késely Ajna, Verrasztó Evelyn, Jakabos Zsuzsanna, Hosszú Katinka teljesítette a küldetést, és megismételte a riói eredményt. A váltót az amerikaiak nyerték, Katie Ledecky – napjaink amerikai szuperúszója – így újabb aranyérmet szerzett. Így még inkább jár a hódolat Federica Pellegrininek, aki le tudta győzni a verhetetlennek tartott, bár kicsit öregecskének tűnő fiatal klasszist.
Fotó: Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS