A látszatra sem adva bontják le a lengyel alkotmányos rendet Tusk kormányán keresztül a Soros-hálózatok. Az ellenzéki hangok elleni átfogó támadás természetesen Brüsszelben senkinek nem tűnik fel: amíg a globalisták lehetetlenítik el a szuverenista hangokat, addig szerintük ott nincs semmi látnivaló.
Az új baloldali Tusk-kormány megalakulása után tisztogatásba kezdett, amelynek keretében kedd este letartóztatták a lengyel elnöki palotában Mariusz Kamiński volt belügyminisztert és Maciej Wąsik volt belügyminiszter-helyettest, az ellenzéki Jog és Igazságosság (PiS) párt szabadságvesztésre ítélt, de (korábban) elnöki kegyelemben részesített politikusait. A példátlan eljárás miatt Mateusz Morawiecki korábbi miniszterelnök felhívására több százezres tömeg vonult a szejmhez, hogy a Donald Tusk vezette kormány politikai leszámolása ellen tiltakozzon. Most pedig a PiS képviselői, Krzysztof Szczucki és Pawel Jabłoński az államügyészséghez fordultak bűncselekmény elkövetésének gyanújával. Ennek oka, hogy Szymon Holownia, a Szejm elnöke kijelentette, hogy megszűnt a két elítélt képviselő mentelmi joga és mandátuma. A képviselők ezt pénteken közölték az X közösségi platformon – írja az Origo.
(A lengyelországi fejleményekkel kapcsolatos helyszíni riportunkat ITT olvashatják.)
A lengyel elnök, Andrzej Duda bejelentette, hogy kegyelmi eljárást kezdeményez a hivatali hatalommal való visszaélés miatt kétévi börtönre ítélt volt belügyminiszter és helyettese ügyében. Kamińskival és Wąsikkal kapcsolatban kedden az elnöki palotában intézkedtek; akkor törtek be, amikor az államfő nem tartózkodott ott. Az elnöki bejelentést kommentálva Szymon Holownia csütörtökön kiemelte, hogy bár az államfő döntése rendezheti a helyzetet, ugyanakkor semmi sem változtatja meg azt a tényt, hogy a két elítélt képviselő parlamenti mandátuma megszűnt. Szerinte ugyanis a törvény szerint a két jogerősen elítélt személy nem lehet parlamenti képviselő, ezért az elnöki kegyelem sem vonatkozhat erre. A két PiS-képviselő (Krzysztof Szczucki és Pawel Jabłoński) erre válaszul bejelentette, hogy az ügyészséghez fordulnak azzal a gyanúval, hogy Holownia bűncselekményt követett el, amikor Kamiński és Wąsik mandátumának megszűnéséről nyilatkozott, hasonlóan Donald Tusk miniszterelnökhöz, aki a szejm elnökének döntését a hivatalos közlönyben közzétette.
2015 márciusában Mariusz Kamiński volt belügyminisztert és helyettesét, Maciej Wąsikot nem jogerősen 3 évre ítélték börtönre, emellett 10 évre eltiltották közhivatal betöltésétől azzal a váddal, hogy a korrupcióellenes hivatal (CBA) vezetőiként az első PiS-kormány idején, 2005–2007 között hivatali hatalommal való visszaélést követtek el. Azonban röviddel azután, hogy Andrzej Duda elnöki mandátumának kezdetét vette, kegyelmi eljárást indított, és a két politikust kegyelemben részesítette. 2016-ban a varsói kerületi bíróság lezárta az ügyet. Azonban a legfelsőbb bíróság 2023 júniusában új eljárást kezdeményezett. 2023. december 20-án a varsói kerületi bíróság jogerősen kétévi letöltendő szabadságvesztésre ítélte a két vádlottat. A két képviselő mandátumától való megfosztása azért rendkívül kényes ügy, mert amennyiben a PiS-nek van igaza, hogy ez a döntés törvénytelen, a parlament ülései és határozatai Mariusz Kamiński és Maciej Wąsik távollétében érvénytelenek.
Időközben Mateusz Morawiecki volt lengyel miniszterelnök a ZET lengyel rádióban bejelentette, hogy a jövőben a Jog és Igazságosság (PiS) párt elnöki tisztségéért indulna. A politikus ugyanakkor hangsúlyozta: reméli, Jarosław Kaczyński jelenlegi pártelnök nem mostanában készül visszavonulni.
Szeretném, ha elnök úr minél tovább a Jog és Igazságosság párt élén állna, hogy összefogja a táborunkat. Később én is szeretnék indulni ebben a megtisztelő versenyben
– fogalmazott Morawiecki, akit arról is kérdeztek, hogy szándékában áll-e indulni a 2025-ös elnökválasztáson.
Ezt a döntést a PiS politikai bizottsága hozza majd meg tíz hónapon belül
– mutatott rá a volt kormányfő. Morawiecki a legutóbbi parlamenti választásokra is kitért, és kiemelte, hogy tiszteletben tartja a lengyelek döntését.
Teljesen megtöltötték a lengyel parlament előtti teret a tüntetők csütörtök délután, amely estére véget ért. A tüntetést szervező PiS szerint körülbelül 300 ezer ember vett részt a tüntetésen.
🇵🇱 “Down with communism” shout the demonstrators.
The pro-EU government acts like Bolsheviks and brings back bad memories to Poles. As told @StZerko “the road to the EU seems to go through Belarus”pic.twitter.com/X2kRKVKW6Y
— Expat in Poland 🇵🇱 (@BasedPoland2) January 11, 2024
A Donald Tusk vezette új baloldali kormány elleni ellenzéki megmozdulás hatalmas rendőri készültség mellett kezdődött el. A volt kormánypárti törvényhozók kedd esti letartóztatása miatt ugyanis egyre nagyobb a közfelháborodás Lengyelországban.
Szerintem Donald Tusk a lengyelek megosztására törekszik. Nem tetszenek az új kormány intézkedései. Úgy látom, hogy egy puccshoz közeli állapotban vagyunk
– fogalmazott egy lengyel férfi még a megmozdulás előtti órákban. Már a tüntetésre érkezők sem kímélték a jelenlegi politikai vezetés döntéseit.
A demokráciáért küzdünk, mert most úgy néz ki, hogy visszatért a kommunizmus
– fogalmazott egy demonstráló. Egy másik nő pedig azt mondta:
Lengyelország eddig demokratikus ország volt, a letartóztatott politikusokat a mostani kormánynak ki kell engednie a börtönből.
A tömegmegmozdulás résztvevői élesen bírálták a Brüsszel-párti kormánykoalíció törvénytelenségeit, köztük Jarosław Kaczyński, a Jog és Igazságosság (PiS) elnöke is, aki úgy fogalmazott:
Ez nem egy lengyel kormány
– utalva ezzel arra, hogy a PiS szerint Donald Tusk a németek megbízásából cselekszik.
Forrás: Origo; Fotó: MTI/EPA/PAP/Marcin Obara
Facebook
Twitter
YouTube
RSS