Faék egyszerű megoldással, arcpirítóan pofátlan módon lophatta meg saját cégét, a Péti Nitrogénműveket a baloldal kasszása, Bige László a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Főügyészség vádirata szerint. Ez még abban az időszakban is ment, amikor a műtrágyabiznisz éveken át veszteséget termelt az ország egyik leggazdagabb emberének – mondta a PestiSrácok.hu-nak a vörösbáró legújabb büntetőügyére rálátó forrásunk. Mint ismert, Bige Lászlót közel egy éve vették őrizetbe, majd néhány hete vádat is emeltek ellene különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés és vesztegetés elfogadása vádjával. Mivel már korábban is volt folyamatban ellene büntetőeljárás hasonló bűncselekmények miatt, a milliárdost akár 15 év börtönbüntetésre is ítélhetik. A bonyolultnak tűnő gazdasági machinációk részletei eddig nem láttak napvilágot; az ügyészségi közleményből csak az derül ki, hogy a Bige tulajdonában álló, a műtrágyaágazatban egyeduralkodó Péti Nitrogénművek potom pénzért adott el papíron leminősített műtrágyát – a saját érdekeltségbe tartozó kereskedő cég persze jóval drágábban adta tovább, a különbözetből Bige zsebbe kapott vissza. Hogy mit is jelent ez, és miért lophatta meg Bige a saját cégét (legalábbis az ügyészség szerint), erről beszélt lapunknak a Nitrogénművek ügyeit belülről ismerő informátor.
Hetek óta újfent Bige László nevétől hangos a sajtó, a gazdasági szaklapok. A Gyurcsányékkal vállaltan jó kapcsolatot ápoló, több baloldali politikust és kampányukat is finanszírozó oligarcha ellen ugyanis októberben vádat emelt a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Főügyészség. Ráadásul nem először ütközött össze a törvénnyel a vörösbáró. Az aktuális cikkek is felidézik, hogy 1998-ban már meggyanúsították adócsalással és vesztegetéssel, de akkor végül nem ítélték el. Évekkel ezelőtt is gazdasági bűncselekmények miatt indult ellene büntetőeljárás, ami azóta a bíróság előtt van. És ez még nem minden: szintén ezekben a hetekben szabott ki rekordnagyságú, 14 milliárdos bírságot a Nitrogénművekre a Gazdasági Versenyhivatal, miután a vizsgálatok kiderítették, hogy a Bige birodalmához köthető cégek 7 éven át kartelleztek.
Bige pénzzel segítené hatalomra a baloldalt, így úszná meg piti üzelmeit
Ilyen súlyú események után abszurd, hogy még Bige László üzenget: most éppen azzal fenyegetőzik az elszállt földgázárakra hivatkozva, hogy a Nirtogénművek felfüggeszetheti a termelést, ami beláthatatlan következményekkel járna. És beleszólna a politikába is: legutóbb azt jelentette be, hogy anyagilag támogatná Márki-Zay Péter miniszterelnöki székbe segítését. Vélhetően támogatna ő akárkit, aki a 15 év börtönbüntetéssel fenyegető büntetőügytől megszabadítaná… Finaszírozta korábban Karácsony kampányát is, de nemrégiben járt nála a liberális felforgató, Gulyás Márton is.
Egymilliárd zsebbe? Két büntetőügy, két vádemelés, végül akár 15 év börtön
Magyarország egyik leggazdagabb emberét 2020 decemberében vették őrizetbe. Az ügyészség letartóztatását is kezdeményezte. Bár a Nyíregyházi Járásbíróság megállapította, hogy a hűtlen kezelés és vesztegetés elfogadása bűncselekmények gyanúja fennáll, végül csak a milliárdos bűnügyi felügyeletét rendelték el. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Főügyészség október közepén emelt vádat Bige László ellen. Mivel egy büntetőügy már folyamatban van vele szemben a Nyíregyházi Törvényszéken, az aktuális ügyet is oda továbbították.
A folyamatban lévő ügyben vesztegetés elfogadása a vád, a büntetőper folyamatban van. Annak az ügynek a vádirata szerint Bige már 2009-től azon ügyeskedett, hogy készpénzt szedjen ki a cégéből, törvénytelen úton. Akkor egy értékesítési cégen keresztül adták el áron alul, számla nélkül a műtrágyát.
Keresztbe számlázás és számla nélküli értékesítés
Úgy csinálták, hogy a Nitrogénművek egy letéti szerződés keretében nagy mennyiségben eladta kedvezményes áron a terméket a kereskedőcégnek, amit az nyomott áron, számla nélkül adott tovább. A befolyt összeget – összesen 135,4 millió forintot – Bige visszakapta, cserébe vállalta, hogy a teljes letéti készletet jóval alacsonyabb áron számlázza ki a trükközésben vele együttműködő kereskedőnek.
Ha nem megy így, majd megy máshogy? Újabb trükkök, újabb százmilliós zsebpénzek
A tavaly indult büntetőeljárásban a nyomozók nagyon hasonló gazdasági machinációt lepleztek le – azonban a korábban sokkal nagyobb értékben. A mostani ügyében ugyebár néhány hete emeltek csak vádat. Akkor egy közleményt adott ki az ügyészség, amiből kiderült: egy csavarral, újabb trükköt eszelt ki a milliárdos, hogy busás zsebpénzhez jusson.
A vádiratban az áll, hogy a termelés során keletkezett alacsonyabb minőségű műtrágyát a vezető utasítására leértékelték, annyira, hogy végül jóval az értéke alatt, sőt, önköltségi ár alatt értékesítették. Az irreálisan leértékelt terméket a Bige által kijelölt cégek vehették meg, akik aztán nem minőséghibás, hanem teljes értékű termékként adták tovább. A busás nyereségből Bigének vissza kellett osztani, tonnánként legalább 15 ezer forintot. A vád szerint a vörösbáró az ügylettel összesen 764 millió forintot zsebelt be, szó szerint. És 2 milliárd forint kárt okozott. Most várhatóan a két ügyet egyesítik és egyben tárgyalják majd le.
Kétszázmillió dolláros kötvénykibocsátás miatt törvényesen nem lehetett saját célra pénzt kivenni a tulajdonosnak a Nitrogénművekből, ezért Bige simán kilophatta, ami kellett?
Egy, az ügyre rálátó forrásunk elmagyarázta, pontosan mit is jelentenek a fenti sorok, miért volt szüksége arra egy mesés vagyonon csücsülő milliárdosnak, hogy piti csalással a saját cégét meglopja, és azt is elmondta, hogyan csinálták pontosan. A háttér ismerete nélkül joggal merül fel az olvasóban, hogy egy milliárdosnak, az ország egyik leggazdagabb emberének, aki fényűző luxusban él, miért van szüksége ilyen trükkökre, csalásra, amikor annyi pénze van, amit akkor is lehetetlenség lenne elkölteni, ha 200 évig élne. Még az ő életmódjával is. Nos, azért, mert mesés vagyona legnagyobb része a cégeiben van, ahonnan nem olyan könnyű azt csak úgy elkölthető készpénzre váltani.
Az előzményekhez tartozik, hogy az ország legnagyobb műtrágyagyára már 2010 előtt egyre nehezebb anyagi helyzetbe került. 2008-ig a Bige-csoportot az OTP hitelezte, csakhogy 2008-ban az OTP felmondta a szerződést. Hatalmas összeget kellett visszafizetni az OTP-nek, ami csődközeli helyzetet eredményezett – még a kormányváltás előtt vagyunk. Bige László – Gyurcsányéknak hála – kvázi megfelelő fedezet nélkül kaphatott hitelt az állami tulajdonú MFB-től, állami garanciavállalással. A kormányváltás után továbbra is csődközeli maradt a Bige-csoport helyzete, ráadásul még azt is vizsgálni kezdték, hogyan kaphatott állami tulajdonú banktól hitelt úgy a cégcsoport, hogy annak nem voltak meg a feltételei.
Csányi és Bige közben egymásnak is feszült. Bige ma is azt állítja, azért szálltak rá a hatóságok és indultak ellene büntetőeljárások, mert Csányi fel akarja vásárolni a cégeit. Ezt az OTP-vezér persze kikérte magának. A Nitrogénművek Zrt. kártérítési pert is indított az OTP ellen, 25 milliárd forint értékben, amiből végül az OTP jött ki pernyertesen. Itt sem jött be a várt lé Bigének. Közben azért, hogy a nemzetközi piacon a versenytársakkal tartani tudják a tempót, fejleszteni is kellett.
Óriási beruházásokba, gyárfelújításba és modernizációba kezdtek, amihez hitelezőként már nem volt ott az OTP. Máshonnan kellett pénzt szerezni. 2013-ban 200 millió dollár értékben bocsátottak ki kötvényt 7 évre, ami csak 2020-ban futott ki. Mivel nagyon kellett a pénz, devizaalapú volt a kötvénykibocsátás, amire extra magas hozamot ígértek. Mivel rendkívül kockázatos az ilyen befektetés, ezeket a papírokat bóvlikötvénynek is nevezik.
A piaci környezet is sokat változott. A felvásárlási árak annyit zuhantak, hogy néhány év alatt a több tízmilliárdos profit teljesen elolvadt, majd veszteségbe fordult át. Több évi veszteség után tavaly tudott először ismét profitot termelni a Nitrogénművek. Mindez persze Bige vagyonán is meglátszik. A Forbes listáján 2016-ban még Bige volt a második leggazdagabb magyar mintegy 180 milliárdos vagyonával, a legutóbbi listán már a 12. helyen szerepel 115 milliárddal, azaz tíz helyet zuhant.
Forrásunk szerint a problémát az jelentette, hogy a kötvénykibocsátás miatt a Nitrogénművekből nem lehetett osztalékot kivenni addig, amíg a kötvénykibocsátás hatályos, azaz 2020-ig. Bigének pedig luxus életszínvonala fenntartásához elkölthető készpénzre volt szüksége, méghozzá nagyon sokra.
Egy olyan emberről beszélünk, aki mondhatni a semmiből lett milliárdos, és már a kezdetek kezdetén megszokta, hogy ügyeskedésekből gyűjtötte be a pénzt: huszonévesen, amikor Nagyváradról Magyarországra települt még csak egy teherautóra való bútora volt, aztán hamisított sportruházattal és külföldről behozott olcsó bundákkal csencselve szedte össze az első milliárdját. Az a fajta ember, aki miközben megmaradt ugyanannak az embernek, imádja szórni a pénzt és a rázni a rongyot, mintegy kirakatban mutogatva gazdagságát
– mondta informátorunk. Ezért aztán nem is a legnagyobb agyafúrtsággal, hanem a legegyszerűbb módon próbált pénzhez jutni, akkor, amikor szabályosan a cégeiből nem vehetett ki.
Mivel a számla nélküli értékesítési láncba már belebuktak, valami újat kellett kitalálni. Az újabb trükk pedig az lett, hogy a Nitrogénművekből potom pénzért ment ki a papíron gyártáshibás, csökkent értékű termék, amit aztán a kereskedő persze már értékén, nem hibás áruként jóval drágábban adott tovább. A különbözetből vissza kellett osztani Bigének, zsebbe
– magyarázta forrásunk. Mint mondta, ezzel a milliárdos gyakorlatilag a saját cégét lopta meg (ha beigazolódik a vád), azért, hogy neki legyen miből dőzsölni, luxusutakra járni, több tízmilliós órákat venni, luxusöltönyökben járni és kaszinózni.
Míg Bige dőzsöl, cége dolgozói az állásukat féltik
A pétfürdői műtrágyagyár dolgozói vele ellentétben nemhogy dőzsölni nem tudnak, hanem a mindennapi betevőjük is veszélybe kerülhet. Bige László ugyanis a napokban jelentette be, hogy a földgázárak drasztikus emelkedése miatt olyan piaci helyzet állt elő, hogy a gyár leállításán és a termelés szüneteltetésén gondolkoznak. De ez már egy következő történet…
Vezető kép: MTI/Balázs Attila
Facebook
Twitter
YouTube
RSS