Aki illegálisan szemetel, az a ma elérhető haszon helyett a jövő költségeit növeli, pusztán felelőtlenségből, nemtörődömségből – mondta Weingartner Balázs, az NHKV elnök-vezérigazgatója pénteki, budapesti sajtótájékoztatóján, ahol bejelentették, környezetvédelmi programot indítanak Gondolkodj zöldben! címmel a Budapesti Polgárőr Szövetséggel (BPSZ) karöltve. A program célja a közterületeken illegálisan létrehozott hulladéklerakók felszámolása és a szelektív hulladékgyűjtés népszerűsítése.
Az általános gondolkodásban a szelektív hulladékgyűjtés pusztán környezetünk védelme érdekében történik. Ez azonban csak az érem egyik oldala, a másik oldal az anyagi haszon – mondta Weingartner Balázs, az NHKV elnök-vezérigazgatója. Mint kifejtette, a hulladék újrafelhasználható, az értékek visszanyerhetőek, ennek megfelelően a visszanyerhető anyagokat a környezetvédelmi gondolkodásban nem is hulladéknak, hanem haszonanyagnak nevezzük. Arról is beszélt, a szelektív hulladékgyűjtés egy jól működő társadalomban egyszerű mindennapos tevékenység, a napi rutin része, amely segítséget jelent környezetünk értékeinek megóvásában. Hozzátette, egy-egy szokás akkor válik igazán életünk részévé, ha családi, közösségi élmény kapcsolódik hozzá.
Cél a fenntarthatóság irányelveit a gyakorlatban is elterjeszteni
A polgárőrséggel közös kampánnyal kapcsolatban elmondta, annak célja a szelektív hulladékgyűjtés népszerűsítése, a közösségszervező aktivitás életre hívása a lakosság körében, hogy a tevékenységből szokás, hagyomány válhasson. További hangsúlyos célnak nevezte ugyanakkor a lakosságot zavaró illegális hulladéklerakás felszámolását. Mint Weingartner Balázs kifejtette, a hulladék érték, azonban csak, ahol újra fel lehet használni, ellenben komoly társadalmi költséggel jár, ha a hulladék nem megfelelő helyre viszik.
Az illegálisan lerakott hulladék nemcsak környezeti károkat okoz, hanem a lakosság közérzetét, a mindennapok komfortérzetét is hátrányosan befolyásolja
– jelentette ki. A vezérigazgató hozzátette, számos műanyag termék, így különösen a PET palackok szinte teljes egészében újrafelhasználhatók, vagyis újra értéket jelentenek, ahogyan például az üveg is. Ha azonban azokat illegálisan rakják le, több ezer évre okoznak kárt.
Elképesztő felelőtlenség ez a jövő generációk irányában, ugyanis nekik teszünk rosszat, nekik kell majd iszonyú költséggel dolgozni helyettünk
– jelentette ki, hozzátéve, „aki illegálisan szemetel, az a ma elérhető haszon helyett a jövő költségeit növeli, pusztán felelőtlenségből, nemtörődömségből”.
Hulladék-kommandó
Weingartner Balázs arról is beszélt, a polgárőrséggel közös kampány arra hívja fel a figyelmet, hogy a lakosságnak is fontos szerep jut az illegális hulladék felszámolásában. Ugyanakkor ezért hozzák létre a „hulladék-kommandót” a polgárőrséggel karöltve, mivel nagy létszámú, öntevékeny, felelősségteljes emberek szervezett közössége, amely már eddig is rendkívül sokat tett biztonságunkért. A polgárőrség ezen felül a környezet biztonságát, a környezetvédelmet is fontosnak tartja.
Zöld helyszínelők jelentkezését várják
Kardos Pál, a BPSZ elnöke az eseményen elmodta, a polgárőrség 2000 egyesülete és 65 ezer tagja dolgozik azon, hogy Magyarország biztonságosabb és tisztább legyen. Ezért fontos, hogy a polgárőrök megelőzzék például a környezetszennyezést. Az elnök szerint kiemelten fontos az illegális lerakók felszámolása, azok létrejöttének megelőzése, illetve egy olyan jelzőrendszer kialakítása, amellyel hatékonyan hozzájárulhatnak csökkenésükhöz. Steiner Attila, a projekt koordinátora elmondta, a program több részből áll. Az óvodásoknak mesekönyvet készítenek a szelektív hulladékgyűjtésről, az iskolai öko-csapatoknak pedig egy péntektől induló és március 14-ig tartó kreatív ötletpályázatot hirdetnek, amellyel a környezetvédelmet támogató innovatív ötletek megvalósításához nyújtanak anyagi támogatást. Kitért arra is, hogy a Válj te is zöld helyszínelővé!-kampányban olyan fiatalok jelentkezését várják, akik aktívan bekapcsolódnának a polgárőrség környezet- és természetvédelmi munkájába, valamint a Gondolkodj zöldben! Gyűjts szelektíven! akcióban a fővárosi nevelőotthonokban és társasházakban helyeznek el szelektív szemét gyűjtésére alkalmas, papírból készült szemeteseket. Közölte, kifejlesztenek egy mobilos alkalmazást is, amellyel például jelezni lehet a hatóságoknak, hol vannak a közterületen illegális hulladéklerakók.
Forrás: PestiSrácok.hu/MTI; kezdőkép: nimfea.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS