Milliárdoktól esik el Budapest a baloldali fővárosi vezetés miatt, mivel Karácsony Gergely politikai okokból megakadályozta a BKV-reklámtender egyik jelentkezőjének győzelmét. Az Origo megkeresésére a Századvég jogi szakértője, ifjabb Lomnici Zoltán elmondta, hogy ezzel Karácsony Gergely hűtlen kezelést követhetett el.
Évi 1,7 milliárd forintot és az ehhez tartozó súlyos büntetést kell megfizetniük a budapestieknek Karácsony Gergely és a baloldali városvezetés blőd akciózása miatt. Mint ismert, nem sokkal hivatalba lépése után Karácsony Gergely főpolgármester a baloldali többségű fővárosi közgyűlés elé terjesztette azt a javaslatot, amelyben a francia reklámcég, a JCDecaux Hungary Kft.-vel (JCD) való szerződéskötés megtagadását kezdeményezte. A reklámtendert egyébként még a Tarlós István-féle városvezetés írta alá, ám az eredményhirdetés az önkormányzati választások utánra csúszott át. A cég hiába indult kedvező ajánlattal a tenderen (havi 142 millió forint, ami éves szinten 1,7 milliárd forint) a BKV járműágazatához, illetve a tömegközlekedési infrastruktúrához tartozó reklámfelületek hasznosítási jogáért. A francia cég ajánlata nemcsak, hogy érvényes volt, a bírálat során kifejezetten magas pontszámot kapott, ám úgy tűnik, ez kevésnek bizonyult. A döntőbizottság ugyanis elkaszálta: eredménytelennek nyilvánították, majd lezárták. Erre hivatkoztak a baloldali fővárosi képviselők, amikor elfogadták Karácsony előterjesztését a szerződéskötés megtagadásával kapcsolatban.
A döntéssel Karácsonyék megtiltották a fővárosi cégeknek, hogy egy évnél hosszabb időre kössenek szerződést a reklámfelületeik hasznosítására. Pedig a BKV négy évre kötött volna szerződést, így viszont képtelen volt a koncessziós eljárás teljesítésére. A közbeszerzést azonban még 2016 januárjában írták ki, ezért már akkor kérdésessé vált, hogy a 2019. augusztus 9-i ajánlattételi határidő lejárta után hozott, Karácsony-féle döntésre hivatkozva visszaléphetnek-e. A főpolgármester és brancsa már akkor tudhatta, hogy ezzel komoly pénzektől esik el a főváros. Ha négy évvel számolunk, akkor összesen közel hétmilliárdot bukik Karácsonyék miatt Budapest. A főváros később azt ígérte, hogy új közbeszerzést ír ki a befejezetlen eljárás után, de ez a mai napig nem történt meg.
Hatalmas pénzbüntetés
A Közbeszerzési Döntőbizottság tavaly januárban 115 millió forintos bírságot szabott ki a BKV-ra és a BKK-ra a nyilvánvaló törvénysértés miatt. A két cég bírósághoz fordult az ügy miatt, azonban azt elbukták. A százmilliós bírság mellett perköltséget és 1,5–1,5 millió forint kereseti illetéket is ki kell fizetniük az államnak. Azóta változott a baloldali városvezetés véleménye: már belemennének a francia céggel a szerződés megkötésébe, ám a világjárvány miatt a JCDecaux már nem adhat olyan ajánlatot, mint előtte.
Hűtlen kezelést követhetett el Karácsony a szakértő szerint
Az Origo a témában a Századvég jogi szakértőjének véleményét kérte ki. Ifj. Lomnici Zoltán a lapnak elmondta:
Akit idegen vagyon kezelésével bíztak meg, és ebből folyó kötelességének megszegésével vagyoni hátrányt okoz, hűtlen kezelést követ el. A magyar felsőbírósági gyakorlatban az önkormányzati tulajdon köznapi nyelven történő esetleges elherdálásának gyanúja kapcsán ez a tényállás szokta leggyakrabban a büntetőeljárás tárgyát képezni. Hűtlen kezelés esetén a büntetés öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztés, ha a cselekmény különösen jelentős vagyoni hátrányt okoz. (…) A Btk. 459.§ (6) bekezdése alapján 500 millió forint felett különösen jelentősnek minősül a vagyoni hátrány.
Külön kiemelte, hogy a hűtlen kezelés tényállásszerűségéről olyan szándékosan megvalósítható bűncselekmény elkövetése esetén beszélhetünk, amely csak akkor állapítható meg, ha az idegen vagyon kezelésével megbízott személy magatartása és a tulajdonos oldalán bekövetkezett vagyoni hátrány között az ok-okozati összefüggés megállapítható.
Vagyis a törvényi tényállásból az is következik, hogy a vagyoni hátrány elszenvedője végső soron a vagyon tulajdonosa lehet
– mondta ifj. Lomnici Zoltán.
A konkrét ügyben a legfőbb bírói fórum kifejtette, ha egy önkormányzati képviselő a versenyeztetésre vonatkozó törvényi előírások figyelmen kívül hagyásával, annak elmaradásával igenlően szavaz egy önkormányzati ingatlan eladásáról, azzal egyidejűleg belenyugszik az áron alul történő értékesítés (vagyonvesztés) lehetőségének bekövetkezésébe, és nem pedig könnyelműen bízik annak elmaradásában, ezáltal a szavazás ténye is önmagában megvalósíthatja a hűtlen kezelést
– nyilatkozta a jogi szakértő.
A baloldali városvezetés a napokban agresszív plakátkampányba kezdett, amiben természetesen a kormányt támadják. Amennyiben a JCDecaux-val létrejött volna a szerződés, erre nincs lehetőségük, vagy fizetni kellett volna a reklámhelyekért. Így felmerül a gyanú: Karácsonyék azért hagytak veszni négy év alatt 7 milliárdot (ami nagyon jól jött volna például a Lánchíd felújításánál), hogy szabadon – gyakorlatilag az adófizetők pénzén – kampányolhassanak.
Forrás: Origo/Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS