Egymillió helyett mindössze néhány ezer aláírást sikerült összegyűjtenie annak a radikális baloldali szervezetnek, amely petíciójával azt akarja elérni, hogy Magyarország ellen a demokratikus értékek megsértése miatt európai uniós eljárás induljon.
A Soros György érdekeltségi körébe tartozó, Európai Humanista Föderáció (EHF) nevű szervezet polgári kezdeményezését tavaly november 30-án vette nyilvántartásba az Európai Bizottság, s idén november 30-ig van idejük, hogy egymillió uniós állampolgár támogató aláírását megszerezzék a hazánk elleni eljárás megindításához. A Magyar Idők információ szerint viszont a tízezret sem éri el az aláírások száma, a szervezet ugyanakkor nem volt hajlandó pontosabb tájékoztatást adni a lapnak.
Az úgynevezett európai polgári kezdeményezés értelmében amennyiben az EU legalább hét tagországának egymillió állampolgára aláírásával támogat egy kezdeményezést, azzal az Európai Bizottságnak kötelessége foglalkozni, meg kell vitatnia, bár nem köteles döntést hozni az ügyben. A Lisszaboni Szerződés szerinti eljárást az európai alapértékek súlyos sérelme esetén lehet megindítani egy tagállammal szemben, és a folyamat végén akár az adott tagállam európai uniós szavazati jogát is felfüggeszthetik. Az EP liberális frakciója tavaly már próbálkozott hasonlóval Magyarország ellen, de az a néppárti és a szocialista képviselők ellenállásán elbukott.
Polgári kezdeményezésnek álcázott politikai kezdeményezés
Az EHF Magyarország lejáratására irányuló kezdeményezése a szervezet által működtetett internetes honlapok alapján sem tűnik túl sikeresnek. Az Európa, ébredj fel! elnevezésű petíció aláírását lehetővé tevő hivatalos honlapot február óta nem frissítették, sajtóközleményt pedig legutóbb januárban tett közzé az európai humanista csoportok ernyőszervezeteként működő EHF. A kezdeményezés hivatalos Facebook-oldalának is mindössze 11 ezer követője van, és igen kevesen látogatják. Az oldalon főleg a magyarországi és lengyelországi belpolitikai hírekkel foglalkoznak, s a demokratikus értékek sérülése miatt aggódó újságcikkeket közölnek.
„Valószínűtlennek látom, hogy összegyűljön a szükséges egymillió aláírás, több okból is” – nyilatkozta a Magyar Időknek Schöpflin György. Az Európai Parlament néppárti képviselője emlékeztetett arra, hogy az EHF nagyon lassan, csak január végén kezdte el az aláírásgyűjtést, s bár november végén megkapták az engedélyt az Európai Bizottságtól, az infrastruktúra nagyon kezdetleges állapotban volt. „Ebből is látszik, hogy tulajdonképpen egy politikai kezdeményezésről van szó, eszük ágában sincs összegyűjteni az egymillió aláírást, csupán kényelmetlenkedni akartak” – véli Schöpflin, aki kiemelte, hogy az eddigi 53 ilyen kezdeményezés egyikéből sem született bizottsági javaslat. A vízhez való jogról szóló kezdeményezés például, amelyre az olasz szakszervezetek támogatásával összegyűlt a megfelelő számú aláírás, három éve a bizottságnál parkol.
forrás és kép: magyaridok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS