Akár 2,2 millió koronavírusos beteg kezeléséhez szükséges gyógyszert tudnak előállítani Magyarországon az Alkaloida Zrt. birtokában lévő alapanyagból – írta a Világgazdaság. Magyarországon a tiszavasvári székhelyű Alkaloida Vegyészeti Gyár Zrt. (k) állít elő hidroxiklorokvin-szulfátot. Ez az a hatóanyag, amelynek a kivitelét megtiltotta a magyar kormány. A lap úgy tudja, a cég körülbelül négy tonna hatóanyaggal rendelkezik a tiszavasvári telephelyén, ami azért fontos, mert az eddigi kínai és olasz tapasztalatok alapján a koronavírus-terápiában eredményesen alkalmazható ez a maláriaellenes hatóanyag, amelyet egyedi importtal sem lehet beszerezni, sőt, az ezt tartalmazó gyógyszerkészítményt sem. Az alapanyaggal kapcsolatban egyelőre annyit lehet tudni, hogy Philippe Gautret francia orvos és munkatársai egy kis esetszámú, de annál jelentősebb klinikai vizsgálatról számoltak be a napokban, amely alapján úgy látszik, hogy a hidroxiklorokvin – Delagil – hatékonyan csökkenti a vírusterhelést a koronavírus által megfertőzött betegekben. A vizsgálat hatodik napjáig a kezelt betegek hetven százalékánál már nem lehetett kimutatni a kórokozót.
A Világgazdaság információi szerint, figyelembe véve a Covid-19-re vonatkozó terápiás ajánlásokat, a jelenleg rendelkezésre álló hatóanyag-mennyiség hozzávetőlegesen húszmillió, kétszáz milligrammos tabletta legyártásához elegendő, vagyis több, mint 2,2 millió beteg kezelésére elég; ezért döntött úgy a magyar kormány, hogy megtiltja a koronavírus-betegek gyógyításához használt gyógyszeralapanyag kivitelét. Bár Magyarország a világon az egyik legnagyobb exportőre ennek az alapanyagnak, a kabinet most a magyar lakosság védelme és gyógyszer ellátásának biztosítása érdekében állította le a kereskedelmet. Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) honlapján is olvasható az exporttilalom, amely a határozat szerint hat hónapra szól.
Az Alkaloidát Kabay János gyógyszerész alapította 1927-ben morfin zöld mákokból történő gyártására; Kabay szabadalma képezi jelenleg is a morfin ipari előállításának alapjait az egész világon. Az Opten adatai szerint a cég nettó árbevétele 2018-ban meghaladta a tizenegymilliárd forintot. A vállalat többségi tulajdonosa 2005 óta az indiai székhelyű SUN Pharmaceutical Industrial Ltd. A vállalat fő tevékenysége gyógyszer-hatóanyagok, kész gyógyszerek gyártása és értékesítése a hazai és a külföldi piacokon. A részvénytársaság alkaloidszármazékok, pszichotróp vegyületek, illetve maláriaellenes gyógyszerhatóanyagok elismert gyártója Magyarországon, és egyike annak a néhány vállalatnak, amely a világon ilyen anyagok gyártásával foglalkozik.
Az alapanyaggal kapcsolatban egyelőre annyit lehet tudni, hogy Philippe Gautret francia orvos és munkatársai egy kis esetszámú, de annál jelentősebb klinikai vizsgálatról számoltak be a napokban, amely alapján úgy látszik, hogy a hidroxiklorokvin – Delagil – hatékonyan csökkenti a vírusterhelést a koronavírus által megfertőzött betegekben. A vizsgálat hatodik napjáig a kezelt betegek hetven százalékánál már nem lehetett kimutatni a kórokozót. Marseille-ben, kórházi környezetben napi hatszáz milligramm hidroxiklorokvin adásával kezelték az igazoltan koronavírussal fertőzött betegeket március elejétől március 16-ig. Eddig negyvenkét beteg közül harminchatnál vitték végig a kezelést, összesen huszonhat beteg kapott hidroxiklorokvint, közülük hat kapott még azithromycint a bakteriális felülfertőződés elkerülésére, és tizenhat volt kontrollbeteg. Hat hidroxiklorokvinnal kezelt beteget a vizsgálat korai abbahagyása miatt kizártak az elemzésből. Hat beteg tünetmentes volt, huszonkettőnél a felső légúti és nyolcnál az alsó légúti fertőzés tünetei jelentek meg. A kisszámú minta ellenére a tanulmány kimutatta, hogy a hidroxiklorokvinnel végzett kezelés szignifikánsan csökkenti a vírus kimutathatóságát, jelenlétét a Covid-19-betegekben.
Forrás: Világgazdaság; Fotó: Magyar Építők
Facebook
Twitter
YouTube
RSS