A selypi cementgyár már régen bezárt, de az azbeszt ma is pusztít. Nyolc beteg pert indított az állam ellen, közülük hárman már elhunytak. A kormány közben az egykori cementgyár területének rekultivációjáról döntött.
Évekkel ezelőtt bezárt a Lőrincihez tartozó Selypen a cementgyár, azonban a több mint 3,5 hektáros területről még mindig nem szállították el az egykori üzem romjait. A Heves megyei településen élők aggódnak, hogy a gyár törmelékei közül azbeszt került a levegőbe.
Zagyvaszántó és Lőrinci települések határában felhúzott azbesztipari gyár a hetvenes évek elejétől működött Eternit néven. A rákkeltőnek minősített azbeszt 2004. január 1-jétől Magyarországon veszélyes hulladéknak minősül – ekkor a gyárat be is zárták.
A helyiek azonban azt mondják, minden héten hallani egy újabb daganatos betegről a környéken, ezért mindenki retteg. György Zsolt harminc évvel ezelőtt az Eternit-gyárral szemben élt – fél éve nála is kimutatták az azbesztmérgezést, a férfi azóta elhunyt.
Az azbesztózisban szenvedő betegek közül nyolcan beperelték a magyar államot, és kártérítést kérnek. Ügyvédjük azonban hiába kérte a gyorsított eljárást, sorra maradnak el a perek. György Zsolt perét tavaly tavasszal halasztották el, mert a bíróság nem tudta eldönteni, ki képviseli az ügyben az államot. A pert most felesége viszi tovább.
A napokban a bíróság tévedésből rossz helyre, az államot képviselő Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. helyett, a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumnak küldte el az idézést – mondta a Hajnal-tájnak a károsultakat képviselő ügyvéd, Íjgyártó Gyöngyi.
A jogász a Kossuth Rádió műsorában hozzátette, a másik fél teljes mértékben elhárítja a felelősséget, és a keresetük elutasítását kéri. Az eljárást, egy ügy kivételével, a Fővárosi Törvényszék folytatja majd le. Az első tárgyalás a téves idézés miatt elmaradt, miközben a károsultnál ebben az esetben is régen, másfél éve kimutatták a kórt. Betegségének átlagos túlélési ideje 12-15 hónap. Az ügyvéd azt kérte a bíróságtól, hogy minél előbb hallgassák meg az ügyfelét. A soronkívüliséget minden ügyben elrendelték, a következő tárgyalást február 26-ra tűzték ki.
A nyolc beteg közül hárman már meghaltak, az öt életben lévő állapota súlyos, valamennyien kemoterápiás kezelést kapnak.
A kormány közben döntött a rekultiváció finanszírozásáról. Felszámolják a 26 ezer tonna veszélyes hulladékot, a törmeléket rövidesen lefóliázzák, majd elszállítják az anyagot, a talajt pedig 10 centiméter mélységig kicserélik. Mindezek költsége 1,3 milliárd forint.
Forrás: Hajnal-táj/Kossuth Rádió / hirado.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS