Két ellenzéki párt is erős identitásválságba került a választási veresége óta és most próbálja újrafogalmazni magát: a Jobbik és az LMP. A Jobbik néppártosodását erős kritika érte belül, és könnyen lehet, hogy ez már kezelhetetlen helyzetet, és pártszakadást fog okozni. Az LMP pedig mintha jobbközép nyitás felé kacsingatna – áll a Policy Agenda elemzésében, amit az ATV szemlézett.
Nagyjából két út áll most a kormánypárti kétharmaddal szemben az ellenzéki pártok ellőt. Vagy teljesen elleneznek szinte minden kormányzati kezdeményezést, és az Orbán-kormánnyal szemben határozzák meg magukat, vagy egyes ügyek mentén próbálnak valamilyen elvi, párt alapelveinek megfelelő álláspontot képviselni.
A Policy Agenda elemzői szerint a nagy kérdés a Jobbik és az LMP jövője. A biztos pont pedig talán a DK lehet.
A Jobbik kapcsán megjegyzik, hogy amennyiben legalább a frakció szakadását megpróbálják megakadályozni, akkor könnyen lehet, hogy bevándorlás kapcsán engedményeket akarnak tenni szélsőjobboldali politikusaik, támogatóik számára. Ebben az esetben akár a Stop Soros, vagy a migráció kapcsán az Alaptörvény módosítás elfogadásának, vagy elutasításának kérdése komoly indulatokat okozhat a párton belül.
Az LMP esetében is váratlanul komoly identitásválság alakult ki – írják. Az új társelnök már bal-jobb tengely meghaladásáról, illetve nem létezéséről beszél, és mintha jobbközép nyitás felé kacsingatna a párt. Ez pedig kérdéses, hogy milyen tettekben nyilvánul meg, mennyire lesznek elutasítóak a kormányzati kezdeményezések irányába, vagy éppen az lesz a céljuk, hogy megmutassák új elveiket.
A Demokratikus Koalíció már korábban meghatározta magát, mint Orbán Viktor kérlelhetetlen ellensége, úgy tűnik ezt a szerepet viszik tovább. Ez azt mutatja az elemzés szerint, hogy nem saját elvei alapján határozza meg magát, hanem a kormánnyal, kormánypártokkal szemben. Ebbe az attitűdbe egyértelműen nem fér bele semmilyen szakpolitikai kooperáció, sőt tulajdonképpen csak arra fűzik fel politikájukat, hogy nincs is értelme szakpolitikákról beszélni, amikor illegtim szerintük az egész rendszer.
Az MSZP a Policy Agenda szemével ugyan ott tart, ahol korábban. Nem látszik karaktere, és ebből adódóan ellenzéki szerepfelfogása. Az új elnök megjelenéséig nem is várható, hogy letisztulna a párt karaktere, amit az is nehezít, hogy milyen érdek-, és politikai stratégiai ellentétek vannak a budapesti párt és úgy egyben a vidéki pártszervezetek, politikusok között. Míg Budapesten a szavazóknak elegendő mozgósító erőt jelent az anti-Orbán karakter (ezzel együtt minden kormányzati javaslat szinte azonnali elutasítása), addig a kistelepüléseken erre nem rezonál a társadalom – írják.
atv.hu, Vezető kép: Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS