A Sargentini-jelentés után a román jogállamiságról szóló előterjesztést is megszavazta az Európai Parlament. A Mandiner.hu megkérdezte a magyar baloldalt, hogyan szavaztak a baloldali kormány által vezetett Romániáról.
Súlyos aggodalomra adnak okot a tervezett romániai igazságügyi és büntetőjogi reform egyes elemei, amelyek alááshatják a hatalmi ágak szétválasztását és a korrupcióellenes fellépést az országban – áll az Európai Parlament (EP) kedden megszavazott állásfoglalásában. A strasbourgi plenáris ülésen 473:151 arányban elfogadott dokumentumban felszólították a román hatóságokat, hogy biztosítsák a fékek és ellensúlyok rendszerének megőrzését, illetve lépjenek fel a hivatali korrupció büntethetőségét megszüntető bármilyen intézkedés ellen. A képviselők szerint bizonyos új jogszabályok kedvezőtlenül befolyásolhatnák az igazságszolgáltatás függetlenségét, hatékonyságát és minőségét, ahogyan aggasztóak a büntető törvénykönyv (Btk.) és a büntetőeljárási törvénykönyv (Betk.) tervezett – jelentős részben alkotmányellenesnek talált – változtatásai is, amelyek gyengíthetnék a korrupció, az erőszakos bűncselekmények és a szervezett bűnözés elleni fellépést.
Miután Romániában az európai szociáldemokraták pártcsaládjába tartozó párt van kormányon, megkérdezte a Mandiner a magyar baloldalt, hogyan viszonyultak az előterjesztéshez:
Niedermüller Péter (Demokratikus Koalíció): „Az Európai Parlament ma szavaz a romániai jogállamiság helyzetéről. Bár nem lehet összehasonlítani a magyar vagy lengyel állapotokkal, úgy tűnik, hogy Romániában is súlyos problémák merültek fel, főként a korrupcióval kapcsolatban. Meggyőződésem, hogy ezeket a vádakat ki kell vizsgálni akkor is, ha a román kormány élén álló Szociáldemokrata Párt a saját politikai családomhoz tartozik. A jogállamiság megítélése ugyanis nem pártpolitikai kérdés, hanem politikai erkölcsi feladat. A jogállamiság az Európai Unió egyik alappillére. Nincsenek kiutak és mellébeszélések: mindenkinek tiszteletben kell ezt tartania. Annak örülnék a leginkább, ha szociáldemokrata kormányokat soha nem vádolnának azzal, hogy a saját érdeküknek megfelelően formálják át az igazságszolgáltatást, és párttársaik védelme miatt hátráltatják a korrupció elleni küzdelmet. A korrupció mindent tönkretesz, ezért kíméletlenül vissza kell szorítani! A fékek és ellensúlyok rendszerének lebontása ellen is fel kell lépni. A tagállamok közti bizalom tartja össze az Európai Uniót. Az a tagállam, ahol csorbul a jogállamiság, megbízhatatlan partnerré válik. Bizalom híján pedig nem létezhet a közös európai projekt. Az Európai Parlamentnek az a feladata, hogy kivizsgálja, ha felmerül annak a gyanúja, hogy egy tagország megszegi a jogállamiság és a liberális demokrácia szabályait. A mai szavazás fontos tanulságot hordoz a Fidesz pártcsaládja, az Európai Néppárt számára: a saját párttársainkon is számon kell kérni az alapvető értékeket. A politikai erkölcs ugyanis ezt diktálja. Éppen ezért, valamint a szociáldemokrata értékek védelmében fogom ma megszavazni a jelentést.”
Molnár Csaba (Demokratikus Koalíció): „Mivel a román jogállamiság működésével kapcsolatban az utóbbi időben nagyon komoly aggodalmak merültek fel, és ezt nemzetközi szervezetek is bizonyították, ezért a román jogállamiságról szóló jelentésre igennel szavaztam.”
Ujhelyi István (Magyar Szocialista Párt): „Ma délben volt a szavazás a román jogállamiságról szóló határozatról, amelyet az EP nagy többséggel elfogadott. Ha jelen tudtam volna lenni a szavazáson, akkor mindenképpen támogattam volna az elfogadását. Határozott véleményem, hogy az európai jogsértéseket nem lehet kettős mércével mérni. Az Európai Uniót fel kell ruházni olyan erővel, amely szükség esetén a normakövetésre készteti a tagállami kormányokat. A román jogállamisággal kapcsolatos határozati javaslat pontos és korrekt megállapításokat tett, ezért egyetértettem vele. A most elfogadott dokumentumot ugyanakkor össze sem lehet hasonlítani a magyar helyzettel, a Sargentini-jelentés ugyanis nagyságrendekkel nagyobb jogsértéseket és problémákat állapított meg az Orbán-kormány működésében.”
Szanyi Tibor (Magyar Szocialista Párt): „Az előterjesztést megszavaztam. Magam is aggályosnak látom a Romániában uralkodó, meglehetősen kaotikus, helyenként átláthatatlan folyamatokat, beleértve a korrupció problémáit, illetve a titkosszolgálatok szerepét. Az európai értékek, különösen a jogállamiság ügyének fontossága messze felülírja a különböző pártpolitikai megfontolásokat, s ennek megfelelően a jelentés irányadó tételeket tartalmaz más tagországok számára is.”
Az Index szerint a nyolc Fidesz-KDNP-s képviselő (Deli Andor, Deutsch Tamás, Erdős Norbert, Gyürk András, Hölvényi György, Járóka Lívia, Kósa Ádám és Schöpflin György) elutasította az indítványt, a romániai Sógor Csaba (RMDSZ) és Tőkés László (Fidesz) tartózkodott. A többiek nem szavaztak.
Forrás: Mandiner.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS