Egyetlen olyan kérdés sincs, melyben ki akarna egyezni politikai vetélytársaival a miniszterelnök, így a Fideszben mindenki biztosra veszi a „háborús politika” felpörgetését. Bár a Fideszben többen is konszolidációt szeretnének, a HVG úgy értesült, Orbán Viktor történelmi esélyként tekint az újabb kétharmados győzelemre, ezért egyetlen politikai vagy gazdasági célkitűzését sem adná fel. A lap szerint a Fideszben arra számítanak, hogy a Jobbik feltörése miatt az MSZP szétesik, majd a „centrális erőtér” jegyében a nemzeti radikális pártnak is nekimennek. A hvg-t úgy informálták, „a dossziék már a fiókban vannak”, mert mint egy forrás fogalmazott: a Jobbik külföldi, különösen az orosz kapcsolatai a fideszes pártvezetés szerint akár „nemzetbiztonsági kockázatot” is jelenthetnek. A források egybehangzóan állítják, legkésőbb az önkormányzati választás előtt ebben is „fordulat” várható.
Konszolidáció? Na, az nem lesz, legfeljebb stabilizáció, ami azért teljesen más” – magyarázta a hvg.hu-nak a kormány egyik, neve elhallgatását kérő meghatározó személyisége, hogy a miniszterelnök az április 6-i választás eredménye alapján elszánt az eddigi, sok konfliktussal járó politika folytatásában.
„Konszolidációt csak azok követelnek, akik félnek 2018-tól. A miniszterelnök úgy látja, ha ilyen nehéz, konfliktusos négy év után ilyen győzelmet értünk el, akkor négy év múlva is sikerülhet” – magyarázta a HVG-nek a magas rangú kormányzati forrás. Orbán azon az állásponton van, ha jól működtetik az eddig kiépített rendszert, továbbra is évi 2 százalék lesz a gazdasági fejlődés, és a Fidesz be tudja teljesíteni a 2010-es „kötcsei doktrínát” – azaz fenntartja azt a politikai szerkezetet, melyben a kormányváltó szavazók megoszlanak több közép- és kispárt között –, akkor 2018-ban is győzni tudnak.
A Szabadság téri emlékmű „csak azért is” felállítása, a csúcsminisztériumi szerkezet fenntartása, a vitatott teljesítményű miniszterek és államtitkárok meghagyása – több magas rangú kormánypolitikus is ezeket a példákat hozta fel azt bizonygatva, hogy a miniszterelnök-párelnök nem akar konszolidációt, hanem az eddigi politika folytatását szeretné.
A választási eredménynek és az újabb kétharmadnak köszönhetően tovább erősödött Orbán éppen ezért hallani sem akar arról, hogy bármilyen ügyben kiegyezzenek a baloldallal, vagy akár gesztusokat tegyenek nekik – állítják egybehangzóan HVG-források, akik hangsúlyozták a párton belüli beszélgetésekben a konszolidáció rendszerint egyet jelent a kiegyezéssel, bár több forrás is egybehangzón állítja, legalább két Fideszen belüli erőcsoport is a konszolidációt szorgalmazta az utóbbi időben.
A részletekről a hvg.hu-n olvashat
fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS