Minden Ifjúsági Világtalálkozóknak megvan a saját logója, mottója, de van kettő olyan eleme is, amely a kezdetek óta változatlan: a kereszt és a Mária-ikon. Ezt a két kegytárgyat még II. János Pál pápa ajándékozta a fiataloknak az első IVT-n, amelyek azóta minden találkozón ott vannak szimbólumként. Érdekességük talán az is, hogy amint a mindenkori pápa kihirdeti, hogy mely országban lesz a következő találkozó, az éppen rendező ország fiataljai átadják ezeket azon ország fiataljainak. Ezután pedig “missziós útra” indulnak az adott országban: elviszik őket a helyi közösségekbe, plébániákba, ahol mindenki megérintheti a keresztet.
Az ifjúsági világtalálkozók keresztje
380 cm magas, 175 cm széles, súlya 31 kg. Két szál deszkából áll, amelyeket a Megváltás Szentévének zárásakor rögzítettek egymáshoz. Egykor „szentévi keresztnek” nevezték. További nevei: „jubileumi kereszt”, „az ifjúsági világtalálkozók keresztje”, „zarándokkereszt” vagy egyszerűen „ifjúsági kereszt”. Jézus Krisztus üzenetét hordozza, megváltásunk jele. Ezt az egyszerű fakeresztet II. János Pál pápa 1984-ben, az első ifjúsági világtalálkozó alkalmával ajándékozta a fiataloknak, így hívta meg őket Krisztus követésére és a közös ünneplésre:
Szeretett fiatalok! A Szentév végén rátok bízom ennek az ünnepi évnek a szimbólumát: Krisztus keresztjét! Hordozzátok a világban, mint Krisztus emberiség iránti szeretetének valóságos szimbólumát, és hirdessétek mindenkinek, hogy egyedül Krisztusban, aki meghalt, de feltámadt a halálból, lelhetünk üdvösséget és megváltást.
A kereszt bejárta mind az öt kontinenst, kifejezve az Egyház egyetemességének tapasztalatát. Járt nyomornegyedekben, börtönökben, sétálóutcákon. Volt a New York-i Ground Zero-n és bevásárlóközpontokban is. Egy évvel a nemzetközi találkozó előtt a keresztet a fogadó ország fiataljaira bízzák. 2023. július 23-ig a kereszt a Lisszaboni Egyházmegyében jár körbe.
Az ifjúsági világtalálkozók ikonja
A kereszttel együtt zarándokol országról országra az a Mária-ikon, amelynek a Ferenc pápa által is nagyon kedvelt eredetije Rómában, a Santa Maria Maggiore-bazilikában található. Az ikont a hagyomány szerint Lukács evangélista festette, és Szent Ilona császárnő vitte magával Rómába a Szentföldről. A Máriát karján a gyermek Jézussal ábrázoló Salus Populi Romani-ikont (a név jelentése: Róma népének megszabadulása) Nagy Szent Gergely pápa kora óta tisztelik a rómaiak. A hagyomány szerint ugyanis miután körbehordozták a városban, megszűnt a pusztító pestisjárvány és a város megmenekült. Ferenc pápa időről időre „megszökik”, hogy csendben imádkozhasson a kegykép előtt. Apostoli útjait ez előtt a kegykép előtt kezdi, és hazaérkezésekor ide tér vissza hálát adni – így volt ez a budapesti pápalátogatáskor is.
A 2023-as lisszaboni IVT logója és mottója
A nyertes logót a helyi szervezőbizottság által támogatott nemzetközi pályázat során választották ki, öt kontinens több mint harminc országának több száz résztvevőjéből. Az első értékelés során a Portugál Katolikus Egyetem akadémiai csoportja kiválasztotta a 21 legjobb pályamunkát. Ezeket azután portugál kommunikációs ügynökségek marketing- és kommunikációs szakemberei értékelték, és kiválasztották a három döntős alkotást. Végül ezek közül választották ki a nyertes alkotást. A 2023-as lisszaboni Ifjúsági Világtalálkozó logóját a rendezvény témája ihlette:
Mária felkelt és sietve útnak indult
(Lk 1,39)
Központi eleme a kereszt. Ezen átível egy út, amelyen a Szentlélek kiárad.
Meghívás a fiatalok számára, hogy ne álljanak egy helyben, és arra bátorítja őket, hogy aktívan vegyék ki a részüket egy igazságosabb és testvériesebb világ építésében
– mondta Beatriz Roque Antunes fiatal portugál grafikus, a logó tervezője. A logó színei – zöld, piros és sárga – a portugál zászlót idézik, de felfedezhető még benne Mária alakja, illetve a rózsafüzér is.
Forrás és képek: lisboa2023.org; Vezető kép: dr. Hetényi Roland
Facebook
Twitter
YouTube
RSS