Második alkalommal került megrendezésre a Hungarikum Gála. A huszonkilenc új díjazott képviselője a Pesti Vígadóban, ünnepélyes keretek között vehette át a Magyar Hungarikum Bizottság oklevelét. A gálaesten fellépett többek között a Magyar Állami Népi Együttes, Őze Áron, Agócs Gergely, a Ghymes és Szabó Sipos Barnabás is elénekelte kedvenc nótáját a frissen kitűntetett 100 tagú cigányzenekar prímásának, Berki Lászlónak kíséretében. Beszédet mondott Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, V. Németh Zsolt vidékfejlesztésért felelős államtitkár, és Lezsák Sándor, az országgyűlés alelnöke.
SUSÁNSZKY MÁTYÁS – PestiSrácok.hu
A nemzeti karakter a hungarikumokban testesül meg leglátványosabban és legkifejezőbben
„Minden nemzet egyszeri és megismételhetetlen érték. Olyan sajátos gazdagság, amit csak és kizárólag az az adott nemzet adhat az egyetemes emberiségnek” – mondta megnyitó-beszédében Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes. Semjén Zsolt hozzátette, minden nemzet egyetemes kötelessége, hogy saját magát megőrizze, az értékeit kimunkálja és fölmutassa, mert ez az a gazdagság, amit csak és kizárólag az a nemzet adhat az emberiségnek. A miniszterelnök-helyettes elmondta, minden nemzetnek, így a magyarnak is van egy sajátos karaktere, sajátos észjárása, sajátos karizmája, amely a hungarikumokban testesül meg talán a leglátványosabb és legkifejezőbb módon.
Semjén Zsolt üdvözölte azt az elgondolást, hogy a hungarikumok közé nemcsak a világ által ismert és elismert dolgok, de a helyi értékek is bekerültek. Mint kifejtette, végső soron a patriotizmus a lokálpatriotiumusok összessége. Alulról építkezve a lokálpatriotizmusokból fel tudjuk építeni azt a patriotizmust, amely nemzeti megmaradásunkat erősíti. Hozzátette, a hungarikumok összegyűjtésénél nincs magyarabb és egyszersmind nincs egyetemesebb feladat.
A festő szemével, a költő érzékenységével, és az örökös elkötelezettségével
Németh Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium vidékfejlesztésért felelős államtitkára ünnepi beszédében kiemelte, három és fél esztendeje annak, hogy a magyar országgyűlés ötpárti egyetértéssel, ellenszavazat nélkül elfogadta a magyar hungarikumokról szóló törvényt, így immár 54 kiválóság szerepel a hungarikumok gyűjteményében. Az államtitkár szerint többségükben eddig is megbecsültségnek örvendtek, ismertek és elismertek világszerte, azonban a hungarikum védjegy ehhez érzelmi többletet, szerethetőséget ad hozzá. A hungarikumra másképp tekintünk, mint valamely ágazati védjegy-rendszerre.
Úgy, ahogy más szemmel néz a tájra a topográfus, és más szemmel a festő, ahogy máshogy viszonyul a nyelvhez a nyelvész, és máshogy a költő, és bizony másképp tekint egy hagyatéki tárgyra a becsüs, és máshogy az örökös. Mi a hungarikumokra a festő szemével, a költő érzékenységével, és az örökös elkötelezettségével tekintünk.
Németh Zsolt hozzátette, a hungarikumok ezer szállal kötődnek tájhoz, történelemhez, élővilághoz, termelési kultúrához, és mi is ezer szállal kötődünk hozzájuk. Ebből a beágyazottságból következik, hogy használhatjuk mindezeket a magyarság szimbólumaiként. Az államtitkár szerint a gálaest is igazolja, hogy különleges táján élünk a világnak és számos érték vesz körül bennünket. Minden hungarikum egy nagyon színes mozaikja ezeréves történelmünknek. Mindezek összegyűjtése kötelesség, de kedves és hasznos foglalatosság is.
A magyar érték, a magyar minőség, a magyar teljesítmény ünnepe
Lezsák Sándor az országgyűlés alelnöke, a Hungarikum Bizottság tagja beszédében kiemelte, a második alkalommal megrendezésre kerülő gálaest a magyar érték, magyar minőség, magyar teljesítmény ünnepe. Felidézte, hogy a bizottság munkája egyrészt a bőség jóleső zavarában dolgozhatott, egyszersmind rendkívüli felelősséget vállalt döntéseivel. Lezsák Sándor megerősítette azt a szándékot, hogy minél több olyan érték kerüljön a piramis csúcsára, amely a trianoni határokon túli őshonos magyar értékeket mutatja be. Lezsák Sándor reményét fejezte ki, hogy a határon túli egyesületek tisztességgel végzik a feladatukat, így minél hamarabb előtérbe kerülhetnek azok az értékek, amelyek ott vannak, ott születtek.
Lezsák Sándor beszámolt a Lakitelek Népfőiskola által megkezdett munkáról, amelyben 10 kollégium főiskolás és egyetemista fiataljai vesznek részt. Ezek a fiatalok a helybéliek bevonásával a helyi tájegységek értékeit tárják föl, a két világháború közötti falukutató módszer hagyományait követve. Ebből a munkából olyan könyvek készülnek, amelyek hozzájárulnak örökségünk gondozásához, megismeréséhez. Lezsák Sándor hozzátette, egyik titkos álma, hogy Aranyosszék vidékén, Torockón is legyen hasonló hungarikum gála.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS