Húszezer euróba, azaz mintegy hatmillió forintba kerül annak a lánynak a gyógykezelése, aki három hete szenvedett súlyos balesetet Burgaszban. A Délmagyar lapnak nyilatkozott a fiatal lány édesapja, aki elmondta: két és fél hete küzd azért, hogy kómában lévő gyerekének gyógyulását biztos kezekben tudhassa, de csak magukra számíthatnak.
A 19 éves nő idegenvezető barátjához ment nyaralni Bulgáriába, amikor az autó, amiben utazott, meghibásodott. Mielőtt azonban ki tudtak volna útitársaival szállni a járműből, egy mögöttük nagy sebességgel érkező autó beléjük ütközött. Egy nő életét vesztette, a 19 éves Vanessza pedig súlyosan megsérült: úgy tudni, hogy kétoldali agyi ödémája van, gégemetszést kellett rajta végrehajtani, és két nyaki csigolyája is eltört. Édesapja a Délmagyar-nak azt mondta:
Ha a tengerparton kell aludnunk és a kukából ennünk, akkor sem megyünk haza, amíg a lányunkat nem szállítják Szegedre
Vanessza édesapja és édesanyja azonnal Bulgáriába utazott, idáig azonban szinte semmire nem jutottak: lényegében csak falakba ütköznek.
A kórházban az orvosok nem beszélnek angolul, így kézzel-lábbal mutogatva próbáltuk kideríteni, hol van a lányunk. Közölték ugyanis, hogy náluk nincs. Az orvosok sem a magyar, sem a tiszteletbeli bolgár konzullal nem voltak hajlandók telefonon beszélni. Hosszú időbe telt, mire kiderült, hogy iratok nélkül Alexandra néven, „magyar autóbalesetes” megjelöléssel regisztrálták.
A felháborodott édesapa, akivel a nyakrögzítőt is megvetették, és a higiéniás termékeket sem biztosítják, ha nem hoznak a lánynak. A család jelenleg annyit tud, hogy Vanesszát csak magánrepülőgéppel lehet hazahozni. A szegedi Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Intézet vezetője a szülőktől már tud az esetről és fogadná is a lányt, ám ehhez szüksége lenne az állapotát igazoló papírokra és egy friss CT-re.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium tájékoztatása szerint munkatársaik többször egyeztettek a kórházzal és a főorvossal is. Mint írták: a balesetet szenvedett magyar állampolgárok hazaszállítását a sérült biztosítója, illetve EU tagországokon belül a Nemzeti Egészségbiztosítási Alap végzi.
A nagykövetség nem kérheti a sérült hazaszállítását, azt csak az itthoni biztosító, a NEA vagy a hozzátartozó kérheti. A kormány nem vállalhatja a hazaszállítást, ez kizárólag a biztosító (ez lehet a NEA is) hatásköre, ők mondják meg hogyan és milyen feltételekkel vállalják ezt a feladatot és annak költségeit. Ez minden esetben szigorúan orvosi kérdés. A burgaszi és a szegedi kórház közti egyeztetést a követség igyekszik segíteni. A szegedi kórházzal az édesapa tartja a kapcsolatot.”
Sajtóértesülések szerint a lánynak nem volt utasbiztosítása, a hazaszállítás költségeit így szüleinek kell fedezni. A Délmagyar azt írja, hogy lapjukon keresztül a család kétmillió forintos támogatást kapott egy magánszemélytől, de további felajánlásokat is várnak.
PS-összeállítás, Fotó: délmagyar
Facebook
Twitter
YouTube
RSS