A Tripolit fenyegető humanitárius katasztrófa veszélyére figyelmeztetett szerdán késő este a líbiai főváros vezetésének több tagja, a nemzetközi szervezetek pedig a harcok elhúzódásától tartanak.
Ha a folytatódnak az összecsapások, az humanitárius katasztrófát okozna Tripoliban, amely több, mint 2 millió lakosával az ország legnépesebb városa
– figyelmeztetett Nasszer al-Kario, a tripoli városvezetés válságbizottságának a tagja. Hozzátette, hogy ha elhúzódnak a harcok, akár több tízezer embernek is el kell hagynia az otthonát, ilyen nagy számú menekült ellátására pedig a városvezetés nincs felkészülve. Az ENSZ adatai szerint a napokban már körülbelül 5800 ember menekült el Tripoli közeléből, pontos számot azonban sem a világszervezet, sem pedig a tripoli városvezetés nem tud, mert a menekültek nagyrészt a környék biztonságosabb részein élő rokonaiknál húzzák meg magukat.
Sokan attól tartanak, hogy az eddig Líbiának csak a keleti részét ellenőrzése alatt tartó Halífa Haftár tábornok az ország nyugati része felé indított offenzívája elmélyíti a válságot az országban. Líbia nyugati része a tripoli székhelyű, nemzetközileg elismert egységkormány irányítása alatt áll. A LANA líbiai állami hírügynökség arról tudósított, hogy Fájez esz-Szarrádzs, az egységkormány miniszterelnöke szerdán összehívta az elnöki tanácsot, és bejelentette, hogy a kormányerők sikerrel verték vissza a Haftár parancsnoksága alatt álló “Líbiai Nemzeti Hadsereg” (LNA) több támadását is. Az ülésen megvitatták a belső menekültek ügyét is.
Az ENSZ az elmúlt napokban többször is humanitárius tűzszünetet sürgetett, a felszólításokra azonban a szemben álló felek egyelőre nem reagáltak. Haftar csapatai a múlt héten indítottak offenzívát Tripoli ellen. A tábornok ezt azzal indokolta, hogy meg kell tisztítani az országot az egységkormány által szerinte hallgatólagosan támogatott terroristáktól és zsoldosoktól, ellenfelei szerint azonban a tábornok igazi célja az egész országra kiterjedő katonai diktatúra bevezetése. Líbia Moammer Kadhafi akkori vezető 2011-ben végrehajtott megbuktatása és meggyilkolása után gyakorlatilag teljes káoszba süllyedt, és az ország területének jelentős részét egymással vetélkedő milíciák igyekeznek minél nagyobb arányban ellenőrzésük alá vonni. A nemzetközi közösség most attól tart, hogy az offenzíva csupán súlyosbítani fogja a válságot.
Forrás: MTI; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS