A tavasz beköszöntével lazult a fegyelem a fővárosban: rengetegen keresték fel a Margit-szigetet, az Óbudai-szigetet és a Római-partot is. A járvány terjedésének megfékezése érdekében ezeket a közkedvelt városrészeket lezárták. Vidéken sem fogadják tárt karokkal a turistákat. Országszerte különböző szigorításokat vezetnek be annak érdekében a polgármesterek, hogy ne hurcolják be, ne terjesszék településükön a vírust a szabályokra fittyet hányó felelőtlenek. Nem érdemes most húsvétkor útnak indulni, a turisztikai szempontból frekventált hazai területeket ugyanis folyamatosan ellenőrzik a hatóságok; az autósokat is megállítják, ellenőrzik a népszerű kirándulóhelyekhez vezető utakon. Nagykovácsiból visszafordítják a gépkocsikat húsvét ideje alatt, ha nem helyi érkezik, ahogyan a Dunakanyarban lévő Zebegény és Kismaros is szigorít. Számtalan magyar településen le sem parkolhatnak a nem helyi lakosok. Keszthelyen lezárták a Balaton-partot, Miskolcon fokozottan ellenőrzik többek között a belvárost, a diósgyőri vár, illetve Lillafüred környékét, és a hegyekbe vezető utakat is.
A mostani koronavírusjárvány-helyzetben a legerősebb fegyver továbbra is az önuralom, és ha az emberek tudnak egymástól elegendő távolságot tartani, akkor ez a fegyver működik
– mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorának adott nagypénteki interjúban. A kijárási korlátozás határozatlan időre történő meghosszabbításáról a kormányfő kijelentette, hogy nagyon eltérőek az állapotok a különböző településeken, ezeket nem lehet egy országos döntéssel szabályozni, ezért határoztak a kijárási korlátozások fenntartásáról úgy, hogy közben lehetőséget adnak a polgármestereknek arra, hogy ha helyben indokolt, további szigorításokat tehessenek. Úgy tűnik, él is ezzel a lehetősséggel a településvezetők többsége.
Budapesten lezárták a közkedvelt szabadtéri helyeket is
A tavasz beköszöntével lazult a fegyelem, és gyakran emberek tömegei keresték fel a Margit-szigetet, az Óbudai-szigetet és a Római-partot is. A fővárosban ezért lezártak több frekventált közterületet az ünnep idejére, és a menetrendet is átszabták. Jelenleg tilos az említett helyeket látogatni, és ehhez az elvhez igazították a tömegközlekedést is: a 4-es és a 6-os villamos nem áll meg a Margitszigetnél, ahogy a 34-es és a 106-os buszok sem. A Városliget sajátos adottságai miatt fizikailag nem zárható le. Ezért kérik a parkhasználókat, hogy fokozottan tartsák be az előírásokat, szigorúan kerüljék a csoportosulásokat, és csak legszükségesebb esetben, akkor is a jogszabályban engedélyezett módon használják a parkot, vagyis egyéni szabadidős sporttevékenységre, gyaloglásra, háziállatok sétáltatására – olvasható a Városliget Zrt. közleményében, amelyből az is kiderül, hogy arra kérték Budapest rendőrfőkapitányát és a Fővárosi Rendészeti Igazgatóság vezetőjét, hogy a húsvéti hosszú hétvégén fokozottan ellenőrizzék a kijárási korlátozások betartását a Városligetben. A Hegyvidéki önkormányzat friss közleményéből pedig kiderül, hogy a Normafa, az Erzsébet-kilátó és a Libegő sem látogatható.
Vidéken is szigorítottak
Vidéken is hasonló a helyzet. A jelentős turisztikai vonzerővel bíró településeken most nem fogadják szívesen a kirándulókat, és ezt igyekeznek számos intézkedéssel is nyomatékosítani. Győrben lezárták a folyóparti sétányokat, csaknem tíz utcán és téren pedig csak áthaladás céljából lehet tartózkodni.
Az élelmiszert, az illatszert, a drogériai terméket, a háztartási tisztítószert, a vegyi árut és a higiéniai papírterméket árusító üzlet, továbbá a gyógyszertár, a gyógyászati segédeszközt forgalmazó üzlet és az üzemanyag-töltőállomás, valamint a helyi termelői piac kivételével minden üzletnek zárva kell tartania Győrben az ünnepi hosszú hétvége idején
– így rendelkezett Dézsi Csaba András győri polgármester.
Tata polgármestere többek között az Öreg-tó partját is lezáratta az ünnepekre. A gyöngyösi közterületeken kötelező a maszk és a kesztyű viselése, és jelentős szigorítások bevezetését tervezik itt is szombattól.
Miskolcon az önkormányzat még korábban lezárta a játszótereket, az ünnepi hosszú hétvége során pedig arra kérik a borsodi megyeszékhelyet és annak környékét kedvelő turistákat, hogy most maradjanak otthon. Április 10. (péntek) reggel 8 órától április 13. (hétfő) 24 óráig elrendelték a turistaforgalomban és a hosszú hétvégéken gyakran használt parkolók lezárását. A helyi lakosok kivételével senki sem használhatja a Lillafüreden, a diósgyőri vár környékén, Miskolctapolcán, az Avasi kilátó mellett, a Felső-Hámor frekventált részein, a Majális parkban, az Őskohó közelében, a Szent István téren, a Kemény Dénes uszoda és az Ifi pálya környékén lévő parkolókat. A népszerű turisztikai helyszínekhez vezető utakon a rendőrség is ellenőrzi az autósokat.
Kétszázezer forintos bírság is kiszabható
Szegeden Botka László minden üzletet bezáratott.
Elrendelem, hogy a patikák, élelmiszer- és dohányboltok kivételével a város minden üzletének be kell zárnia a következő négy napra. A szegedi polgárokat arra kérem, hogy kizárólag létfontosságú ügyben hagyják el az otthonukat! Felkérem a rendőrséget és a polgárőrséget, hogy segítsenek a szabályok betartásában, és figyelmeztessék a lakosokat!
– fogalmazott Botka a közösségi oldalán közölt bejegyzésben.
A Balaton-parton, a Velencei-tónál és a Dunakanyarban lévő településeken számos parkolót lezárnak és fokozott rendőri jelenléttel védik magukat a turisták áradatától. Balatonfüreden lezárják a strandokat és az összes nagy parkolót. Balatonalmádiban tilos látogatni a Szent Erzsébet ligetet, az Óvári-kilátót és környezetét, a főtéren található szökőkút előtti teret és parkolót, a Pannónia kulturális központ parkolóját, a strandok parkolóit, a játszótereket és a kültéri fitneszparkokat. A szabályszegőkkel szemben pedig szigorúan fellépnek: mélyen a zsebébe kell nyúlni annak, aki fittyet hány a járványhelyzetre és a hatóságok rajtakapják. A bírság ugyanis 10–200 ezer forintig terjedhet.
Ne menjenek a Balatonra se!
Ezekben a napokban a járvány terjedésének lassítása érdekében nem szabad a Balaton-parton sétálni. Keszthelyen kordonnal zárták le a tópartot is.
Arra kérjük a kirándulást tervezőket, hogy valamennyiünk egészsége védelmében ne menjenek Keszthelyre, a keszthelyieket pedig arra, hogy most ők se sétáljanak a Balaton-parton
– írta közösségi oldalán Nagy Bálint polgármester.
A rendőrség a polgárőrséggel karöltve járőrözik Gárdonyban is, ahol fokozottan védik a közterületeket a most nem kívánatos vendégektől, és a nyaralótulajdonosoktól is azt kérik, maradjanak otthon. Erre a korábbi tapasztalatok miatt is szükség van, hiszen felelőtlen módon rengeteg fővárosi érkezett múlt hétvégén Gárdonyba: tömeg lepte el a tópartot, a vendéglátóhelyek előtt pedig kígyózó sorokban vártak ételre az emberek.
Csak a helyiek és a Visegrádon dolgozók használhatják ezekben a napokban a városi parkolókat, és lezárják a turistaforgalom elől a Fellegvárba vezető Panoráma utat is. Dobogókő, Dunabogdány, Dömös, Esztergom, Kisoroszi, Leányfalu, Pilisszentlászló, Pócsmegyer, Surány, Szentendre, Szigetmonostor, Tahitótfalu, Zebegény, Vác és Visegrád önkormányzata közös közleményben is arra kérik az embereket, hogy maradjanak otthon. Szarvason lezárják a Holt-Körös partján található közlejárót és a Liget Hotellel szembeni vízparti lejárót is: így próbálják távol tartani a horgászokat.
A Komárom-Esztergom Megyei Horgászegyesületek Szövetségének 58 tagegyesülete határozatlan időre megszüntette a napijegyek és a horgászengedélyek értékesítését
– mondta Zoltai Dániel, a szövetség elnöke az MTI-nek. A korlátozások betartását halőrök felügyelik. A megye 19 ezer aktív horgászát arra kérik, szüneteltessék tevékenységüket.
Közös felhívásban kéri a békésszentandrási és a szarvasi polgármester, hogy az ünnep idejére a települések szállásadói függesszék fel tevékenységüket, ne fogadjanak vendégeket. Babák Mihály szarvasi településvezető pedig aggodalmát fejezte ki a napokban amiatt, hogy a szarvasi Körös-holtág mellett több, mint ezer kis üdülő található, amelyek tulajdonosai között dunántúli és budapesti lakosok is vannak. Ők a jó idő beköszöntével nagy számban megjelentek a telkeken.
A szabályszegés közmunkával is sújtható
A helyi operatív törzs döntése alapján lezárták Kecskeméten a Benkó Zoltán Szabadidőközpontot, az arborétumot és a Szent Hubertus Parkerdőt, közismert nevén a Nyíri erdőt is; nem lehet látogatni most a közkedvelt kirándulóhelyeket. A városrendészet a polgárőrökkel közösen ellenőrzi a parkokat, játszótereket, a lakótelepek környékét is. Szentendrén a belvárost részlegesen lezárták. Nem lehet látogatni Csongrádon a Körös-toroknál található sportpályákat sem. Tihany, Hollókő, Szentendre, Tokaj és Velence vezetői is azt kérik az emberektől, hogy a koronavírus terjedésének megfékezése érdekében ne látogassák a népszerű kirándulóhelyeket.
Szücsné Posztovics Ilona, Tatabánya polgármestere többek között közölte, hogy a kerékpárutakat és a Turul-emlékmű parkolóját lezárják, a Csónakázó-tavat körbekerítik.
Gyömrő közterületein és közparkjaiban tartózkodni csak a legszükségesebb időtartamban és szigorúan csak maszkban lehetséges, mindenki köteles legalább másfél méter távolságot betartani egymástól, a közterületeken, közparkokban, parkolókban csoportosan tartózkodni – 3 főt meghaladó létszámban – tilos. A szabályok megszegőivel szemben 50.000 forint helyszíni bírság szabható ki, amely 5.000 Ft/nap közhasznú munkával váltható meg a város területén
– jelentette be Gyömrő polgármestere, Gyenes Levente.
Az említett intézkedések is jelzik, hogy nem érdemes most útnak indulni, hiszen az ország bármelyik pontján megállíthatják és ellenőrizhetik az utazókat. A hazai népszerű kirándulóhelyekhez vezető utak sorát is lezárták; akadnak olyan települések, ahonnan azonnal visszafordítják a nem kívánt vendégeket. Lezárt terekkel, vízpartokkal és fokozott ellenőrzésekkel igyekeznek korlátozni az emberek mozgását a járvány terjedésének megfékezése érdekében országszerte.
Kiemelt kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS